بیابانی که دل تاریخ را به لرزه در آورد…

تبیین پیام امام خمینی(ره) پس از واقعه‌ی طبس؛

«…کارتر باید بداند که حمله به ایران ، حمله به تمام بلاد مسلمین است و مسلمانان جهان در این امر بی تفاوت نیستند. کارتر باید بداند که حمله به ایران موجب قطع نفت از تمام دنیا خواهد شد و دنیا را بر ضد او بسیج می‏کند. کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او درملت آمریکا چنان اثری خواهد گذاشت که طرفداران او را مخالفان او خواهد کرد…»


سعدالله زارعی / گروه سیاسی اندیشکده برهان

«…کارتر باید بداند که حمله به ایران ، حمله به تمام بلاد مسلمین است و مسلمانان جهان در این امر بی تفاوت نیستند. کارتر باید بداند که حمله به ایران موجب قطع نفت از تمام دنیا خواهد شد و دنیا را بر ضد او بسیج می کند. کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او درملت امریکا چنان اثری خواهد گذاشت که طرفداران او را مخالفان او خواهد کرد. کارترباید بداند که با این عمل بسیار ناشیانه حیثیت سیاسی خود را به صفر رساند و از ریاست جمهوری باید قطع امید کند. کارتر با این عمل خود ثابت کرد که قدرت تفکر را از دست داده و از اداره یک کشور بزرگ مثل امریکا عاجز است..» این بخشی از پیام امام راحل(ره) پس از واقعه‌ی طبس است که تحقق تک تک موارد آن‏چه به آن اشاره شده را زمان به اثبات رساند. آمریکا پس از واقعه‌ی طبس نیز به رویارویی مستمر با جمهوری اسلامی ایران ادامه داد و شکست‌های پی‌درپی او به اذعان سیاست‌مداران و متفکرینش تکرار شد و امروز شاهدیم که نه تنها دنیای اسلام، بلکه آزادگان دنیا علیه او به پا خاسته و آمریکا در کره‌ی زمین هیچ‌جایگاهی ندارد.  در راستای تبیین این پیام تاریخی با آقای «سعدالله زارعی» به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

–  حضرت امام پس از واقعه‏ی «طبس» پیامی دادند که در آن «حمله به ایران، حمله به کل جهان اسلام» معرفی شده، از دیدگاه شما چرا ایشان این تعبیر را به کار بردند؟

حضرت امام، بعد از حمله‏ی نظامی آمریکا به طبس که در واقع حمله‏ی نظامی به جمهوری اسلامی بود، پیام بسیار مهمی را مطرح کردند که به طور کلی به چهار بخش قابل تقسیم است:

بخش اول؛ تحلیل وضعیت «جیمی کارتر»، رییس جمهور وقت آمریکا؛

بخش دوم؛ نتیجه‏ی عمل تجاوز نظامیان آمریکا به ایران؛

بخش سوم؛ هشدارهایی که حضرت امام به کارتر دادند؛

بخش چهارم؛ آمادگی‏هایی که باید ملت ایران برای مقابله با تجاوزات احتمالی بعدی داشته باشد.

 

در بخشی از پیام، حضرت امام اشاره می‏کنند که حمله به ایران، حمله به کل جهان اسلام است و سبب واکنش همه‏ی جهان اسلام می‏شود؛ این نگرش حضرت امام بر مبنای اول، شریعت اسلامی است که شریعت اسلامی تجاوز و تعرض به خاک مسلمین را تجاوز به مجموعه‏ی جهان اسلام قلمداد می‏کند و از همه‏ی مسلمانان درهر کجا که هستند، می‏خواهد که برای دفع تجاوز، وارد صحنه بشوند.

 

در صحنه‏ی خارجی، شکست اقدام آمریکا در طبس سبب ایجاد هراس در وابستگان به آمریکا در منطقه‏ی ما شد و آرام آرام حس بی‏اعتمادی در بین طرفداران آمریکا رسوخ کرد.

 

بخش دیگری که مطرح می‏شود، ناظر به فضای سیاسی است که حضرت امام از آن خبر داده‏اند که در عمل حمله‏ی آمریکا به ایران با توجه به جایگاهی که ایران و انقلاب ایران داشته و محبوبیتی که بین مسلمانان دارد، به طور طبیعی با واکنش‏های جدی روبرو می‏شود. البته این پیش بینی حضرت امام به هر حال به اثبات رسید. نهضت مسلمانان طی سی سال گذشته روند روز افزونی داشته و بر اساس نظرسنجی‏ها قبل از انقلاب اسلامی ایران بیش از ۸۰ درصد مردم در سطح کشورهای اسلامی دیدگاه مثبتی نسبت به ایالات متحده داشتند و با تجاوزی که آمریکا به طبس انجام داد، روند میلیونی این جمعیت کم شد و در نهایت محبوبیت تبدیل به نفرت شد؛ به طوری که امروز بعد از ۳۲ سال درگیری آمریکا با ایران، ما شاهد این هستیم نهضت مسلمان‏ها از کل جهان اسلام بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد است و این نشان دهنده‏ی آن هشدار حضرت امام، از جنبه سیاسی است.

 

– ایشان مطالبی در مورد آینده‏ی سیاسی کارتر بیان فرمودند، با توجه به اتفاقاتی که پس از آن رخ داد، تحلیل شما چیست؟

بله، در این پیام حضرت امام با توجه به آثار شکست حمله‏ی آمریکا فرمودند: «که این حمله موافقان آقای کارتر را به مخالفان تبدیل می‏کند.» می‏توان گفت: منظور حضرت امام، هم موافقان جیمی کارتر در داخل آمریکا و دوستانشان در خارج بوده؛ در داخل آمریکا، این شکست سبب افت موقعیت کارتر و در نهایت شکست در جریان انتخاباتی در سال ۱۹۸۱(م) شد و صحنه را به ناچار به آقای «ریگان» واگذار کرد. در صحنه‏ی خارجی هم، شکست اقدام آمریکا سبب ایجاد هراس در وابستگان به آمریکا در منطقه‏ی ما شد و آرام آرام حس بی‏اعتمادی در بین طرفداران آمریکا رسوخ کرد.

 

– بیانات ایشان مبنی بر حذف قدرت‏های استعماری به چه میزان محقق شده است؟

حضرت امام دو عبارت در مورد آمریکا و اسراییل دارند؛ در عبارتی که راجع به اسراییل دارند، می‏فرمایند: «رژیم اسراییل باید از صحنه‏ی روزگار محو شود»، در واقع خبر دادن از فنای اسراییل. یک عبارت هم درباره‏ی آمریکا دارند مبنی بر این‏که آمریکا با شکست‏های بزرگ مواجه می‎شود و عملاً از جایگاه یک کشور اثرگذار در صحنه‎‏ی بین‏المللی به یک کشور تحت تأثیر و معمولی بدل می‏شود.

در این خصوص، ما شاهد هستیم که از سال‏های ۱۹۸۰(م) به بعد اسراییلی‏ها سیر نزولی خود را آغاز کرده‏اند. از سال ۱۹۸۱(م) به بعد ما شاهد افت امنیتی اسراییل هستیم. آخرین اقدام نظامی بر مبنای اشغال سرزمین، در سال ۱۹۸۲(م) اتفاق افتاد، منتهی این ماجرا با شکست مفتضحانه ابتدا در سال ۱۹۹۶(م)، سپس در سال ۲۰۰۰(م) رخ داد و خروج کامل اسراییل از لبنان محقق شد. بعد از آن هم اسراییل روند رو به افول را ادامه داد تا به امروز که عملاً اعتبار بین‏المللی، امنیتی و نظامی، سیاسی و فرهنگی آن‏ها کاسته شده و به واقع در بدترین موقعیت خودشان در طول تاریخ ۶۲ ساله هستند.

در مورد آمریکا ما شاهد هستیم که شکست‏های آمریکا در عراق و افغانستان و شکست در جنگ ۳۳ روزه و شکست در پرونده‏های بسیار حساسی در مورد پرونده‏ی هسته‏ای ایران عملاً اقتدار بین‏المللی آمریکا بسیار تضعیف کرده و بسیار تحلیل‏گران سیاسی و تحلیل‏گران ا‏مریکایی بر این نکته تأکید می‏کنند که، در طول سال‏های ۲۰۰۵(م) به بعد آمریکایی‏ها از موقعیت کشورها عدول می‏کنند و از چرخه‏ی یک قدرت محوری خارج می‏شوند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن