بررسی ناگفته‌ها و ابهامات فاجعه منا
کتاب «جنایت شجره ملعونه» منتشر شد

به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان و سالروز فاجعه‌ی تلخ شهادت حاجیان خانه‌ی امن الهی، کتاب جنایت شجره ملعونه با موضوع بررسی ناگفته‌ها و ابهامات فاجعه منا به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جهان اسلام و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 24 صفحه، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«شرح حادثه»، «ابهامات فاجعه»، ... «دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای، کلید گره‌گشایی از فاجعه» عناوینی چند از فصل‌های این کتاب هستند.
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «سه سال از فاجعه غم‌بار منا می‌گذرد و در این مدت بررسی‌های متعددی در این ‌باره انجام‌گرفته و با این‌حال ابعاد پنهان و ابهامات بی‌شماری در این فاجعه به چشم می‌خورد.
در همین راستا برخی از مهم‌ترین ابهامات این فاجعه که هر یک کیفرخواستی سنگین را علیه مسببین این فاجعه به رخ می‌کشد، بررسی گردید که از جمله آن انسداد مسیر توسط پلیس سعودی هدایت مردم به سمت خیابان فاقد امکانات و فاقد ظرفیت لازم، عدم امدادرسانی سریع در حین حادثه، پس از حادثه و جلوگیری از امدادرسانی دیگر کشورها، نگه‌داری ابدان مطهر شهدا در وضعیت غیرمناسب و عدم اعطای دسترسی کنسولی به پیکرها و مجروحین، سانسور رسانه‌ای، اخفاء اطلاعات و آمار مربوط به فاجعه و امحای مستندات مربوط به فاجعه و دفن غیرقانونی و غیرشرعی اجساد است.
آنچه اکنون در پیشگاه مخاطبان محترم است، خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیق و بررسی کارگروه کارشناسی و پژوهشی اندیشکده برهان در خصوص این واقعه است که جهت تنویر افکار عمومی منتشر می‌گردد. بدیهی است به دلیل رعایت اصل خلاصه‌سازی مطالب، مراجع و مآخذ تحقیق از متن حذف گردیده، اما علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به اندیشکده برهان از آن‌ها مطلع شوند.»

 

 

جنایت شجره ملعونه
خرید کتاب