بررسی رهیافت‌ها و راهبردهای غرب در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی
کتاب «از جنگ نرم هوشمند تا نبرد محاسبات» منتشر شد
کتاب «از جنگ نرم هوشمند تا نبرد محاسبات» با موضوع «بررسی رهیافت‌ها و راهبردهای غرب در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی» به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه حاصل تلاش آقایان دکتر رضا سراج و محمد جواد اخوان است، در 63 صفحه و در 5 فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«مفهوم شناسی (قدرت نرم چیست؟ جنگ نرم چیست؟)»، «سطوح جنگ نرم»، «سرمایه گذاری‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در جنگ نرم»، «عرصهها، رهیافت‌ها و راهبردها» و «جمع‌بندی و نتیجه گیری» عناوین فصل های 5 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:
«آمریکایی‌ها پس از شکست خفت بار در ویتنام، پروژه‌ای را از طریق مؤسسات آکادمیک و اندیشکده های راهبردی خود مورد بررسی قرار دادند که شکل تازه‌ای از براندازی و تغییر حاکمیتها بود و با استفاده از فرآیندهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و در صورت لزوم اجرای عملیات نظامیِ محدود محقق می‌شد. این مدل در سرنگونی آلنده در شیلی، ساندنیستها در نیکاراگوآ کاربردی گردید.
 
در گزارش کمیسیون امنیت ملی آمریکا در اسناد 2002 و 2006، جمهوری اسلامی ایران مهمترین چالش آمریکا در ابتدای قرن 21 معرفی شده است.
نظریه‌پردازان آمریکاییِ معتقد به رویکرد جنگ نرم با جمهوری اسلامی بر این باورند که هرگونه اقدام خشونت‌آمیز علیه ایران (به ویژه اقدام نظامی)، نفرت ایرانیان از آمریکا و دولت آن را برای سالیان دراز، ریشه‌دارتر خواهد کرد... افزون بر این، کاربرد نیروی نظامی علیه ایران، بی‌ثباتی و ناامنی را در خاورمیانه افزایش خواهد داد. این گروه معتقدند ایران به علت برخورداری از پیشینه دمکراسی و وجود نهادهای مردم‌سالار و همچنین پتانسیلهای موجود برای حرکتهای مردمی و غیردولتی از استعداد بالایی برای تغییر نظام سیاسی به روشهای غیرخشونت آمیز برخوردار است.
 
...بر همین اساس باراک اوباما نیز همانند «جورج بوش» بودجه 55 میلیون دلاری پنتاگون برای جنگ نرم علیه ایران را امضا کرد. با امضای اوباما لایحه اختیارات دفاعی کنگره آمریکا به طور مستقیم به قانون تبدیل شد.
از بودجه 550 میلیون دلاری وزارت دفاع آمریکا، 55 میلیون دلار برای نفوذ در ایران، مقابله با فیلترینگ سایتهای ضد ایرانی، تحریک به اصطلاح قربانیان سانسور، آموزش الکترونیکی ایرانیان مخالف نظام برای براندازی نرم و شبکه سازی اینترنتی برای اغتشاشگران پس از انتخابات ریاست جمهوری و عرضه آموزشهای لازم رسانهای و رایانهای برای راه‌اندازی وبگاه‌ها به منظور اطلاع‌رسانی اختصاص یافته است.
 
ذکر این نکته ضروری است که هرچند مسئله جنگ نرم در ادبیات سیاسی کشور ما تا حد زیادی طرح گردیده است اما بااین‌حال پرسشهایی در خصوص این موضوع لاینحل باقی مانده است. نوع رویکرد نخبگان و ادراک آنان از این جنگ جای تأمل بسیاری دارد. چرا ادراک و برداشت مسئولان نسبت به جنگ نرم، ادراک صحیحی نیست؟ چرا نخبگان جنگ نرم را باور ندارند؟ همچنین چرا جنگ نرم برای آحاد جامعه فهم نشده است؟ در جنگ سخت اصل بقای یک حاکمیت مورد تهدید قرار می‌گیرد، درحالی‌که همین تهدید در مورد جنگ نرم نیز وجود دارد، پس چرا مورد توجه مخاطبان آن قرار نمی‌گیرد؟
 
به نظر می‌رسد برای حل مسئله و پاسخ به پرسشها، دو رویکرد اساسی را باید دنبال نمود:
الف- مقایسه جنگ نرم با جنگ سخت
ب- محسوس و عینی نمودن جنگ نرم
 
در این پژوهش با بررسی رهیافت‌های نظری و عرصه‌های عملی این جنگ تلاش خواهیم کرد پاسخ این پرسشها را مورد مطالعه قرار دهیم.»
 
از جنگ نرم هوشمند تا نبرد محاسبات
خرید کتاب

کد مطلب: 10535  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۱/۱۵  |  ساعت: ۱۳ : ۱۶

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران