سلبریتی ویرانگر یا اصلاح گر

سلبریتی ویرانگر یا اصلاح گر

🔹 چند روزی است که با هک حساب کاربری اینستاگرام سالومه سیدنیا فعال ضد انقلاب شبکه من و تو (که سابقه هتاکی به شهید سپهد سردارقاسم سلیمانی و خوشحالی ازشهادت این سردارعزیز را در کارنامه خود دارد) و افشای پیام های خصوصی این مجری بهایی با برخی از سلبریتی های ایرانی، موضوع سلبریتی ها و تاثیرات منفی آن ها بر جامعه مطرح شده است. حال مناسب است کمی ریشه ای تر به موضوع سلبریتی ها و الگوشدن این افراد برای جامعه توجه کنیم.

🔹 در درون دل هر انسان جایی برای اسوه ها و قهرمان ها قرار دارد؛ به دلیل محبتی که در قلب انسان از آن شخص الگو شکل گرفته است خودآگاه یا ناخودآگاه به ویژگی مختلف الگوی خود (خواه مثبت یا منفی) توجه می کند و سعی می کند که شبیه او شود و در نتیجه از رفتار او تبعیت می کند. حال اگر این الگوها داری ویژگی های مناسب در حوزه اعتقادی،اجتماعی، فرهنگی و…باشند سبب رشد افراد جامعه و بالارفتن ویژگی های دنبال کننده خود می شود و اگر داری ویژگی های منفی باشد سبب زوال و نابودی جامعه و افراد آن می شوند.
↩️برای مثال تصور کنید افرادی به هر دلیل سعدی شیرازی را الگوی خود قرار داده اند. این افراد تلاش می کنند تا روز به روز به این شاعر بزرگ شبیه تر شوند در نتیجه به دنبال اشعار و حکایت های پرنغض او می روند و به مرور شاهد نزدیک شدن این افراد به ویژگی های متعالی این شاعر بزرگ خواهیم بود.

🔹 حال متاسفانه شاهد آن هستیم سلبریتی‌هایی به گروه‌های مرجع برخی از افراد جامعه تبدیل شده اند که صرفا دارای مهارت های همچون بازیگری و خوانندگی می باشند و در کنار آن بعضاََ به علت رشد در محیط های تربیتی نامناسب فاقد صلاحیت های اخلاقی و اعتقادی لازم می باشند. این افراد که به دلیل شهرت و توجه مردم به آن ها به خود اجازه می دهند که باوجود نداشتن تخصص لازم در بسیاری از زمینه‌های چون فرهنگی، پزشکی، سیاسی و… اظهار نظر ‌کنند سبب مشکلاتی فراوانی برای جامعه می شوند که در موضوع اخیر نیز همکاری بعضی از این اشخاص با فعالان ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران آشکار شده است. این درحالی است که درصورتی که این افراد در محیط های مناسب رشد و تربیت می شدند و تخصص های لازم حرفه خود را کسب می کردند ما شاهد تاثیرگذاری مناسب آن ها بر رشد و تعالی جامعه می بودیم.

◀️کافی است کمی به ظرفیت های موجود در کشور و سازمان صداوسیما به عنوان متولی اصلی تربیت نیروهای متخصص و متعهد نگاه کنیم:

۱️⃣بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص میزان مخاطبان شبکه‌های تلویزیونی مشخص شد ۷۶٫۳ درصد از مردم در فصل پاییز امسال بیننده حداقل یکی از برنامه‌های سیما بوده‌اند؛ در میان انواع برنامه‌ها، سریال‌ها با ۶۱.۲ درصد پربیننده‌ترین قالب‌های برنامه‌ای در تلویزیون هستند این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد در میان رسانه‌های موجود در کشور، تلویزیون با ۵۵.۷ درصد همچنان محبوب‌ترین رسانه برای مردم است. این موضوع نشان دهند ظرفیت بالای صداوسیما برای مطرح و معرفی کردن افراد توانمند و الگوسازی آن ها برای جامعه می باشد.

۲️⃣هرچند که #دولت_یازدهم با وجود افزایش همه جانبه امکانات و تهدید های رسانه های بیگانه در جنگ رسانه ای، بودجه سازمان صداوسیما را نسبت به سال ۱۳۹۸ با کاهش ۱۰۰میلیاردتومانی مواجهه ساخته است اما رقم ۱۷۴۵ میلیارد تومانی لایحه بودجه سال ۹۹ نشان دهنده ظرفیت بالای این سازمان برای برنامه ریزی، رشد و تربیت نیروهای توانمند می باشد.

۳️⃣وجود مراکز آموزشی همچون دانشگاه صداوسیما با ظرفیت حدودی ۱۰۰۰دانشجو نیز گواه امکانات و ظرفیت های مناسب این سازمان برای تربیت نیروی متخصص و متعهد می باشد.

۴️⃣حال اگر به مدارس،دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی و غیر آموزشی کشور مراجعه کنیم متوجه وجود ظرفیت های فراوان هنری در میان افراد گوناگون می شویم افرادی که توانایی بالقوه یا بالفعل طنز پردازی، نویسندگی، خوانندگی، بازیگری و سایر قسم های مورد نیاز هنری در آن ها وجود دارد و در میان آن ها طیف گسترده ای از افراد متعهد به اخلاقیات ، دین اسلام و انقلاب اسلامی وجود دارد که می توان با شناسایی آن ها و استفاده از ظرفیت های سازمان صدا وسیما آن ها را هم از نظر تخصصی به مهارت های لازم رساند و هم از جنبه های اخلاقی و اسلامی پرورش داد تا دیگر در آینده، نه تنها نگران آسیب ها و مخاطرات سلبریتی های بی سواد و بی اخلاق نخواهیم بود بلکه شاهد تاثیرگذاری مناسب افراد شایسته به عنوان الگوهای جامعه بر اعتقادات،سبک زندگی و رشد جامعه اسلامی خواهیم بود.

✳️فقط کافی است که سازمان صداوسیما و دیگر نهادهای مربوطه با استفاده از امکانات و توانایی های موجود در این سازمان ها و ظرفیت های غنی انسانی در کل کشور این موضوع را به صورت ریشه ای اصلاح کنند.

 

به کانال تلگرام برهان – @Borhan_Ir بپیوندید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن