نرم کاری و فضای تبلیغی در دولت اعتدال/مشرق
در حالی که فضای سخت کوشی و کار طاقت فرسا در دولت گذشته به عیان مشهود بود تاکنون در این دولت با یک نوع "نرم کاری" مواجهیم که در فضای تبلیغی و رسانه ای به اطلاع عموم می رسد... انتظار می رود در این دولت سخت کوشی همراه با تدبیر در امور مورد توجه باشد نه نرم کاری همراه با فضا سازی تبلیغی!

سناریوهای مرگ ماجد الماجد/ یوسف شفیعی
رسانه های سعودی، قبل از مرگ ماجد - منبع غنی اطلاعات عملیات تروریستی - درباره احتمال مرگ وی به دلیل بیماری کلیوی تبلیغات زیادی داشتند، در حالی که اگر بیماری کلیوی وی حاد شده بود، باید فرماندهی گروهک خود را به دیگری واگذار می کرد.
«وضعیت شناسی» و «ظرفیت سنجی» دولت یازدهم؛
«دولت شکننده» تحلیل جامعه شناختی دکتر پرویز امینی
دکتر پرویز امینی؛ جامعه شناس سیاسی کشور در تحلیل چند ماه گذشته از دولت یازدهم این دولت را دولتی ضعیف پایه می داند که قدرت موجه سازی کنش های خود را ندارد.
تأملاتی بر مبنای نظری کنش سیاسی اصولگرایان در گفت‌وگوی تفصیلی با پرویز امینی؛
اصلح کیست؟ صالح کدام است؟ مصلحت چیست؟ جمع تکلیف و نتیجه کجاست؟
دعوا بر سر اصلح یا صالح نیست بلکه چالش بر سر شاخص‌های اصلح است؟ به نظر من مفهوم "مصلحت" خلاء مفهومی در عمل سیاسی جریان اصولگراست.مصلحت به ما کمک می‌کند درشرایط گوناگون و واقعیت‌های متفاوت، عمل سیاسی بهینه را انجام دهیم.
حجت‌الاسلام غلامی؛
«نرمش قهرمانانه» تاکتیکی هوشمند برای حفظ و گسترش منافع ملی، نه بیشتر
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب مبنی بر «نرمش قهرمانانه» در سیاست خارجی گفت: «نرمش قهرمانانه» یک تاکتیک هوشمند در جهت حفظ و گسترش منافع ملی کشور است، نه بیشتر.
در آستانه‌ی انتخابات شوراها منتشر شد
اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
در این نوشتار ۸ گزیده از بیانات رهبر حکیم انقلاب درباره‌ی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا از نظرتان می‌گذرد.

تحلیل رفتار هاشمی در طرح مسئله‌ی «انتخابات آزاد» از منظر روانشناسی سیاسی
یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: هدف اپوزیسیون از بیان واژه انتخابات آزاد اعلام مبارزه و مخالفت با جمهوری اسلامی است؛وقتی این کلید واژه مطرح می‌‌شود یعنی تا به حال انتخاباتی نبوده و یا قرار است انتخاباتی در کار نباشد.

تحلیل اجتماعی و سیاسی ائتلاف 1+2
امر سیاسی و سیاست‌ ورزی را به یک معنا می‌توان در امر «تصمیم‌گیری» خلاصه کرد که در رقابت‌های سیاسی به ویژه مبارزات انتخاباتی حساسیت و اهمیت تصمیمات مضاعف می‌گردد.

اصلاح قانون انتخابات؛ گامی به جلو یا عقب‌گرد در مردم‌سالاری دینی؟
تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این روزها در صدد آن برآمده‌اند که قانون انتخابات ریاست‌جمهوری را اصلاح کنند. در این راستا، طرحی با عنوان "اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری" به صحن علنی مجلس آمد و روز چهارشنبه هفته گذشته نیز کلیات آن به بحث و بررسی گذاشته شد.

اصرار عجیب بر تصویب قانونی مخالف با روح قانون اساسی
از آنجایی که از قرار معلوم طرح پیشنهادی کمیسیون شورا ها ی مجلس بناست در بوته نقد و بررسی نمایندگان در صحن علنی قرار گرفته و به رای نمایندگان ملت گذارده شود، بر آن شدیم تا آنچه را که احساس می‌کنیم از باب وظیفه باید گفته شود، به سمع و نظر نمایندگان محترم ملت رسانده و از ایشان بخواهیم تا با توجه به حواشی موضوع، نسبت به این امر اقدام کنند.

مفهوم‌شناسی پیشرفت گلخانه‌ای
رهبر معظم انقلاب در سفر اخیرشان به خراسان شمالی و در دیدار با فعالان عرصه‌ی فکر و علم -استادان و معلمان- در باب پیشرفت‌های علمی کشور به نکاتی پرداختند که گویای زوایایی از مدیریت علمی و نوآوری کشور بود.