کد خبر :7854
20 سال کارگزاران سازندگی
ازآنجاکه اعضاء رسمی و غیررسمی این حزب در طول بیست‌ساله گذشته در پست‌ها و حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، بر وضعیت کشور تأثیرات مثبت و منفی مختلفی بر جای گذاشته‌اند، برای بررسی عملکرد حزب، می‌توان به تفکیک هرکدام از حوزه‌های پیش‌گفته، نسبت به بازخوانی کارنامه آن اقدام کرد.
در یک نگاه
·         حزب کارگزاران سازندگی در سال 1374 در شرایطی اعلام موجودیت کرد که عملکرد دولت دوم هاشمی رفسنجانی مورد انتقاد گسترده جناح راست از یک‌سو و انتقاد جناح چپ از سوی دیگر قرار گرفته بود.
·        بنا به نظر بسیاری از کارشناسان نخبه کشور، پایه بسیاری از بناهای کج در حوزه اقتصاد و فرهنگ نیز در همان دوران موسوم به سازندگی و توسط کارگزاران جناحی و سیاست‌زده‌ای انجام گرفت که بعدها در اواسط دولت دوم هاشمی، حزب کارگزاران را تشکیل دادند.
·        کارگزاران تکنوکرات معتقد بودند برای رسیدن به توسعه و پیشرفت کشور، ناگزیر از له شدن طبقه فقیر و مستضعف در زیر چرخ‌های سازندگی است!
·        با غلبه تفکر افرادی که تکنوکراسی را در مفهوم عقلانیت ابزاری در کشور دنبال می‌کردند، موضوع عدالت به محاق رفت.
·        بر این اساس عملکرد حزب کارگزاران در حوزه فرهنگ که متأثر از التقاط فکری برخاسته از نگاه لیبرالیستی به دین است، اتفاقات ناخوشایند فرهنگی را نیز برای نظام و جامعه اسلامی رقم زد.
·        تقریباً همه اعضای حزب کارگزاران حتی کرباسچی دبیر کل حزب که تا روز انتخابات رئیس ستادهای کروبی بود، پشت میرحسین موسوی ایستادند.
 
گروه سیاسی برهان/ حسین بخشی؛ حزب کارگزاران سازندگی ازجمله احزاب دولت ساخته‌ای است که در سپهر سیاسی ایران پا به عرصه وجود گذاشته و تاکنون قریب به 20 سال همراه با فرازوفرودهایی در عالم سیاست ادامه حیات داده است. ازآنجاکه مواضع، رویکردها و عملکردهای این حزب در مقاطعی از این دو دهه بر مسائل مختلف کشور تأثیرگذار بوده است و در حال حاضر برخی اعضاء آن جزو کارگزاران دولت یازدهم هستند، ضروری است ضمن مروری بر کارنامه و عملکرد آن در گذشته، چشم‌انداز بهتری از آینده حزب داشته باشیم:
 
حزب کارگزاران سازندگی در سال 1374 در شرایطی اعلام موجودیت کرد که عملکرد دولت دوم هاشمی رفسنجانی مورد انتقاد گسترده جناح راست از یک‌سو و انتقاد جناح چپ از سوی دیگر قرار گرفته بود. در آن فضایی که رئیس‌جمهور احتمال حضور و نفوذ خود در آینده را رو به کاهش می‌دید، برای ایجاد رد‌پایی در مجلس پنجم، 5 نفر از افراد مورد وثوق خود را برای حضور در لیست انتخاباتی جامعه روحانیت معرفی کرد که مورد اعتراض جدی آن‌ها ازجمله جمعیت مؤتلفه قرار گرفت و سرانجام پس از کش‌وقوس‌هایی، حزب کارگزاران با عنوان خدمتگزاران سازندگی و در ادامه با عنوان «جمعی از کارگزاران سازندگی ایران» با شعار عزت اسلامی، تداوم سازندگی و آبادانی ایران و با صدور بیانیه‌ای با امضاء 16 نفر از وزرا، معاونان رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی به دبیر کلی غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران، اعلام موجودیت کرد؛ البته قابل‌ذکر است که 10 نفر از اعضاء آن چون از وزرای کابینه دولت بودند، با مخالفت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب با حضور وزرا در احزاب سیاسی، در ظاهر کنار رفتند ولی در عمل همچنان به اهداف حزب وفادار باقی ماندند.
 
بر این اساس حزب کارگزاران سازندگی –که در 25/5/1378 تحت همین عنوان از وزارت کشور مجوز گرفت- با اعضاء هیئت مؤسس و شورای مرکزی چون: محمدعلی نجفی، غلامحسین کرباسچی، محمد هاشمی، فائزه هاشمی، علی هاشمی، محسن هاشمی، مرعشی، مهاجرانی، نوربخش، ملک‌زاده و... با مجموعه‌ای از بستگان، مدیران و کارگزاران نزدیک به رئیس‌جمهور وقت و با پدرخواندگی وی، وارد عرصه سیاسی کشور شد.
 
ازآنجاکه اعضاء رسمی و غیررسمی این حزب در طول بیست‌ساله گذشته در پست‌ها و حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، بر وضعیت کشور تأثیرات مثبت و منفی مختلفی بر جای گذاشته‌اند، برای بررسی عملکرد حزب، می‌توان به تفکیک هرکدام از حوزه‌های پیش‌گفته، نسبت به بازخوانی کارنامه آن اقدام کرد:
 
عملکرد اقتصادی
 
یکی از نقاط مثبتی که حامیان حزب کارگزاران در طول سال‌ها بر آن تأکید داشته و از آن به‌عنوان افتخار یاد می‌کنند، عملکرد اقتصادی دوران موسوم به سازندگی است. دوران 8 ساله‌ای که هاشمی رفسنجانی به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور پس از جنگ تحمیلی، بر آبادانی و توسعه کشور تأکید داشت و در این مسیر نیز توفیقاتی در ترمیم زیرساخت‌های کشور حاصل شد.
 
اما ضمن احترام به تلاش و کوشش دولت سازندگی و بسیاری از مدیران غیرجناحی و متعهد آن‌که با همان شورونشاط دوران دفاع مقدس سهم بزرگی در آبادانی خرابی‌های پس از جنگ تحمیلی داشتند، بنا به نظر بسیاری از کارشناسان نخبه کشور، پایه بسیاری از بناهای کج در حوزه اقتصاد و فرهنگ نیز در همان دوران موسوم به سازندگی و توسط کارگزاران جناحی و سیاست‌زده‌ای انجام گرفت که بعدها در اواسط دولت دوم هاشمی، حزب کارگزاران را تشکیل دادند.
 
افرادی چون زنگنه، عادلی، محلوجی، نوربخش، وهاجی، آقازاده، محمد‌خان، روغنی زنجانی، نعمت زاده، ترکان و.... که لزوماً عضو حزب کارگزاران نبودند، تکنوکراتهایی بودند که شاکله فکری-اجرایی اقتصاد کشور در دولت‌های پنجم و ششم را بر عهده داشتند.
 
دولت هاشمی پیشرفت و توسعه را به‌عنوان محور برنامه‌های خود معرفی کرده بود، ولی ازآنجاکه فاقد هرگونه مدل و الگوی اقتصادی به‌ویژه الگوی بومی بود، لذا کارگزاران اقتصادی دولت به‌سرعت به سمت الگوهای غربی رفته و با گرفتن وام‌های متعدد و بعضاً بی‌رویه از بانک جهانی و پذیرفتن شروط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن تشکل صهیونیست‌نهاد و از سوی دیگر جایگزینی ناگهانی اقتصاد مبتنی بر بازار و اتخاذ سیاست تعدیل اقتصادی و خصوصی‌سازی یا به معنای واقعی اختصاصی‌سازی به سبک مدیران تکنوکرات دولتی، ضمن تحمیل بدهی چهل میلیارد دلاری بر کشور، تورم سرسام‌آور پنجاه درصدی را نیز در کشور ایجاد کردند و از طرفی اتکا کشور به نفت و فروش آن بسیار شدید شد. مجموع این عوامل و اوضاع بد اقتصادی و معیشتی، مسائل امنیتی و اعتراضات اجتماعی را نیز در برخی نقاط کشور پدید آورد.
 
این شرایط در حالی بود که کارگزاران تکنوکرات معتقد بودند برای رسیدن به توسعه و پیشرفت کشور، ناگزیر از له شدن طبقه فقیر و مستضعف در زیر چرخ‌های سازندگی است! در این خصوص حتی غلامحسین کرباسچی دبیر کل کارگزاران –که در سال‌های 77 و 88 به دلیل وجود پرونده سنگین اتهامات و مفاسد اقتصادی و امنیتی دادگاهی و محکوم شد- معتقد بود باید تهران از نظر مدرن بودن تبدیل به شهری شود که هر کس (در دهه 70) زیر 500 هزار تومان درآمد دارد (معادل 10 میلیون تومان امروز!)، چون از عهده هزینه‌های چنین شهری برنخواهد آمد، تهران را ترک کند!
 
با این اوصاف و با غلبه تفکر افرادی که تکنوکراسی را در مفهوم عقلانیت ابزاری در کشور دنبال می‌کردند، موضوع عدالت به محاق رفت و برخی دستاوردهای مثبت اقتصادی کارگزاران دولت سازندگی نیز تحت‌الشعاع مسائل پیش‌گفته و همچنین تبعاتی چون شکاف شدید طبقاتی، افزایش بیش‌ازحد مصرف‌گرایی و اسراف در جامعه و دور شدن مسئولان و به‌تبع آن برخی اقشار مردم از فرهنگ جهاد و ارزش‌های دفاع مقدس شد.
 
این در حالی است که یکی از اساسی‌ترین اهداف انقلاب اسلامی که در قانون اساسی و قوانین ذیل آن متبلور شده است، توجه و تأکید ویژه به مستضعفان و محرومان و تلاش برای برقراری عدالت و رفع فقر و تبعیض و فساد در جامعه است؛ شاخصی که نه‌تنها در نگاه فکری و عملیاتی کارگزاران جایی ندارد، بلکه به نظر می‌رسد با اهداف سیاسی و باطنی این حزب در تقابل آشکار است!
 
عملکرد حزب کارگزاران در حوزه فرهنگ که متأثر از التقاط فکری برخاسته از نگاه لیبرالیستی به دین است، اتفاقات ناخوشایند فرهنگی را نیز برای نظام و جامعه اسلامی رقم زد، آن‌چنان‌که تبعات فرهنگ مبتنی بر اصالت سرمایه، رفاه و سبک زندگی غربی، تأثیرات جدی و عمیقی در فرهنگ جامعه ایجاد کرد که همچنان گریبان‌گیر کشور است.
 
عملکرد فرهنگی
 
نگاه فرهنگی حاکم بر حزب کارگزاران از دیدگاه و عملکرد اعضای آن‌که برخی از آن‌ها پست‌های مهمی چون نمایندگی مجلس و وزارت را در کشور به عهده داشتند، قابل درک خواهد بود. حزبی که زمانی به گفته یکی از اعضاء–حسین مرعشی- خود را لیبرال دموکرات مسلمان می‌خواند، مشخصاً دارای گرایش‌های لیبرالیستی –نظیر آنچه در اقتصاد عمل کردند- است. لیبرالیسم از اصول اندیشه غرب و نظام سرمایه‌داری است، لذا الحاق نامأنوس و نامتجانس آن به اسلام، جز مغالطه‌ای برای فرار از تبعات این نگاه نخواهد بود.
 
بر این اساس عملکرد حزب کارگزاران در حوزه فرهنگ که متأثر از التقاط فکری برخاسته از نگاه لیبرالیستی به دین است، اتفاقات ناخوشایند فرهنگی را نیز برای نظام و جامعه اسلامی رقم زد. آن‌چنان‌که تبعات فرهنگ مبتنی بر اصالت سرمایه، رفاه و سبک زندگی غربی، تأثیرات جدی و عمیقی در فرهنگ جامعه ایجاد کرد که همچنان گریبان‌گیر کشور است.
 
برای مثال یکی از نگاه‌های غلط (ضد) فرهنگی این حزب، تقویت و افزایش نگاه و ادبیات فمینیستی بود که از طریق فائزه هاشمی (عضو مؤسس و شورای مرکزی آن) ابتدا در قالب شعارها و برنامه‌هایی چون: دوچرخه‌سواری زنان، برابری زن با مرد –بدون توجه به نگاه قرآنی- و... در جایگاه نمایندگی مجلس پنجم و پس از آن در دولت اصلاحات به‌صورت مکتوب و در قالب روزنامه زن توسط این عضو زن حزب کارگزاران در جامعه تئوریزه می‌شد. به‌عنوان نمونه یکی از موضوعاتی که در این روزنامه در کنار موضوعات به‌شدت سیاسی آن منتشر می‌شد، بحث فمینیسم لیبرال و فمینیسم مارکسیسم بود! روزنامه‌ای که درنهایت بر اثر قبح‌شکنی‌های متعدد و بیش‌ازحد، توقیف و لغو امتیاز شد.
 
اما شاید بتوان یکی از اثرگذارترین جریان فکری و فرهنگی حزب کارگزاران را به قدرت رسیدن عطاءالله مهاجرانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران موسوم به اصلاحات دانست. مهاجرانی –که این روزها یک پای ثابت برنامه‌های رسانه سلطنتی انگلیس است- در کنار کارگزارانی چون کرباسچی و... ازجمله مریدان فکری و عقیدتی عبدالکریم سروش بودند؛ لذا زمانی که مهاجرانی به وزارت فرهنگ رسید، به‌شدت به دنبال پیاده کردن فضای به‌اصطلاح آزاد فرهنگی تحت عنوان تسامح و تساهل فرهنگی کرد. این نگاه آن‌قدر افراطی در حوزه فرهنگ کشور دنبال شد که جریان مطبوعاتی و رسانه‌ای آن دوران همچون اسب چموش آزاد شده از بند، بسیاری از قیدوبندها و خطوط قرمز فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و به‌ویژه دینی را زیر پا گذاشته و مبانی تفکر لیبرالیسم و پلورالیسم دینی را در عرصه‌های مختلف تئوریزه می‌کردند.
 
فضای فرهنگی دوران اصلاحات از یک‌سو در اختیار حزب کارگزاران و از سوی دیگر در اختیار حزب مشارکت بود که هر دو جزو احزاب دولت ساخته متکی به عقلانیت ابزاری و فاقد نگاه ایدئولوژیک و عقیدتی بودند و لذا در مهار و تنظیم قدرت به نفع خود و جهت‌دهی فضای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور به سمت تداوم و بقاء خویش دارای اهداف مشترک بودند.
 
لذا بسیاری از نشریات رسمی و غیررسمی با عناوین مختلف و با کارکرد زنجیره‌ای، تحت لوای فکری احزاب کارگزاران و مشارکت، منتشر می‌شدند و مسائلی چون: تغییر قانون اساسی، قانون مطبوعات، لوایح دوقلو، مذاکره مستقیم با آمریکا، گفتمان سکولاریستی و پلورالیستی، آزادی پوشش زن و مرد و برابری زن با مرد–منهای نگاه شریعت- و... را در جامعه پیگیری می‌کردند.
 
از طرف دیگر محصولات فرهنگی در سینما، تئاتر، کتاب، موسیقی و... نیز با نگاه تسامح و تساهل‌گرایانه وزیر منتسب به کارگزاران، در حال خط‌شکنی و درنوردیدن خط قرمز ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب و نظام بود. البته این آش آن‌قدر شور شد که وزیر را برای استیضاح به مجلس کشاند؛ اما فشار بیش‌ازحد به نمایندگان مجلس باعث شد دغدغه دلسوزان وفادار به آرمان‌های دینی و انقلابی برای استیضاح وزیر متسامح‌گر کارگزارانی به نتیجه نرسد و فضای مسموم فرهنگی به کار خود ادامه دهد.
 
عملکرد سیاسی
 
عملکرد سیاسی حزب کارگزاران به دهه هفتاد و به‌ویژه سال 74 در آستانه انتخابات پنجم مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد. زمانی که این حزب با معرفی لیستی مستقل و متشکل از بستگان و مدیران نزدیک به هاشمی رفسنجانی، برای بر هم زدن موازنه سیاست و ایجاد اهرم فشار در مجلس و لابی‌گری سیاسی با چپ و راست، در جهت پیگیری سیاست‌های دولت سازندگی متولد شد و رفته‌رفته زمینه‌ساز امتداد قدرت هاشمی در دولت بعد موسوم به اصلاحات شد.
 
مواردی چون تلاش اعضاء حزب کارگزاران برای تغییر قانون اساسی به‌منظور تمدید ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی –که با هوشیاری رهبر معظم انقلاب دفع شد- و یا اشاره فائزه هاشمی –عضو هیات مؤسس و شورای مرکزی حزب کارگزاران- در برنامه تبلیغاتی یکی از نامزدهای سال 88 در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی مبنی بر این‌که دولت اصلاحات زائیده حمایت و تلاش دولت سازندگی است؛ عمق استراتژی سیاسی کارگزاران را در میل به دیکتاتوری و تداوم قدرت و همچنین نفوذ این جریان فکری را در حکمرانی کشور نشان می‌دهد.
 
بااین‌حال حزب کارگزاران در طول این سال‌ها فرازوفرودهایی را تجربه کرد و البته در دوران دولت نهم تقریباً به محاق رفت. اما سال 87، یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری بود که این حزب با شروع اختلافات شورای مرکزی بر سر حمایت از نامزدها فعال شد. برخی چون عطریانفر و مرعشی با شرط و شروط‌هایی به سمت حمایت از خاتمی رفتند و برخی همچون کرباسچی و محمد هاشمی (ظاهراً) با این گزینه مخالفت می‌کردند.
 
درنهایت تقریباً همه اعضای حزب کارگزاران حتی کرباسچی دبیر کل حزب که تا روز انتخابات رئیس ستادهای کروبی بود، پشت میرحسین موسوی ایستادند و پس از شکست آشکار موسوی با نسبت آرای بسیار زیاد، همان‌طور که پدرخوانده کارگزاران قبل از انتخابات با نامه تهدیدآمیز بدون سلام و والسلام به رهبر معظم انقلاب، فوران آتش‌فشان‌ها از درون سینه‌های خروشان! را پیش‌بینی کرده بود، منفعلانه میز بازی را بهم زدند و با هدایت و حمایت و تحریک مستقیم و غیرمستقیم خود از نامزد شکست‌خورده، در حوادث و فجایع تأسف‌بار و دشمن شادکن سال 88 سهیم شدند، آن‌چنان‌که بسیاری از اعضاء این حزب دستگیر و به جرم فتنه‌انگیزی، تشویش اذهان عمومی و یا فعالیت علیه امنیت ملی کشور محاکمه و پس از اعتراف صریح محکوم شدند.
 
در اختیار قرار دادن پست‌های مختلف و کلیدی دولت به اعضاء حزب کارگزاران سازندگی، از یک‌سو می‌تواند نشان از تمایل رئیس دولت به مبانی و عقاید این حزب متشابه و از طرفی بیانگر میزان نفوذ فکری و عملیاتی کارگزاران در دولت با پدرخواندگی هاشمی رفسنجانی و درنتیجه جهت‌دهی خاص این طیف به رویکرد اداره کشور در زمینه‌های مختلف باشد.
 
گذشته چراغ راه آینده
 
بازخوانی پرونده و عملکرد حزب کارگزاران در این مقطع از جهاتی دارای اهمیت است:
 
اولاً رئیس دولت یازدهم برآمده از حزب اعتدال و توسعه‌ای است که همچون حزب کارگزاران با اشاره، توصیه و پدرخواندگی متقن هاشمی رفسنجانی در سال 78 متولد شده و می‌تواند دارای اشتراکات فکری و بنیانی مهمی با آن باشد؛
 
ثانیاً در اختیار قرار دادن پست‌های مختلف و کلیدی دولت به اعضاء حزب کارگزاران سازندگی، از یک‌سو می‌تواند نشان از تمایل رئیس دولت به مبانی و عقاید این حزب متشابه و از طرفی بیانگر میزان نفوذ فکری و عملیاتی کارگزاران در دولت با پدرخواندگی هاشمی رفسنجانی و درنتیجه جهت‌دهی خاص این طیف به رویکرد اداره کشور در زمینه‌های مختلف باشد.
 
ثالثاً هزینه‌هایی که حزب کارگزاران در حوزه‌های مختلف اعم از اقتصادی (نظیر تورم 50 درصد ناشی از سیاست تعدیل و اقتصاد لیبرال، خصوصی‌سازی با اولویت مدیران دولتی!، ایجاد شکاف طبقاتی، رشد فساد و تبعیض(محکومیت دبیر کل حزب کارگزاران در دادگاه به جرم فساد اقتصادی)، تحمیل هزینه‌های گزاف بر منافع ملی مثل پرونده استات اویل، شکست ایران در پرونده کرسنت و...) و هزینه‌های فرهنگی (نظیر تساهل و تسامح نسبت به ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی و انقلابی، تئوری سازی پلورالیسم و سکولاریسم و قبح‌شکنی‌های متعدد دینی و اخلاقی با استفاده از رسانه‌ها و مطبوعات زنجیره‌ای، تقویت نگاه فمینیستی، مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی و اسراف و...) و هزینه‌های سیاسی (نظیر تحریک قومیت‌گرایی و اعتراضات اجتماعی دهه هفتاد، سیاسی کردن شورای شهر اول، حمایت و یا سکوت در قبال حادثه 78، مشارکت گسترده در فتنه 88 و...) بر کشور تحمیل کرده است، آن‌قدر مهم و غیرقابل‌انکار است که صلاحیت افکار، عقاید و مبانی این حزب برای اداره کشور را با تردیدهای جدی روبرو می‌کند.
 
البته این‌که هر دولتی برای اداره کشور در محدوده قوانین اساسی کشور، اختیار استفاده از هر نگاه، فکر و عقیده حزبی و فردی را دارد، قابل‌انکار نیست؛ اما ازآنجاکه مسئولیت، تعهد و وظیفه ذاتی هر دولتی وفاداری به آرمان‌ها و ارزش‌های آن حکومت است، لازم است با توجه به این نکته مهم که گذشته چراغ راه آینده است، دولت محترم برای پیشبرد هر چه بهتر اهداف متعالی نظام و کشور، در استفاده و واگذاری مسئولیت به افراد -به‌ویژه اعضاء منتسب به حزب کارگزاران- سوابق و کارنامه آن‌ها را موردنظر قرار دهد.
 
*حسین بخشی، کارشناس سیاسی/ انتهای متن/