جریان‌شناسی فمینیسم (4)؛
فمینیسم حکومتی در ایران! + فیلم
«مسخ» مستندی است که به اختصار و با مرور اسناد تاریخی، سیر تحولات جریان فمینیسم را در جهان و ایران به نمایش می‌گذارد. نقش سازمان‌یافته‌ی خاندان پهلوی در ورود فمینیسم به ایران و نهادینه‌سازی آن و در این میان، تلاش بارز اشرف پهلوی، دختر کوچک رضاشاه، در این تحریف آشکار فرهنگ ملی، در قسمت چهارم مسخ به تصویر درآمده است.
گروه فرهنگی‌اجتماعی برهان؛ با پیگیری کشف حجاب و تأسیس کانون بانوان، حرکت اجتماعی زنان تحت تأثیر سیاست‌های دولت و حکومت قرار گرفت. کانون بانوان اولین جمیعتی بود که به دستور حکومت، با حمایت مالی دولت و در جهت اهداف فرهنگی خاندان پهلوی آغاز به کار کرد. پس از آن نیز جمعیت‌های زنان در طرح‌های بعدی حکومت مؤثر شناخته شدند و بعد از مدتی در قالب شورای عالی زنان و به ریاست اشرف پهلوی، با یکدیگر ائتلاف کردند. از اواخر سال 1344 به دلیل ناتوانی شورای عالی زنان در اجرای خواسته‌های سیاسی و اجتماعی، عدم کارایی شورا اعلام شد و در 19 مرداد سال 1345، اشرف پهلوی اهداف کانون را در قالب سازمان زنان ایران پی گرفت.
 
سازمان زنان ایران با تجهیزات مالی گزافی جایگزین شورای عالی زنان شد؛ تا جایی که بتی فریدان، شاگرد سیمون دوبووار، در بازدید از ایران، بودجه خزانه‌ی این سازمان را پنجاه میلیون دلار اعلام کرده بود. اشرف پهلوی از فردای آن روز با عنوان ریاست عالیه‌ی سازمان زنان تلاشش را به کار بست تا اسلام‌ستیزی لیبرال را به عنوان میراث پدری به مرحله‌ی اجرا بگذارد. یکی از دلایل اصلی انتصاب اشرف در این منصب، وجود شایعات بسیار در مورد فسادهای مالی و اخلاقی خاندان سلطنتی بود و برای کاهش بدبینی مردم در این زمینه، تفویض سمت‌هایی در زمینه‌ی امور خیریه و عامه‌پسند به افراد خانواده، در رأس فعالیت‌های دولت قرار گرفته بود.
 
اشرف پهلوی، که سازمان زنان را با شعار تساوی زن و مرد ایجاد کرده بود، به عنوان اولین گام در قطعنامه‌ی نخستین مجمع عمومی این سازمان، اعزام اجباری زنان به خدمت سربازی را خواستار شد و دولت نیز طی لایحه‌ای فرستادن زنان دیپلمه به بالا را به پادگان‌های نظامی، تبدیل به قانون رسمی کرد. مطابق این قانون، سردفتران حق نداشتند ازدواج دخترانی را که به خدمت سربازی نرفته بودند ثبت کنند.
 
بیشتر زنانی که جزء مسئولان ارشد سازمان زنان بودند از افراد سیاسی، وابستگان دربار و طبقات مرفه جامعه بودند که از مشکلات عمومی زنان اطلاعی نداشتند.
 
از اقدامات ضدفرهنگی سازمان در عصر پهلوی دوم، معرفی چادر به عنوان پوششی حقیر و مظهر تاریکی فکری و روانی و مانع اساسی پیشرفت کشور بود. با تصویب طرحی تهاجم علیه زنان محجبه به جریان افتاد که بر اساس آن، زنان محجبه از حضور در اماکن عمومی دولتی و حتی خصوصی ممنوع شدند. اقدام دیگر سازمان قانونی‌سازی سقط‌جنین بود.
 
شیرین عبادی از جمله حقوق‌دانان وابسته به رژیم و عضو سازمان زنان ایران بود که اقدام به تصویب طرحی نمود که طی آن، مردان در ابتدای ازدواج از مطالبه‌ی بکارت همسر منع می‌شدند. در مقابل این مصوبه حتی سازمان ساواک هم واکنش نشان داد و عدم تصویب آن را خواستار شد.
 
ماجرای کامل‌تری از آنچه خاندان پهلوی بر سر زنان ایرانی و حریم پاکی آنان آوردند را در قسمت چهارم مستند مسخ مشاهده کنید.(*)
 
* گروه فرهنگی و اجتماعی برهان/ انتهای متن/

 

کد مطلب: 6408  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۱۱/۱۲  |  ساعت: ۱۰ : ۱۸

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران