به بهانه تلاش افراطیون برای تصمیم گیری های خاص دولت در بهمن امسال
از بهار آزادگی تا خزان اعتدال/ دیدبان
برخی جریانات افراطی خاص در داخل یا خارج دولت، در تلاشند تصمیمات دولت یازدهم در بهمن امسال را به گونه ای خاص ریل گذاری نمایند که این تصمیمات نه تنها به مصلحت کشور نیست، بلکه موجودیت گفتمان اعتدال دولت یازدهم را نیز به خطر می اندازد.
سه تفاوت انقلاب ایران با انقلاب‌های فرانسه و روسیه در گفت‌وگو با پرویز امینی؛
اسلام «آزادی لیبرالیستی بدون عدالت» و «مساوات بدون توجه به استعدادهای فردی» را نمی‌پذیرد/خبرنامه دانشجویان ایران
منطقه‌ای که نه قابل کنترل است نه پیش بینی پذیر؛
مورد عجیب خاورمیانه/ دیپلماسی ایرانی
بهار عربی ظرف سه سال گذشته اتفاق افتاد. چندین دیکتاتور مستبد کنار رفتند. این رخداد نشان می دهد که کسی توانایی کنترل این خاورمیانه جدید را ندارد: هیچ ملتی نمی توانست چنین تغییرات وسیعی را با این سرعت انجام دهد
سفر اردوغان به تهران چه دستاوردهایی به دنبال داشت؟
سوریه،نخستین پروژه همکاری منطقه ای ایران - ترکیه/دیپلماسی ایرانی
دکتر جلال دهقانی فیروزابادی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به تهران تاکید می کند که اولین و مهمترین پیامد این سفر دیپلماتیک در چگونگی مدیریت بحران سوریه نمودار خواهد شد.

بررسی ابعاد بحران سوریه در گفت‌وگو با سمیح خلف/بصیرت
منافع کشورهای غربی و آمریکا در این است که در صحنه جنگ سوریه نوعی توازن قدرت میان گروه های تندرو و تروریستی و نظام سوریه برقرار شود تا اسرائیل در حاشیه امن قرار گیرد
ادعای العرب به نقل از منابع آگاه:
در دیدار رهبران اخوان با مقام‌های ایرانی چه گذشت؟/دیپلماسی ایرانی
هیئت اخوانی در سفر خود به تهران و دیدارش با مقام‌ها و مراجع ایرانی و شخصیت‌های بارز شیعی اعتراف کرده‌ است که در خصومت‌ورزی با ایران اشتباه کرده است.

ترکیه، تنش های داخلی و ایران/ ایراس
آنچه در ماه های اخیر در جمهوری ترکیه رخ داده است بر عکس القای رسانه های غربی ، نه بهار ترکی است ونه منجر به تغییر و تحول بنیادین در ترکیه می شود اما سخن اردوغان نیز مبنی بر توطئه مخالفین و دست های خارجی مبالغه آمیز است.
سوچی معادلات منطقه را تغییر می‌دهد؟
پیشنهاد تازه اوباما به پوتین بر سر سوریه/دیپلماسی ایرانی
به اعتقاد برخی ناظران احتمالا در صورتی که اوباما در دیدار خود با پوتین در سوچی ببیند که طرف روسی جدیتی در قبول طرح او خواهد داشت از دیگر خواسته‌های امریکا از جمله تشکیل حکومت انتقالی منصرف خواهد شد.
تحلیل الاهرام از سیاست‌های کاخ سفید در برابر قاهره؛
شکست امریکا در ایران در مصر نیز تکرار می‌شود/ دیپلماسی ایرانی
امریکا در برابر امام خمینی (ره) با سرنگونی شاه متحمل شکست شد و همچنین پرزیدنت کارتر در بحران گروگان‌گیری‌ها در برابر ایشان شکستی سنگین را متحمل شد، حالا هم می رود که در مصر شکست مشابهی را تجربه کند.
سیدحسین موسویان در گفتگوی اختصاصی با دیپلماسی ایرانی
اصل مذاکره با امریکا در دوران احمدی نژاد شکل گرفت/تیم مذاکره کننده از خط قرمز نظام عبور نکرد/ دیپلماسی ایرانی
دولت‌های پیش از روحانی هم تعلیق غنی سازی بالای 5 درصد را پذیرفته بودند/احمدی نژاد در چهار سال دوم ریاست جمهوری از تمام پتانسیل و ظرفیت خود برای مذاکره و کاهش تنش میان ایران و امریکا استفاده کرد
چهلمین بخش از سلسله یادداشت‌های جدید سرکیس نعوم
لیبی را دریابید/ دیپلماسی ایرانی
در لیبی نه نیروهای پلیس وجود دارند نه نیروهای ارتش و نه نیروهای امنیتی. دولت لیبی نیز توانایی اداره کشور را ندارد برای این که ابزارهای لازم را در اختیار ندارد. ارتش و پلیس و نیروهای امنیتی و سلاح و وحدت ملی و شهروندان همگی خارج از کنترل دولت هستند.