جریان‌شناسی فمینیسم (6)؛
اشرف پهلوی، دست‌پرورده‌ی فمینیسم!
«مسخ» فیلم مستندی است که با مرور اسناد تاریخی و در مدت زمانی کوتاه، سیر جریان فمینیسم را در جهان و ایران به نمایش می‌گذارد. با توجه به نقش سازمان‌یافته‌ی خاندان پهلوی، به‌ویژه اشرف پهلوی در ورود فمینیسم به ایران و نهادینه‌سازی آن، در قسمت ششم «مسخ»، فسادهای مالی و اخلاقی اشرف پهلوی به عنوان یکی از نمادها و پایه‌گذاران فمینیسم در ایران به تصویر کشیده شده است.
گروه فرهنگی‌اجتماعی برهان: در قسمت قبل دیدیم که سازمان زنان ایران دارای پشتوانه‌ی مالی گزافی بود؛ تا جایی که بتی فریدان، شاگرد سیمون دوبووار، در بازدید از ایران بودجه‌ی خزانه‌ی این سازمان را پنجاه میلیون دلار اعلام کرده بود. یکی از دلایل اصلی انتصاب اشرف پهلوی در این منصب، وجود شایعات بسیار در مورد فسادهای مالی و اخلاقی خاندان سلطنتی بود و برای کاهش بدبینی مردم در این زمینه، تفویض سمت‌هایی در زمینه‌ی امور خیریه و عامه‌پسند به افراد خانواده، در رأس فعالیت‌های دولت قرار گرفته بود. اما این تنها دلیل حضور اشرف در جایگاه ریاست سازمان زنان نبود.
 
آلبرتو بلیچی، یکی از روزنامه‌نگارانی که شرحی درباره‌ی زندگی اشرف نوشته، او را یک بیمار جنسی با تمایلات سادیسمی معرفی کرده و به وی لقب ام‌الفساد داده است. این لقب که خشم اشرف را به دنبال داشت، مع‌الأسف کاملاً قرین واقعیت بود.
 
اشرف پهلوی چندین بار ازدواج رسمی کرد و به غیر از آن، بسیاری از سران لشکری و کشوری در مقام معشوق وی بودند.
 
به دنبال تحولات بی‌شمار مالی و دخالت‌های بی‌شمار اشرف‌، دکتر محمد مصدق در دوران قدرت گرفتن خود، اشرف را به اروپا تبعید و ارز مورد نیاز وی را قطع کرد. در این اثناء اشرف در سال 1331 در رستورانی در پاریس با جوان ثروتمند و تحصیل‌کرده‌ای در به نام محمد بوشهری آشنا شد.
 
ارتشبد فردوست، رئیس دفتر اطلاعات ویژه‌ی محمدرضاشاه، می‌گوید اگر قرار شود لیست مردانی که در دوران 37ساله‌ی سلطنت محمدرضا، با اشرف رابطه داشته‌اند تهیه شود، علی‌رغم دشواری و غیرممکن بودن، مسلماً لیست طویلی خواهد شد.
زوایای تاریکی از زندگی اشرف پهلوی در قسمت ششم مستند «مسخ» به وضوح به تصویر کشیده شده است.
 

کد مطلب: 6732  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۶  |  ساعت: ۱۱ : ۱۲

نظرات ارسال شده
عمارنامه : موافق [۳]  -  مخالف [۳]
سلام و درود؛
دوست عزيز اين مطلب شما در پايگاه اينترنتي و بسته فرهنگي عمارنامه منتشرگرديد.
http://www.ammarname.ir/node/34851
ما را از بروزرساني خود آگاه
و با درج بنر و يا لوگو در وبگاه خود ياري نماييد .
موفق و پيروز باشيد .
http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
يا علي
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران