دکتر رضا سراج؛
رمزگشایی از لایه‌های پنهان سناریوی اسیدپاشی
هرچند اسیدپاشی به ظاهر پدیده ‌ای اجتماعی است که برخی تلاش می‌کنند در آن نیروهای مؤمن و ارزشی را متهم کنند، اما در ورای آن مقاصد شوم سیاسی نهفته است که ارزشهای فرهنگی عزاداری سیدالشهدا (ع) و ماه محرم را نشانه رفته است.

نظم نوین جهانی /اینفوگراف
هندســه قدرتهــای حاکــم بــر دنیــا بعــد از جنــگ جهانــی اول و دوم دچــار تغییــرات اساســی شــد . در دوران فعلــی نیــز نظــم جهــان در حــال گــذار بــه یــک نظــم نویــن اســت. در ایــن اینفوگرافیــک عوامــل تزلــزل نظــم قبلــی جهــان و وظیفــه جمهــوری اســلامی در آن براســاس بیانــات رهبر انقــلاب اســامی در دیــدار بــا اعضــای مجلــس خـبـرگان مرور شــده اســت.
دکتر رضا سراج؛
هر توافقی بهتر از عدم توافق، بازی باخت - برد است
شاخص رسیدن به برد در مذاکرات هسته‌ای با طرف‌های غربی، رفع همه تحریم‌ها به‌صورت همزمان است و هر توافقی غیر از این نه‌تنها برد محسوب نمی‌شود بلکه عزت ملی و منافع ملی را خدشه‌دار می‌سازد. عدم توافق عزت‌مندانه بهتر از هر توافق تحمیلی و غیر شرافت‌مندانه است.

چشم انداز همکاری ایران و روسیه برای تامین امنیت منطقه ای
"ولادیمیر یوسیف" مدیر مرکز مطالعات سیاسی و اجتماعی مسکو طی یادداشتی به تبیین و تحلیل وضعیت کنونی کشورهای افغانستان، ایران، عراق، سوریه، ترکیه و عربستان بر امنیت منطقه پرداخته و نقش بازیگران خارجی نظیر ایالات متحده و چین را نیز مورد واکاوی قرار داده است. وی معتقد است موقعیت مسکو و تهران در چگونگی رویارویی با مشکلاتی همانند تحکیم امنیت در افغانستان بسیار مشابه می باشد.

روسیه و عربستان؛ همپیمانان تازه در خلیج پارس
یوری بارمین طی یادداشتی در راشا دایرکت به بررسی روابط کنونی میان فدراسیون روسیه و عربستان سعودی پرداخته است. وی معتقد در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است.

سود و زیان روسیه در قدرت گیری داعش در عراق
گروهک تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به «داعش» نزدیک به دو ماه است که تحرکات گسترده خود را در عراق شروع کرده است و می کوشد با ایجاد اختلاف میان شیعیان و اهل تسنن مناطقی از این کشور را تصرف و در نهایت برای استقلال خود گام نهد. امنیت در عراق موضوعی است که برای فدراسیون روسیه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
گفت‌و گو با مسعود ادریسی سفیر سابق ایران در لبنان
درگیری های عرسال بهانه ای برای توسعه قلمرو داعش
مسعود ادریسی سفیر سابق ایران در لبنان در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی بر این باور است که گروه تکفیری سیاست دراز مدتی را دنبال می کند. سیاست آنها نیز تعرض به سوریه، عراق و لبنان است.
بی‌اعتنایی مجامع جهانی به جنایات اسراییل
آیا چاقو دسته خود را می بُرد؟ /دیپلماسی ایرانی
دکتر علی امیدی، استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، در گفتاری به چرایی بی کیفر ماندن جنایات اسراییل از طرف مجامع بین المللی می پردازد.
با سفر پسر پادشاه عربستان به قطر
شاهزاده ها روابط دوحه و ریاض را عادی می‌کنند/ دیپلماسی ایرانی
انتظار می‌رود پس از سفر امیر متعب بن عبدالله به قطر به زودی شاهد گشایش در روابط عربستان قطر باشیم و روابط دو کشور پس از چند ماه تنش به حالت عادی خود باز گردد.
نفرت از مصر در پی بحران غزه
تغییر برای عربستان سم است/دیپلماسی ایرانی
حسین شیخ الاسلام، مشاور بین الملل رییس مجلس و دبیر کل دبیر خانه حمایت از انتفاضه فلسطین در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی می گوید دستاورد بزرگ این است که حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه بار دیگر فلسطین را به مساله اول جهان اسلام تبدیل کرد.
دکتر رضا سراج/ کارشناس مسائل راهبردی؛
تحلیل راهبردی و کلان ناآرامی‌های اخیر عراق
طرف غربی با امنیتی سازی گسترده در عراق و بحرانی کردن این کشور قصد دارد حلقه‌ی امنیتی ایران را تا جای ممکن تنگ‌تر نماید.در این راستا غربی‌ها تلاش دارند با اجبارسازی همکاری امینتی بین ایران و آمریکا در منطقه، ایران به این ادراک برسد که لبه‌ی پرتگاه بی‌ثباتی قرار دارد
محمدکاظم انبارلویی
باید بدانیم، می‌توانیم/ تسنیم
بازدید دو ساعته رهبر انقلاب اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقطه عطفی در ارزیابی قدرت نظامی ایران در منطقه و جهان محسوب می‌شود.