تبیین بیانات رهبر انقلاب در جمع نمایندگان و کارمندان مجلس
عصاره فضائل این ملت باشید!
در نگاه گفتمانی امامین انقلاب اسلامی، مردم به واقع و بدون تملق دارای خصلتهای مثبت فراوان، حق تصمیم گیری و مالکیت بر سرنوشت خود و نقش موثر هستند. خصلتهای نادرست چون در مقابل خصلت جمعی مردم اندک است، لذا «هویت اجتماعی» که از همه‌ی افراد جامعه تشکیل می‌شود را خدشه دار نمی‌کند.
گروه سیاسی اندیشکده برهان/ امیرعلی ناقدی؛ رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان و کارمندان مجلس شورای اسلامی، طبق روال همه دیدارها با دستگاه‌ها و ارگانها، بخشی از بیانات خود را به مقتضیات آن دستگاه و تشکیلات اختصاص دادند. ایشان در یک جمله برجسته به این جمله اما خمینی مبنی بر اینکه مجلس عصاره فضائل ملت است[1]، اشاره نمودند. در هنگام ایراد این بیانات از رهبر انقلاب، هنوز در فضای هفته های بعد از رحلت و سالروز مراسم درگذشت امام راحل بودیم و اشاره به دیدگاه ایشان علاوه بر اینکه سیره‌ی همیشگی رهبر انقلاب اسلامی است، در فضای سالگرد رحلت امام خمینی نیز بوده است.
 
عصاره فضائل این ملت:
اولا رهبر انقلاب در بیان این مسئله، به لفظ «این ملت» تاکید ویژه ای دارند. اینگونه تاکید بر فضائل ملت ایران، وقتی کامل‌تر می‌شود که برخی فضائل ملت شریف و انقلابی ایران اسلامی از جمله استقلال، پافشاری و قدردانی امتیازات و .... توسط ایشان شمرده می‌شود. نکته دیگر تمایزی است که ایشان بین خصلت و فضیلت قائل می‌شوند: « این نکته، نکته‌ی مهمّی است؛ توجّه کنید: عصاره‌ی فضایل، نه عصاره‌ی همه‌ی خصلتها! بعضی از خصلتها جزو فضایل نیست. مجلس بایستی عصاره‌ی فضایل ملّت باشد». ایشان در تبیین چارچوب گفتمانی حضرت امام(ره)، این بعد از نگاه امام خمینی به جایگاه مجلس را با نگاه به معنای واقعی کلمه فضیلت و مقایسه آن با کلمه خصلت بازتر می‌کنند. ولی فقیه که جز ایراد بیان صحیح و حق از کلام او نباید انتظار رود و در عمل نیز ایشان هیچ مبالغه‌ی بیجایی در تعریف و تقبیح مسائل و امور ندارند، بخشی از زاویه نگاه خود به نقش و جایگاه ملت و نیز نمایندگان آنرا را تشریح می‌کنند. یعنی ولی فقیه همانند یک حاکم اسلامی و رهبر دینی و بر خلاف سیاستمداران دنیاگرا و چاپلوس دنیای مدرن، نقاط ضعف و قوت جامعه را بصورت صحیح باید مطرح کند. در کلام امامین انقلاب اسلامی هر چند همیشه از اراده کلی مردم تعریف و تمجید شده است[2]، ولی این رویه به معنای این نیست که ملت خصلتهای اشتباه نداشته و ندارد. امری که بصورت کاملا عوام فریبانه و به دروغ، توسط جریانات اومانیستی، سکولاریستی و بطور واضح تر لیبرالیستی برای فریب جامعه امروز مطرح می‌شود و گاهی بشر از خدا و اولیای الهی بالاتر برده شده و اراده‌ی او بر هر امری ارجحیت دارد. در نگاه گفتمانی امامین انقلاب اسلامی، مردم به واقع و بدون تملق دارای خصلتهای مثبت فراوان، حق تصمیم گیری و مالکیت بر سرنوشت خود و نقش موثر هستند. خصلتهای نادرست چون در مقابل خصلت جمعی مردم اندک است، لذا «هویت اجتماعی» که از همه‌ی افراد جامعه تشکیل می‌شود را خدشه دار نمی‌کند. در این راستا قطعا افراد مجرم، خطاکار، ضد فرهنگ و ارزشها و .... نمیتوانند در هویت جمعی خدشه ایجاد کنند زیرا اقلیتی از این مجموعه هستند. این مسئله به تنهایی جای بحث بسیار دارد زیرا امروز یکی از محورهای عملیات روانی دشمن علیه مردم کشورمان که بعضا در برخی افراد سست عنصر جامعه نیز اثر می‌گذارد، تعمیم اشتباهات فردی به کل هویت جامعه ایرانی و مجموعه افراد است. مسئله ای که اعتماد به نفس ملی را برخلاف نگاه مترقی رهبر انقلاب تضعیف می‌کند.
 
حتی اگر برخی صفات و ویژگی‌های مذموم همچون مصرف گرایی، تجمل گرایی و اشرافیت در جامعه‌ای به صفت اجتماع تبدیل شده بود، باز هم چون جزو خصائل جامعه است نه فضائل، نباید در سیره مدیریتی و رفتاری مسئولین مشاهده شود.
با وجود این نگاه مترقی در تعریف صحیح و بدون تملق از مردم در منظومه گفتمانی رهبر انقلاب، باز ایشان طبق نگاه امام راحل(ره) از مجلس انتظار دارد که نمایندگان عصاره و چکیده‌ای از فضائل باشند نه خصائل!. اینجاست که جایگاه یک نماینده را باید درک کرد و در جهت نیل به آنچه باید باشد، تلاش نمود. با این نگاه دیگر نماینده شرعا نمی‌تواند بواسطه‌ی اینکه صلاحیتش محرز شده و با رای اکثریت به روی کار آمده است، خود را نماینده‌ی اقلیتی مرفه، مفسد بداند. از این بالاتر اینکه حتی اگر برخی صفات و ویژگی‌های مذموم همچون مصرف گرایی، تجمل گرایی و اشرافیت در جامعه‌ای به صفت اجتماع تبدیل شده بود، باز هم چون جزو خصائل جامعه است نه فضائل، نباید در سیره مدیریتی و رفتاری مسئولین مشاهده شود.
 
برخی از فضائل ملت ایران که توسط رهبر انقلاب اسلامی نیز اشاره شده است به اختصار بیان می‌شود و در کنار آن، گریزی به عملکرد مجلس فعلی در مقایسه با این فضائل می‌زنیم. لازم به ذکر است که در این تبیین، همانطوری که گفته شد نه ملت یک فرد مشخص است که بتوان بصورت کلی همه اجزای تشکیل دهنده آنرا با کل یکی دانست و نه مجلس چنین ویژگی‌ای دارد. لذا نقد حرکت کلی مجلس شورای اسلامی در قبال فضائل ملت، به معنی نقد همه نمایندگان نبوده و نیست. چه آنکه در بسیاری موارد که نقدی به مجلس وارد است، برخی نمایندگان دلسوز، شجاع و انقلابی در قبال رویه اشتباه اکثریت مجلس و از طریق قانونی ایستادگی کردند و این عملکرد مثبت، در تاریخ و ذهن مردم و از همه مهمتر پیشگاه خداوند متعال ثبت است.
 
استقلال ملت ایران:
به فرموده رهبر انقلاب، ملت ایران در طول تاریخ از چنان استقلال هویتی در فرهنگ، سیاست و حتی اقتصاد برخوردار بوده است که حتی در زمان وجود حاکمان واداده یا نبود حکومت ملی مقتدر، باز هم نه تنها در فرهنگ بیگانه هضم نشده بلکه بیگانگان را در عظمت خود هضم می‌نماید. استقلال ملت ایران و مسلمانان از جمله کلیدواژه های مکرر رهبر انقلاب است که در بیانات مختلف و منظومه گفتمانی ایشان، بعنوان یکی از ارزشهای اصلی ملت و کشور ایران مطرح می‌گردد و به آن تفاخر می‌شود. ایشان در این بیانات به تاریخچه سلطه سلاجقه بر ایران در ششم تا هفتم اشاره می‌کنند. زیرا سلجوقیان در حقیقت ایل تبارهای ترکمان بودند که بعد از حاکم شدن بر ایران و سرزمین‌های دیگر، زبان فارسی را بعنوان زبان خود انتخاب کردند و فرهنگ این مردم به فرهنگ اصلی این قوم تبدیل شد. مشابه این اتفاق در زمان حمله مغول و خاتمه دادن به سلطه اتابک‌های سلجوقی، خوارزمشاهیان و اسماعیلیان در قرن هفتم قمری و اشغال مجدد بخش اعظم جهان اسلام رخ داد. اما اینبار نیز مغولها نه تنها مجذوب فرهنگ و زبان فارسی شدند، بلکه دین مبین اسلام را نیز برگزیدند و از آن فرهنگ بربریت و توحش، به فرهنگی متعالی ایرانی و اسلامی نزدیک شدند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره چنین می‌فرمایند: «عین همین قضیّه در مورد مغول پیش آمد؛ مغولها به‌صورت مهاجم آمدند اینجا و آن کارهایی را که معروف است انجام دادند؛ امّا نتیجه چه شد؟ مغولها نتوانستند تمدّن خودشان را، فرهنگ خودشان را، یاسای(4) خودشان را بر این کشور تحمیل کنند بلکه این تمدّن، این فرهنگ، آنها را در خودش هضم کرد، شدند مروّج ایمان، مروّج دین، مروّج فرهنگ، مروّج هنر، که یکی از دوره‌های ممتاز تاریخِ هنر ما دوره‌ی حکومت مغولی در ایران است. ایران این است؛ سابقه‌ی ما این است».
 
معظم له به همین ترتیب، به قرن‌ها قبل بازمی‌گردند و زمانی که سلحشوران مسلمان، ایران زمان ساسانیان را فتح نموده و زمینه‌ی آشنایی ایرانیان با اسلام را فراهم کردند. ایشان در تبیین این بعد تاریخی ایران نیز می‌فرمایند: «سلحشوران مسلمان که دین عزیز اسلام را به ما دادند -داد یکی دین گرامی به ما-(5) وقتی رفتند به کشورهای مثلاً شمال آفریقا -حالا آنجا را من مثال میزنم- زبان [آنها] عوض شد، فرهنگ عوض شد؛ ایران که آمدند، زبان [ما] عوض نشد. زبان فارسی در دوره‌ی اسلام رشد و ارتقاء بیشتری از دوره‌ی قبل از اسلام دارد. شما از دوره‌ی قبل از اسلام از نشانه‌های زبان فارسی چه دارید؟ امّا دوره‌ی اسلام را شما ببینید که چه اعتلائی [دارد]؛ چقدر شعر، چقدر نثر، چقدر فرهنگ! اینها خیلی مهم است».
 
معرفت و شکر بخاطر امتیازات ملت:
از نگاه رهبر انقلاب، یکی دیگر از فضائل ملت ایران، شناخت امتیازات خود و پافشاری بر آنهاست. امری که می‌توان آنرا قدردانی و معرفت نسبت نعمات ملت ایران توسط خود ایشان دانست. این امتیاز نیز آنجائی مشخص می‌شود که عده‌ای خودباخته، بعضا به تحقیر ملی به سبک روشنفکران قجری روی می‌آورند. اتفاقی که با کمال تاسف در مجالس پیشین کشورمان و بخصوص مجلس ششم، توسط برخی نماینده‌های غربزده و خودباخته در تحقیر توان هسته‌ای کشور، قدرت ملی و .... مطرح شده است. بعنوان مثال در زمان شروع فشار دشمن به کشورمان به بهانه‌ای پرونده هسته‌ای که توسط برخی نفوذیان با همکاری گروهک منافقین کلید خورد، برخی نمایندگان خودباخته مجلس ششم نیز به تکمیل پازل دشمن پرداختند. احمد شیرزاد از این دست نمایندگان بود. ولی بعدا در این باره می‌گوید: «از مسئولان سازمان انرژی اتمی در زمان مجلس ششم سؤال می‌کردم که استراتژی هسته‌ای ما چیست که هیچکس پاسخ روشنی در این باره به من نمی‌داد .... از این چاه (صنعت هسته‌ای) آبی در نمی‌آید، مگر اینکه برای برخی افراد نانی درآید .... از سال 82 تاکنون دریغ از یک لیوان آب برای کشور»[3]. وی همچنین در تکرار ادعاهای مجلس ششمی خود در متهم کردن نظام جمهوری اسلامی به پنهان کاری و تخلف در بحث هسته‌ای مجددا تکرار می‌کند: «هیچکس در ایران نمی‌داند که ما به چه دلیلی به مسیر هسته‌ای شدن پا گذاشته‌ایم و این امر دقیقاً‌ به مانند ادامه جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر بود در حالیکه برخی افراد شعارهایی مانند راه قدس از کربلا می‌گذرد را بیان می‌کردند»[4]. سلفی ذلت با فدریکا موگرینی که توسط برخی نمایندگان مجلس کنونی گرفته شد نیز نمادی دیگر از تحقیر ملی و عدم شناخت و درک امتیازات ملت است.
 
با شاخص عصاره فضایل ملت بودن در وکلای ملت که برآمده از بیانات امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ می‌توان به سنجش عملکرد نماینگان پرداخت. این سنجه ارزشمند حتی باید در فرهنگ سیاسی مردم کشورمان بعنوان ملاکی برای انتخاب نمایندگان مجلس باشد. یعنی آحاد ملت با شناخت ویژگی‌های ارزشمند خود، ارتقای این ویژگی ها و فضائل را ملاک انتخاب قرار دهد.
 
یکی دیگر از امتیازات ملت، پیگیری مطالبات و معیشت خود از مجرای قانونی و صحیح است. ملت ایران در بدترین شرایط اقتصادی، باز هم به چارچوب قوانین و حفظ نظام اسلامی پایبند است. این مسئله در خلال اغتشاشات دی ماه 1396 نیز بارز بود که اکثریت مردم با حضور خود، مشت محکمی بر دهان اغتشاش گران زدند. لذا نمایندگان باید در شرایط کنونی، بجای حاشیه سازی، پیگیری مطالبات جعلی همچون حضور زنان در ورزشگاه و نیز لابی گری برای پس گرفتن سئوال و استیضاح مسئولین بی کفایت، به فکر دغدغه های واقعی مردم باشند.
در مقوله‌ی فیش‌های نجومی نیز باید عملکرد نمایندگان مجلس با فضائل ملت ایران در اهتمام به حفظ بیت المال و کسب درآمد مشروع سنجیده شود. در معاهدات بین المللی همچون پالرمو و FATF به همین ترتیب، باید عملکرد نمایندگان مجلس با عزت ملی ایرانیان سنجیده شود. به همین ترتیب با این شاخص برآمده از بیانات امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، می‌توان به سنجش عملکرد نماینگان پرداخت. این سنجه ارزشمند حتی باید در فرهنگ سیاسی مردم کشورمان بعنوان ملاکی برای انتخاب نمایندگان مجلس باشد. یعنی آحاد ملت با شناخت ویژگی‌های ارزشمند خود، ارتقای این ویژگی ها و فضائل را ملاک انتخاب قرار دهد.

پی‌نوشت ها
[1] -صحیفه امام خمینی، جلد 12، ص 345
[2] -بطور مثال با تحلیل بیانات ایشان درباره مردم ایران، پیام‌های تشکر از مردم در راهپیمایی‌ها، حماسه‌های حضور مردمی و موارد مشابه دیگر.
«درباره یک توافق با موضوع 10 سال مذاکره هسته‌ای» در دانشگاه تهران، خبرگزاری فارس، 26/9/1393
[3] -میزگرد
 
[4] -میزگرد «درباره یک توافق با موضوع 10 سال مذاکره هسته‌ای» در دانشگاه تهران، خبرگزاری فارس، 26/9/1393
 
*امیرعلی ناقدی/ گروه سیاسی اندیشکده برهان/ انتهای متن|

کد مطلب: 10780  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۴/۹  |  ساعت: ۱۱ : ۱۶

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران