بازخوانی انقلاب مشروطه و مقایسه اجمالی آن با انقلاب اسلامی
دو انقلاب

مذهب و مشروطه؛ قرائت‌های متناقض
مشروطه‌خواهی و مشروعه‌خواهی؟ جدالی که طرح آن حتی در ایران امروز نیز بحث‌بر‌انگیز است. آیا می‌توان با خوانش استدلال رهبران فکری دو طرف مجادله، به حل این مسئله پرداخت که کدام یک از این دو طیف فکری با عمق بیشتری به سیاست ایران دوره‌ی قاجار می‌نگریستند؟ دغدغه‌ای که نوشتار حاضر همّ آن را دارد.

آخوند خراسانی چه برداشتی از مشروطیت داشت؟
در قرائت آخوند خراسانی از مشروطیت هر دو اصل «آزادی» و «مساوات» صبغه‌ای شریعت‌مندانه می‌یابند: اصل آزادی در حد آزادی در برابر استبداد سلطان جائر متوقف می‌ماند و اصل مساوات از مساوات در حقوق به مساوات در برابر حقوق تقلیل می‌یابد.

از مشروعه‌خواهی تا مشروطه‌ستیزی
به طور کلی شیخ، مشروطه‌خواهی را دفع فاسد به افسد می‌داند و آخرالامر به کفر، فسق، الحاد و ارتداد مشروطه‌خواهان فتوا می‌دهد، قتال با آنان را موجب تشیید اسلام می‌داند و در وجوب قلع و قمع اساس مشروطه‌خواهی هیچ شکی را جایز نمی‌شمارد.

آسیب‌های مشروطه
عوامل بیگانه و غرب‌زادگان تلاش کردند تا علما را، که رهبران این انقلاب بودند، به انزوا بکشانند تا از این طریق، راه برای ورود تفکرات انحرافی و غربی در جامعه باز شود. باور به اینکه تنها راه پیشرفت، پیروی بی‌چون‌وچرا از غرب است، بسترهای لازم برای روی کار آمدن رضاخان را فراهم کرد.

دو انقلاب؛ دو قانون اساسی
مقایسه‌ی دو قانون اساسی جمهوری اسلامی و مشروطه نشان می‌دهد که توجه به اسلام و عناصر و ریشه‌های بومی، به مراتب بسیاری بیشتر از قانون اساسی مشروطه است. همچنین مقایسه‌ی قانون اساسی جمهوری اسلامی و مشروطه نشان می‌دهد که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی از ضمانت اجرایی بیشتری برخوردار است.

دو راهی که دو انقلاب ایران رفتند
پیگیری سیاست نه شرقی و نه غربی از سوی جمهوری اسلامی ایران و عدم جداسازی مفهوم استبداد پهلوی با دست‌نشاندگی این حکومت، با دو هدف حذف نظام سلطنتی و قطع وابستگی به بیگانگان، هم‌زمان در مبارزات انقلابی توسط امام خمینی (ره) و پیروانش پیگیری می‌شد. مسئله‌ای که باعث شد ایران به استقلال واقعی دست یابد.
از اغتشاشاتی هدفمند تا تقویت الگوی امام ـ امت
بازخوانی غائله‌ی 18 تیر

خداحافظ «سلام»
روزنامه‌ی «سلام» از دل افکار چپ اسلامی و پس از شکل‌گیری مجمع روحانیون ایجاد شد. نقد سیاست‌های فرهنگی و اقتصادی دولت سازندگی و زمینه‌چینی برای مباحث توسعه‌‌ی سیاسی، به عنوان دو رویکرد اصلی روزنامه مطرح شد؛ سیاستی که در نهایت منجر به حمایت «سلام» از خاتمی و تقابل با راست سنتی در جریان انتخابات دوم خرداد 76 شد.

التهابی به نام 18 تیر
18 تیر 1378 از نقاط عطف تاریخ معاصر ایران بوده است. اینکه چرا این حادثه رخ داده، در مطالب گوناگون مورد بازخوانی قرار گرفته است. مطلب حاضر اما ضمن بررسی زمینه‌های این حادثه، به تدبیر رهبر انقلاب اسلامی در فرونشاندن این التهاب می‌پردازد.

طراحان 18 تیر چه اهدافی را دنبال می‌نمودند؟
در زمانه‌‌ی ما، اصلاح‌‌طلبان سکولار در دهه‌‌های هفتاد و هشتاد، دو فتنه‌‌ی اجتماعی پیچیده را بر نظام اسلامی تحمیل کردند: فتنه‌‌ی سال 78 و فتنه‌‌ی سال 88. بر اساس نگرشی از نهج‌البلاغه، به روشنی می‌توان ماهیت و علل شکل‌‌گیری این دو فتنه را تحلیل نمود.

افراط به سبک اصلاحات
فعالین رسانه‏‌‌‌ای، سیاسی اصلاح‏‌‌طلب با ایجاد نوعی پروپاگاندای رسانه‎ای تلاش دارند که منتقدان دولت را ساکت کنند. لذا اولین حربه آن‌ها، تقسیم جامعه به اعتدالیون و افراطیون و زدن برچسب افراطی‎گری به منتقدان بود. پروژه‎ای که به نظر می‌رسد ریشه در همان رفتارهای لجام گسیخته اصلاح‌‌‌طلبان رادیکال در سال‌های گذشته دارد...