تقابل در ایستگاه اجبار

✅ تقابل در ایستگاه اجبار
🔹 فرآیند مقابله با #جمهوری_اسلامی در دوران #اوباما مبتنی بر «دیپلماسی فریب» بود. در این شیوه، اقناع کشور هدف در دو سطح رهبران و مردم از طریق همه‌ی ابزارهای #جنگ_نرم دنبال می‌شود و علیرغم طولانی بودن مسیر، نتایجی عمیق و عمدتاً ماندگار خواهد داشت. دیپلماسی فریب این توانایی را دارد که برای مدت‌ها نسل‌هایی را درگیر کرده و اثرات روانشناختی خود را به جای بگذارد.
🔹 انتخاب #ترامپ که دارای گرایشات نژادپرستانه و فاشیستی بر مبنای تعاملات قماربارانه است، مدل مواجهه‌ی آمریکا با انقلاب اسلامی را تغییر داد. مدل سیاسی ذهن یک #قمارباز میان «همه یا هیچ» در دوران است و اساساً صبر استراتژیکی برای طی ّ مسیر طولانی اقناع به چارچوب دیپلماسی فریب وجود ندارد.  بنابراین تاکتیک امریکا به «دیپلماسی اجبار» تغییر می‌کند.
🔹 در این شیوه از مواجهه‌ی امریکا با ایران از حالت «تهدید کم شدت و تصاعد یابنده» به «تهدید فراگیر و نابودکننده» تغییر یافته و روز به روز بر حجم فشار بر #ایران افزوده می‌شود. در این شیوه هیچ مقصد یا پایان مشخصی برای داستان وجود نداشته و تنها با تسلیم طرف مقابل است که استراتژِی در فاز اول خود به پایان می‌رسد. بنابراین علاوه بر بخش‌های هسته‌ای، نظامی، اقتصادی و … از واردات غذا، #دارو و مایحتاج ضروری مردم نیز جلوگیری می‌شود، زیرا دیگر فریبی در کار نیست و امریکا بنا دارد آنقدر پیچ فشار را محکم کند تا حاکمیت و مردم ایران را تسلیم نماید.
🔹 بر همین اساس ترامپ در چارچوب بازی «مرد دیوانه» (Madman Theory) برای آنکه خود را فردی عصبانی، خطرناک، بی منطق، دیوانه و آماده آغاز جنگ معرفی کند، اقدام به ترور شهید #سردار_سلیمانی می‌کند. در شرایطی که ایران درگیر مبارزه با ویروس #کرونا است نیز همچنان از ورود #دارو و تجهیزات مورد نیاز به ایران جلوگیری کرده و هیچ گونه تحریم بانکی یا دارویی را لغو نمی‌کند.
🔹 در حالی که آمریکا تلاش می‌کند با تشدید کارزار فشار بر ایران، سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی را عامل فشار وارده معرفی کند، جبهه مقاومت به رهبری ایران توانسته است با هدف قرار دادن هیبت امریکا در یک سلسله اقدام متوالی مثل هدف قرار دادن پهپاد امریکایی در جنوب، هدف قرار گرفتن تأسیسات #آرامکو، مقاومت ایران در برابر تحریم‌های پسابرجام و پاسخ موشکی به #عین_الاسد، فشار روحی از جانب امریکا به مردم را به حداقل ممکن برساند.
✍🏻محسن خاکی
#گروه_سیاسی
به کانال تلگرام برهان – @Borhan_Ir بپیوندید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن