جریان شناسی فمینیسم (7)؛
ریاست یک فمینیست بر سازمان زنان ایران!
«مسخ» فیلم مستندی است که با مرور اسناد تاریخی و در مدت زمانی کوتاه، سیر جریان فمینیسم را در جهان و ایران به نمایش می‌گذارد. عملکرد مهناز افخمی گماشته شده توسط اشرف پهلوی بر سازمان زنان ایران و بررسی آراء و افکار وی در قسمت هفتم "مسخ" به تصویر کشیده شده است .
گروه فرهنگی جتماعی برهان : در قسمت قبل اشاره کوتاهی به سازمان زنان ایرا ن شد. در نیمه دوم دهه 1340 سازمان زنان ایران به جر اقداماتی کوچک، کار ویژه ای انجام نداد و جلسات برگزار شده در سازمان بیشتر به گپ های زنانه ی همسران رجال لشکری و کشوری  شبیه بود، تا اینکه محملی برای کار جدی در حوزه مسائل مربوط به زنان باشد . اما در سال 1350 اوضاع سازمان تغییر کرد .
 
اشرف به دلیل نارضایتی از عملکرد سازمان، زنی به نام مهناز افخمی را به ریاست سازمان انتخاب کرد . عضویت در هیات مدیره ی بررسی ها و نو آوری های سازمان های تحت ریاست اشرف پهلوی، نائب رئیسی هیات اجرایی حزب رستاخیز، عضویت در هیات امنای بنیاد آرشام و همکاری تنگاتنگ با مقالات عالی رتبه ی ساواک از جمله سوابق افخمی محسوب می شود که خودگویای سرسپردگی وی به رژیم پهلوی و باند اشرف می باشد  .
 
وی به عنوان یک فمینیست در جایگاه دبیر کل سازمان زنان تغییرات بسیاری در آن ایجاد کرد . او در سال 1352 اساسنامه سازمان را با گرایش به فمینیسم افراطی اصلاح کرد و سازمان را رسما به عضویت حزب رستاخیز در آورد . وی در درک شأن و جایگاه ارزشی زن به کلی دچار مشکل بوده، تا آنجا که اشرف پهلوی را با وجود عمق فساد اخلاقی حاکم بر زندگی اش به عنوان یک مدل و الگو برای زندگی اش معرفی کرده است .
 
ریشه گرایشات فمینیستی افخمی را می توان با مروری بر زندگی وی جست و جو کرد . وی بهایی زاده و فرزند طلاق و فرزند فرزند طلاق بود و از استقلال مادر و مادر بزرگش احساس افتخار می کرد . وی در دهه 60 میلادی و در بحبوحه مبارزات فمینیستی زنان امریکا به سانفرانسیسکو مهاجرت کرد و به مادر مطلقه خود ملحق شد . وی با احسان یار شاطر (دوست مادرش ) در ارتباط بود و از او اثر پذیرفته بود . یار شاطر از رجال بهایی و موثر عصر پهلوی دوم، عضو لژ فراماسونری مهر بود که پس از پیروزی انقلاب و فرار به آمریکا مدیریت بنیاد محوی را با بودجه مستقیم سازمان سیا بر عهده گرفت و همزمان به عنوان رئیس دایرة المعارف ایرانیکا با بودجه مصوب کنگره امریکا به کارش ادامه داد.  
 
افخمی پس از تحصیل و ازدواج در آمریکا در سال 1343به ایران بازگشت و در دانشگاه به تدریس و تبلیغ مدرنیته مشغول شد و در نهایت نیز با نظر مساعد اشرف پهلوی ریاست سازمان زنان ایران را به عهده گرفت .

کد مطلب: 6799  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۰  |  ساعت: ۱۱ : ۳۸

نظرات ارسال شده
عمارنامه : موافق [۳]  -  مخالف [۲]
سلام و درود؛
دوست عزيز اين مطلب شما در پايگاه اينترنتي و بسته فرهنگي عمارنامه منتشرگرديد.
http://www.ammarname.ir/node/37503
ما را از بروزرساني خود آگاه
و با درج بنر و يا لوگو در وبگاه خود ياري نماييد .
موفق و پيروز باشيد .
http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
يا علي
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران