بررسی و نقد مبانی فکری و عملکرد نهضت آزادی ایران
کتاب «فراز و فرود نهضت آزادی» منتشر شد
کتاب فراز و فرود نهضت آزادی با موضوع بررسی و نقد مبانی فکری و عملکرد نهضت آزادی ایران به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
این کتاب که از مجموعه کتاب های جریان‌نگاشت و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 41 صفحه و در 5 فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
 
«از غرب‌زدگی تا علم‌زدگی»، «برداشت التقاطس از اسلام جایگزین ولایت فقیه؟!»، «آیا نهضت آزادیخواهان انقلاب بود؟!»، «شبهه‌افکنی به شیوه نهضت آزادی ایران» و «از تحریم انتخابات تا کاندیداتوری بازرگان» عناوین فصل های 5 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: « نهضت آزادی ایران، که امروز به عنوان اپوزیسیون مخالف نظام در خارج از کشور به صورت ویروس ضعیف‌شده در حال حیات است، از جملۀ احزاب و گروه‌هایی است که به دلیل در آمیختن ارزش‌های اسلامی با مبانی فرهنگ و تمدن غرب و شکل دادن نوعی اصلاح‌طلبی نوینِ مذهبی شایستۀ نقد و بررسی است؛ به خصوص زمانی که جریان‌های مخالف نظام اسلامی در صدد اثبات این ادعا هستند که رهبران اصلی انقلاب اسلامی ایران، چه از لحاظ نظری و چه از لحاظ عملی، همان رهبران نهضت آزادی ایران هستند و انقلاب، مادران خود را که رهبران نهضت آزادی ایران هستند، بلعیده است. در این چارچوب، قصد داریم در این وجیزه به بررسی و نقد مبانی نظری و فکری نهضت آزادی ایران بپردازیم.
 
بحران‌های سیاسی و اجتماعی، در دهه‌های اخیر تاریخ معاصر ایران، اهمیت و لزوم تحلیل و بررسی شخصیت‌ها و احزاب سیاسی و مذهبی را دوچندان می‌کند؛ به ویژه زمانی که شناخت صحیح مسائل سیاسی هر جامعه و تحلیل درست از وقایع، بدون شناخت ماهیت و مبانی جریان‌های فکری‌ـ‌سیاسی، ناممکن باشد. در چنین شرایطی بازشناسی جریان‌ها، مواضع و ویژگی‌های آن‌ها باعث برخورد آگاهانه، هوشیارانه و سنجیده‌تر در حال و آینده خواهد شد.»

 

فراز و فرود نهضت آزادی
دریافت کتاب

 

کد مطلب: 11117  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۲۳  |  ساعت: ۱۲ : ۴۴

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران