تداوم عزت مندی نظام اسلامی در عملکرد مقام معظم رهبری (2)
پایبندی به اصل عزت مندی؛ رمز تحقق عزت و اقتدار جمهوری اسلامی در عرصه های گوناگون
از اصول مبنایی نظام اسلامی در اندیشه و تفکر حضرت امام و مقام معظم رهبری،‌ اصل «عزت مندی» نظام اسلامی و اقتدار آن است. اصلی که از تعالیم و آموزه های دین اسلام و سیره پیشوایان آن نشأت گرفته و سرلوحه عملکرد رهبران نظام اسلامی از ابتدای قیام تا عصر حاضر قرار گرفته است. پایبندی به این اصل دستاوردهای مهمی را برای ملت ایران و نظام اسلامی به همراه داشته که در زمان حاضر قابل توجه است.

گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان؛ با توجه به ضرورت پایبندی به اصل اندیشه عزت مندی در منظومه فکری مقام معظم رهبری، ایشان همواره در طی سالهای رهبری خود و در عرصه های مختلف به این اصل اساسی پایبند بوده و در حساسترین شرایط و علی رغم اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی،‌ عمل به این اصل را مدنظر قرار داده و عزت و اقتدار نظام اسلامی را محقق نموده اند. حوزه های گوناگون تاثیرگذاری این دیدگاه و میزان موفقیت و نتایج ثمر بخش عمل به آن قابل اشاره است. در ادامه به بررسی این عملکرد در عرصه های مختلف می پردازیم.

عزت مندی در عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل در سیره عملی مقام معظم رهبری
در این عرصه همواره مقام معظم رهبری به محور اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که عزت مندی نظام اسلامی را به همراه خواهد داشت،‌ یعنی اصول «استکبار ستیزی» و «استقلال طلبی» تاکید داشته اند. این اصول تاثیر زیادی در سطح روابط منطقه ای و فرامنطقه ای در طی سالهای رهبری ایشان داشته است.
از منظر مقام معظم رهبری «پیروزى انقلاب اسلامى در ایران، تحولى ژرف در ارتباطات بین‌المللى از دو نظر به ‌وجود آورد: اول این‌که هیمنه‌ى دو ابرقدرت ِآن روز دنیا را در رابطه‌شان با دولتهاى ضعیف جهان، شکستى سخت داد و ابهتى راکه به‌مرور در چشم ملتها و دولتها به دست آورده بودند، به‌شدت تضعیف کرد. دوم آن‌که به ملتها دلگرمى وشجاعت بخشید و جرأت و گستاخى در مقابله با دولتهاى دست‌نشانده را به آنان تزریق کرد. گرچه این تأثیرات عمیق، بتدریج در جهان ظاهر شد و امروز پس از یازده سال،چهره‌ى سیاسى عالم را دگرگون کرده است، اما همه‌ى چشمهاى تیزبین، از همان آغاز تشخیص دادند که با پیروزى این انقلاب عظیم، عصرجدیدى در مناسبات عالم پدید آمده است. این عصررا باید «عصر امام خمینى» نامید و ویژگى آن، عبارت است از بیدارى و جرأت و اعتماد به نفس ملتها در برابر زورگویى ابرقدرتها و شکستن بتهاى قدرت ظالمانه و بالندگى نهال قدرت واقعى انسانها و سر برآوردن ارزشهاى معنوى والهى.»[1]
به همین دلیل وظیفه نظام اسلامی از دیدگاه ایشان این است که براى حفظ این روندِ رو به اشتعال و تقویت روحیه‌ى ملتهاى اصیل و مظلوم «کوچکترین تغییرى در چهره‌ى با صلابت و موضع با عزت خود در مناسبات بین‌المللى ایجاد نکند؛ با قلدران، ازموضع قدرت و با دولتهاى ضعیف، از موضع حمایت و با ملتهاى بپاخاسته، از موضع رعایت و هدایت سخن بگوید و عمل کند؛ دولت آمریکا را به‌مثابه‌ى رأس فتنه و استکبار و رمز غدارى و شیطنت و به‌خاطر ستم شبه کشورهاى ضعیف و حمایتش از صهیونیسم غاصب و دشمنیش با بیدارى و آزادى ملتها و خصومت عمیق و جنایت بارش با ملت ایران، محکوم و منفور و مطرود دانسته، هیچ فرصتى را براى افشاى چهره‌ى تزویرآلود و رسواکردن آن مدعیان آزادى و غیره و بیان این حقایق ازدست ندهد.»
1.     حمایت از محور مقاومت در سطح منطقه
در سطح منطقه ای مقام معظم رهبری با تاکید بر شکل گیری «جبهه مقاومت» و تداوم آن،‌ این راهبرد را به خوبی حفظ نموده و به ثمر رسانده اند.
این رویکرد به طور واضح در عرصه سیاسی «لبنان» نمود و ظهور یافته است به نحوی که میتوان گفت بیشترین تاثیرپیذیری از رویکرد سیاسی جمهوری اسلامی ایران از همان سالهای آغازین انقلاب اسلامی در این کشور اتفاق افتاده است. چنانکه شاهد شکل گیری جنبشهای مقاومت شیعی لبنان همچون جنبش مقاومت امل و بعدها جنبش مقاومت حزب الله در این کشور هستیم. جنبشی که تحت تاثیر حمایتهای جمهوری اسلامی و با الهام گرفتن از رویکرد ضد استکباری و سلطه ستیز آن توانست در مقابل قدرت نظامی اسرائیل و حمایتهای دولتهای غربی از آن،‌ در سخت ترین جنگ های این منطقه از آغاز اشغال جنوب لبنان تا آزادسازی آن مناطق و نیز جنگ مشهور به جنگ 33 روزه حزبا.. لبنان ورژیم اسرائیل درتابستان 2006 پیروز و سربلند باشد و مایه حیرت کشورهای عربی و جهان گردد.این تاثیرات به قدری واضح است که برخی رژیمهای غربی وعربی بانگرانی ازنفوذ انقلاب اسلامی ایران، این جنگ را مناظره ای ایدئولوژیک درورای ژئوپلتیک ایران قلمداد کرده و درطول جنگ حرفهایی درباره جنگ نیابتی درلبنان بین ایران و آمریکابه زبان میآوردند.[2]
پیروزی هایی که به شکل قابل ملاحظه ای تحت تاثیر حمایتهای مقام معظم رهبری و اندیشه های ایشان و نیز الگو بودن چهره مبارزاتی ایشان برای رهبران و مجاهدان این نهضت بوده است. مسئله ای که همواره ایشان به آن تصریح نموده اند.
در دفاع از ملت فلسطین نیز مقام معظم رهبری از همان ابتدا تا به الآن از هیچ حمایتی کوتاهی نکرده و همواره آن را نه‌تنها راهبرد اصلی نظام اسلامی بلکه «مسأله‌ى اول بین‌الملل اسلامى» و حمایت از آن را بزرگترین وظیفه‌ى ملت و دولت ما و همه‌ى ملتها و دولتهاى مسلمان،عنوان نموده اند.
این راهبرد حمایتی و نیز مبارزاتی جمهوری اسلامی در مقابله با رژیم صهیونیستی باعث شده است که دو جنبش جهادی بزرگ فلسطین یعنی جنبش «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)» و «جهاد اسلامی» ایران اسلامی را همراه و هم یار خود در مبارزه با این رژیم دانسته و آشکارا از انقلاب اسلامی دفاع نموده و فلسطینیان را به الگوپذیری از این انقلاب شکوهمند ترغیب و توصیه نمایند.[3]
جنبش حماس تاکنون توانسته است با ساماندهی گروه های مبارز و استشهادی فشارهای زیادی را به رژیم صهیونیستی وارد نماید و حتی در سخت ترین شرایط محاصره و جنگ که 22 روز به طول انجامید،‌ سرسختانه مقاومت کند و صهیونیستها را به عقب براند.
تاثیرگذاری رویکرد مبارزاتی جمهوری اسلامی در گروه های فلسطینی از این حیث نیز قابل تامل است که این گروه ها از لحاظ اعتقادی از اهل تسنن محسوب میشوند؛‌ اما این موضوع نه تنها مانعی از این تاثیرپذیری نشده بلکه این جنبشها باعث تحریک و الگو پذیری جوامع و نهضتهای ضدصهیونیستی در کشورهای دیگر که ملهم از آموزه های اسلامی هستند، شده اند.
علاوه بر این در تقابل با برنامه ها و نقشه های تفرقه افکنانه نظام سلطه که ظهور و گسترش جریان تکفیری و سلفی تروریستی در عراق و سوریه و اشغال مناطقی ازاین کشورها توسط این گروه های تروریستی را به همراه داشت، شاهد شکلگیری جبهه مقاومت شیعی در «عراق» و نیزتقویت جایگاه مرجعیت و تضعیف رویکردهای سکولار در این کشور و متاثر ازسیاستهای حمایتی مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی بودیم.جبهه ای که در دوران حاضر نیز توانست علی رغم حمایت های بی دریغ سیاسی و تسلیحاتی کشورهای غربی و عربی از گروه های تکفیری تروریستی، موفق به بیرون راندن آنان از این کشور شده و پیروز واقعی میدان شوند.
 در یمن این جریان با حمایتهای حقوقی، مردمی، دیپلماتیک جمهوری اسلامی و حمایتهای سیاسی مقام معظم رهبری توانسته است با تمام توان در مقابل اقدامات تجاوزگرایانه و وحشیانه برخی کشورهای عربی وابسته مقاومت نماید و پیروزیهای موفقیت آمیزی بدست آورد.
بارزترین دستاورد این حمایتها از محور مقاومت را باید در رابطه با حمایتها و اقدامات مقام معظم رهبری در خصوص اشغال بخش های زیادی از کشور سوریه توسط جبهه مخالفین ونیروهای تکفیری داعش عنوان نمود؛ چراکه راهبرد سیاسی آمریکا در خصوص این کشور برکناری بشار اسد اعلام شده بود.
در تقابل با این سیاست و نقشه براندازانه، رهبر معظم انقلاب که آینده نقشه نظامی آنان را به خوبی پیش بینی می نمودند، حمایت از بشار اسد را قویاً اعلام کردند و با ارسال پیامی در فرودین 1392 توسط وزیر خارجه وقت، آقای صالحی به رئیس جمهور سوریه این موضع گیری را صریحا اعلام کرده و تاکید نمودند که «ایران با قدرت از بشار اسد و سوریه حمایت می‌کند.» پیامی که به تمامی قدرتهای غربی اعلام می کرد که موضع ایران در این منطقه مبارزه با توطئه غربی و حمایتهای هم پیمانان منطقه ای ایران و مبارزه با تروریسم تربیت شده آنان تا زمان نابودی کامل خواهد بود.
این موضع گیری قاطع رهبر معظم انقلاب و نیز حمایتهای بی دریغ ایشان از دولت و مردم سوریه، عقب نشینی کشورهای غرب را از این سیاست به همراه داشت و باعث شد که «فلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلستان از آمادگی کشورش برای پذیرش ماندن بشار اسد در راس قدرت صحبت به میان آورده و صریحا اعلام نماید که: «انگلستان حاضر است ماندن بشار اسد در قدرت در دوره کوتاه دولت انتقالی را تحت نظارت بین المللی بپذیرد.»[4]همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی که گویای چرخش آشکار در مواضع آمریکا نسبت به سوریه بود، آمادگی کشورش را برای مذاکره با بشار اسد اعلام کرد و بر ضرورت آغاز مذاکرات برای حل بحران سوریه تأکید نمود. بدین ترتیب آشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با همتای روسی خود، سرگئی شویکو، نابودی داعش را به عنوان هدف اصلی حضور آمریکا در سوریه عنوان و تصریح کرد که اسلحه‌ها تنها گروه تروریستی داعش را نشانه گرفته است و از جنگ با دولت سوریه اجتناب دارد.[5]

بنابراین امروزه شاهد آن هستیم که عامل مهم مذهب با رویکرد مبارزه با نظام سلطه و در تقابل با نظام لیبرال و سکولار غربی، درعرصه سیاسی این کشورها ایفای نقش نموده و جبهه متحدی علیه سیاستهای سلطه طلبانه غرب با هدایت جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری را شکل دهد.

 

.: مطالب وابسته :.


 مطلب شماره 1 :
جایگاه و اهمیت اصل عزت‌مندی در نظام اسلامی (1)

 

پی‌نوشت ها

[1]پیام به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)؛ 10/3/1369
[2]مستقیمی، بهرام و نبی اله ابراهیمی،‌ ‌1386،روابط ایران با شورای همکاری خلیج فارس بعد از سال 2003، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، شماره 3، پاییز، ص 279
[3]ملکوتیان، مصطفی، 1384،تاثیرات منطقه ای وجهانی انقلاب اسلامی، فصلنامه تخصصی مطالعات انقلاب، شماره 1، ص 84
[4]به نقل از: https://www.isna.ir/news/94071912267
[5]به نقل از: https://www.isna.ir/news/94071912267

 

 *گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان/ انتهای متن|

کد مطلب: 10768  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۴/۵  |  ساعت: ۱۷ : ۲۵

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران