جهش تولید

جهش تولید

الزام شرعی و عقلیِ حمایت از تولید

دلیل عقلی و نقلی بر لزوم احترام به کالای ملّی

سالهاست که رژیم ایالات متحد برای سرنگونی جمهوری اسلامی تلاش می‌کند. در این میان در سال‌های متعدد سیاست‌های مختلفی برای متوقف کردن قطار قدرتمند جمهوری اسلامی به کار گرفته شده است در برهه‌ای جنگ نظامی و تروریسم و در سال‌هایی بهره مندی از روش‌های موذیانه مبتنی بر افکار دموکراسی خواهانه و اصلاح طلبانه و در ایامی دیگر دیپلماسی فریب از مهم‌ترین روش‌های مقابله بودند.

الزام شرعی و عقلیِ حمایت از تولید

دلایل قرآنی لزوم استقلال اقتصادی مسلمین

نگاهی قرآنی به تولید ملی با تکیه بر بیانات رهبر انقلاب؛

در اقتصادی که مدنظر قرآن است، سعی بر این است که با استفاده از سلاح پویایی اقتصاد، حاکمیت سیاسی دولت اسلامی در روابط با بیگانگان حفظ شود، زیرا در روابط خارجی بین دولت‌ها، مناسبات اقتصادی و سیاسی بسیار به هم پیوسته است، وابستگی سیاسی‌ بسیاری از کشورهای مسلمان، نتیجه‌ی وابستگی اقتصادی آن‌ها به ابرقدرت‌ها است.

دلایل قرآنی لزوم استقلال اقتصادی مسلمین

گذار از اقتصاد رانتیری به جهش تولید

فرصت عبور از بیماری هلندی و نفرین منابع؛

یکی دیگر از خصلت‌های اخلاقی که دولتهای رانتیر به جامعه خودشان منتقل می‌کنند، خصلت فرهنگ تنبلی و وابستگی به شانس است. این فرهنگ در جامعه نیز ضریب پیدا کرده و گرایش مردم به فعالیت‌های تولیدی یا سخت اقتصادی کاهش یافته و به جای آن امیدواری به پیروزی در برنده شدن در یک قرعه کشی بانک یا قرعه کشی یک شرکت تجاری جای فرهنگ برنامه ریزی و تلاش کار و کوشش را خواهد گرفت.

گذار از اقتصاد رانتیری به جهش تولید

تهدید کرونا و فرصت جهش تولید

می‌توان امیدوار بود که موقعیت خاص ایجادشده ناشی از شیوع ویروس کرونا، تلنگر خوبی باشد برای برداشتن گام‌های عملی مردم و مسئولین در راستای تبدیل این تهدید به فرصتی بی‌بدیل در جهت ارتقاء فرهنگ اتکا به توان داخلی و امکان همیشگی تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها با توجه به اصل راهبردی «ما می‌توانیم»، که ان‌شاءالله با نمود عینی یافتن شعار «جهش تولید» در سال جاری و سال‌های پیش‌رو محقق خواهد شد.

تهدید کرونا و فرصت جهش تولید

راهکارهای تحقق اقتصاد بدون نفت؟

گام‌هایی برای رسیدن به اقتصاد بدون نفت

با توجه به ضرورت تقویت اقتصادی کشور برای رسیدن به ایرانی قوی، این مهم تحقق نمی‌یابد مگر با شناخت مسئله، بهره گیری از تجربیات کشور خودمان در سالهای وابستگی به نفت و نیز شناخت تجربیات سایر کشورها در این زمینه. به‌طور معمول، کشورهای نفتی دارای مسائل و مشکلات اقتصادی هستند که در اکثر این کشورها مشابه است و از این منظر، به علت بروز چنین مشکلاتی، در علم اقتصاد، ادبیات گسترده‌ای در خصوص این موضوع شکل گرفته است که چرا کشورهای نفتی با وجود برخورداری از منابع عظیم، به‌طور معمول رشدهای اقتصادی پایین و شرایط نامناسب اقتصادی را تجربه می‌کنند؟

راهکارهای تحقق اقتصاد بدون نفت؟

گزارش ارزیابی «رونق تولید»

با توجه به نام‌گذاری سال ۱۳۹۸ به‌عنوان «رونق تولید» این انتظار وجود داشت که در این سال وضعیت تولید ملی نسبت به گذشته بهبود یابد. اکنون در پایان این سال با مراجعه به آمارهای رسمی می‌توان میزان تحقق این انتظار را ارزیابی کرد.

گزارش ارزیابی «رونق تولید»

رونق تولید، از اقناع فرهنگی تا سیاست‌گذاری صحیح صنعتی

حمایت بی‌ضابطه، غیرهدفمند و غیرمدت‌دار همان‌قدر که به اعتماد عمومی و قضاوت آن‌ها در مورد تولید ملی ضربه می‌زند، باعث پایین آمدن بهره‌وری نیز می‌شود و صنایعی که می‌توانستند لوکوموتیو اقتصاد برای حرکت بالنده و توأم با رشد پایدار باشند را تبدیل به «سربار صنعت» می‌‌کند.

رونق تولید، از اقناع فرهنگی تا سیاست‌گذاری صحیح صنعتی

نیروگاه‌های بادی؛ پیشرو در تولید برق از منابع تجدیدپذیر انرژی

کاهش وابستگی به منابع فسیلی کشور با توسعه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر(۱)؛

توسعه‌ی انرژی‌‌های تجدیدپذیر در دنیا نشان می‌‌دهد که این منابع از مقیاس آزمایشگاهی فراتر رفته‌‌ و در مقیاس صنعتی گسترش یافته‌‌اند. در میان انواع فناوری‌‌های تولید برق تجدیدپذیر، نیروگاه‌‌های بادی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌‌اند و بنابراین ضروری است نیروگاه‌‌های بادی در اولویت توسعه‌ی انرژی‌‌های تجدیدپذیر در کشور قرار گیرند.

نیروگاه‌های بادی
بستن
بستن