اجمالی بر #بودجه حوزه‌های علمیه

پاسخ به یک #شبهه

🔹 بودجه‌های پیشنهادی مربوط به #حوزه‌های_علمیه در سال‌های اخیر مورد مناقشه‌ی برخی جریانات خاص قرار گرفته است. در این میان برخی که روند سکولاریزه شدن دولت را در قالب مسئولیت نداشتن او در امور دینی و فرهنگی دنبال می‌کنند، معتقدند میزان بودجه‌ی دریافتی حوزه‌های علمیه بسیار زیاد است و اساساً نباید چنین هزینه‌ای برای چنین مراکزی صورت بگیرد.
در پاسخ، ذکر چند نکته ضروری است:

۱️⃣ #حوزه_علمیه همانند #دانشگاه یک مرکز علمی محسوب می‌شود و بالاتر از آن، خاستگاه #انقلاب_اسلامی و تداوم ایده‌ی #جمهوری_اسلامی است. این مرکز علمی در واقع #مزیت_نسبی ایران نسبت به سایر مراکز علمی کشورهای دیگر است.

۲️⃣ حوزه‌ی علمیه یک مرکز اختصاصی برای طبقه‌ای خاص از جامعه نیست و برای آحاد مردم امکان ورود در آن فراهم است.

۳️⃣ کل بودجه‌ی پیشنهادی #مرکز_خدمات_حوزه‌های_علمیه در سال ۹۸ با بیش از ۲۶۰ هزار طلبه و کارمند در سراسر کشور، رقمی معادل ۶۹۶ میلیارد تومان و کمی بیشتر از #بودجه_دانشگاه_تهران با حدود ۶۰۳ میلیارد تومان است. علاوه بر اینکه این مبلغ صرف بیمه‌ی طلابِ غیرشاغل شده و در امور دیگر هزینه نمی‌شود. بنابراین به سادگی می‌توان پیش‌بینی کرد که بخش قابل توجهی از این مبلغ، مجدداً به حساب دولت (بیمه‌های دولتی) بازمی‌گردد.

۴️⃣ بودجه‌ی #شورای_عالی_حوزه_علمیه (برادران و خواهران کل کشور) با ۲۶۰ هزار طلبه، رقمی در حدود ۵۶۳ میلیارد تومان است که کمتر از بودجه‌ی ۷۷۵ میلیاردی دو دانشگاه شهید بهشتی و فردوسی مشهد با جمع حدوداً ۴۰ هزار دانشجو است.

۵️⃣ در این خصوص معاون حوزه‌های علمیه کشور معتقد است: «گاهی ۵۰ % بودجه‌ی مصوب حوزه علمیه، تخصیص داده می‌شود. در دولت طاغوت بسیاری از موقوفات حوزوی به زور تملک شده است؛ اگر عایدات حوزه از موقوفات خودش به شکل کامل تأمین شود، هیچ نیازی به بودجه حمایتی هم ندارد؛ برای کل حوزه‌های علمیه سراسر کشور اگر نصف بودجه یک دانشگاه مثل دانشگاه تهران ارائه شود، حاضر به گرفتن هیچ کمکی نیستیم.»[۱]

۶️⃣ گزارش #مرکز_پژوهشهای_مجلس نشان می‌دهد حوزه‌های علمیه تنها ۱.۳ درصد از اعتبارات #آموزش_عالی را در کشور دریافت می‌کنند و ۹۸.۷ درصد دیگر متعلق به مراکز دانشگاهی است.[۲]

📚 مراجع:
۱. https://www.asriran.com/fa/news/581609
۲. http://rc.majlis.ir/fa/report/download/1103577

✍🏻 مرتضی خانجانی
#گروه_سیاسی

نوشته های مشابه

بستن
بستن