کدام مردم در اقتصاد مردمی؟!

✅ کدام مردم در اقتصاد مردمی؟!
🔹 نامگذاری سال ۹۹ به عنوان #جهش_تولید در حالتی که پیش از آغاز سال نو مشخص بود دو بحران عمده کرونا و کاهش قیمت نفت گریبانگیر تولید ملی در سال آینده می‌باشد، نشان می‌دهد که استراتژی #رهبر_معظم_انقلاب در باب اداره کشور تغییری نکرده است. رهبر حکیم انقلاب اسلامی که در طول ۴۰ سال گذشته همواره توانسته است از تهدید ها بالاترین فرصت ها را برای کشور ایجاد کند با آگاهی از وقوع این دو بحران اقدام به این نامگذاری نموده است که بالاتر از رونق و حمایت از تولید ملی از جهش ملی سخن می‌گویند. یکی از مهم‌ترین الزامات جهش تولید مردمی کردن اقتصاد است. مردمی کردن اقتصاد رمز عبور از بحران هاست، یعنی همان نیرویی که می تواند کشور را از یک #بحران نظامی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی نجات دهد هم می تواند بحران احتمالی اقتصاد را پشت سر گذاشته و آن را تبدیل به بهاری برای پیروزی و رشد نماید. اما عبارت مردمی کردن اقتصاد برای برخی حاوی ابهام می باشد. برخی از نظریه پردازان لیبرال که سرمایه داری را ملاک شهروندی بر می شمرند اقتصاد مردمی را به معنای بازگذاشتن دست سرمایه داران و کاهش قوانین دست و پا گیر برای انباشت بیشتر سرمایه می دانند، در حالیکه همانطور که رهبر معظم انقلاب در سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ در ده سال پیش اشاره فرموده اند حداقل باید ۲۵%  درصد از اقتصاد کشور تا پایان برنامه ۵ ساله پنجم در اختیار بخش #تعاونی قرار می‌گرفت. این امر صراحت دارد که منظور معظم له از مردم در آنجا که از اقتصاد مردمی سخن می‌گویند سرمایه‌داران نیستند. آمارها نشان می‌دهد که ۳۶۳ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی تنها در اختیار ۴۵۰ نفر است! سؤال مهم آن است که آیا پرداخت بیشتر به این افراد می‌تواند گره‌گشای اقتصاد ایران و مسئله جهش تولید باشد؟!
🔹 به نظر می‌رسد باید سیاست قرار دادن همه تخم‌مرغ‌های اقتصاد در سبد این چند نفر به پایان رسیده و #تسهیلات عظیم بانکی که از قضا مجموعه‌ای از ثروت های خرد و کلان آحاد مردم است در اختیار آحاد مردم قرار بگیرد. بازنگری جدی در نوع فعالیت های مضاربه ای و تجاری بانکها می‌تواند اقتصاد را به سمت آحاد و اصناف مردم به خصوص در مناطق محروم رهنمون کرده و علاوه بر تولید اشتغال زمینه‌های بهبود مولفه های مهمی چون #امنیت #خانواده #آرامش و شادی را فراهم نمایند.
✏️ طبیعتاً در روزگار بحران این نیروی مردمی است که می‌تواند کشور را از موقعیت خطر و تهدید به موقعیت پیروزی و فرصت رسانده و برخلاف سرمایه دارانی که هر آشوبی را فرصتی برای انباشت بیشتر سرمایه تلقی می کنند به قدرتمندتر شدن ایران فکر کرده و استراتژی رهبر معظم انقلاب را تأمین و تضمین نمایند.
#جهش_تولید
#گام_دوم
#اقتصاد_مردمی
به کانال تلگرام برهان – @Borhan_Ir بپیوندید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن