بحران‌ها و بازشناسی مدیریت کشور

✅ بحران‌ها و بازشناسی مدیریت کشور
🔹 یکی از ویژگی‌های هر بحرانی آن است که جامعه نقاط ضعف و قوت خود را بهتر می‌شناسد. #بحران‌ها هم بهار مدیریت هستند و هم زمستان آن؛ می‌توان یک بحران را تبدیل به زمینه‌ای بی نظیر برای برای تولید سرمایه اجتماعی کرد یا آن را به عرصه‌ای برای بی اعتمادی مردم به سیستم و نظام حاکم مبدل نمود.
اگر فرض شود که #ویروس_کرونا حاصل طراحی یک نبرد #بیولوژیک در #پنتاگون و آزمایشگاه‌های ضد انسانی آن است، احتمالاً نظام درمان، اقتصاد و سرمایه اجتماعی کشورهای هدفی چون چین و ایران از سوی #آمریکا نشانه گرفته شده و این نشان می‌دهد که نظم آمریکایی برای حفظ خود از این به بعد دست به هر عمل غیر انسانی خواهد زد.
🔹 فارغ از آنچه دشمن می‌کند در این سوی ماجرا، کشور در حالی درگیر این بحران شد که مسئولان و مردم از ورود آن اطمینان داشتند. تقریباً یک بازه‌ی یک ماهه برای بخش‌های مختلف کشور از جمله #بهداشت و درمان، امنیت عمومی و اقتصاد برای مقابله با این وضعیت زمان وجود داشت. با این حال امروز با وجود همه موفقیت‌های قابل تحسین مثل تعداد بهبودیافتگان، ایثار و فداکاری کادر درمانی کشور، جلوه‌های نیکوکاری و احسان در میان مردم؛ اما نکات تیره و قابل تأملی وجود دارد که باید به ان ها پرداخت.
متأسفانه در یک زمان بسیار کوتاهی کشور در بحران کرونا شاهد به وجود آمدن سلاطین دیگری در «ماسک»، «ژل ضد عفونی»، «الکل» و… است که امری غیر عادی است. کشور با کمبود امکانات مواجه نیست بلکه با مسئله‌ی احتکاری مواجه است که برای حدود سه سال شیره‌ی اقتصاد (تولید، پول ملّی و مایحتاج عمومی) را مکیده است. در حالی که #نهادهای_امنیتی و #اصناف کاملاً در جریان ورود کرونا به کشور و احتمال کاهش مواد و لوازم بهداشتی و ضدعفونی بودند اما بازهم این بازار یله و رها در حکومت دلالان و سلطان‌های مختلفی است که هر گونه اراده کنند می‌توانند نبض نه تنها اقتصاد که حیات عمومی را در اختیار بگیرند. به نظر می‌رسد علاوه بر آنچه در اشتباه مدیریتی امنیتی در آبان ماه و ماجرای بنزین رخ داد یک بار دیگر مدیریت اداری و امنیتی دولت نشان داد که بحران‌ها را در وضعیت زمستان می‌گذراند.
#گروه_فرهنگ_و_جامعه

 

به کانال تلگرام برهان – @Borhan_Ir بپیوندید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن