علی عبدی؛
دوئل تحریم‌های اقتصادی آمریکا و تاثیرگزاری ایران در منطقه
امروز هیچ طرح بزرگی در هیچ یک از کشورهای خاورمیانه بدون حضور ایران به سرانجام نمی رسد.نکته ای که اخیرا سران آمریکا هم به آن اشاره کرده اند و این امر نشان از جایگاه استراتژیک ایران در منطقه و جهان دارد.

پیــچ بـزرگ تاریخی یعـنی چـــه؟
مسؤولیت‌های ما جهانی شده است ولی ما هنوز بالغ نشدیم. این یک اشکال بزرگی است به حوزه و دانشگاه و عملاً این مسؤولیت‌ حوزه و دانشگاه را شخص رهبری در این یکی دو سال با پیامهایی که داد و تجربه‌‌های ریز انقلاب ایران، تجربه‌‌های خوب و بد ما، پیروزی‌ها و شکست‌هایمان را ایشان به دوش گرفت و به آنها منتقل کرد.

اختلاف در جبهه‌ی مخالفان «اسد» به اوج رسید
حدود هفت ماه از تشکیل شورای ملی مخالفان «سوریه» می‌گذرد. شورایی که بسیاری از کشورهای غربی و عربی مخالف« اسد» به آن امید بسته و بر آن بودند تا با سازماندهی این گروه آلترناتیو مناسبی را برای «اسد» پرورش دهند.
وقتی که برای 1+5 راهی جز موفقیت مذاکرات با ایران باقی نمی ماند؛
چرا باید به شکست مذاکرات بغداد فکر کرد؟
غرب اعم از امریکا و اروپا، نه مایل به انتخاب گزینه‌ی نظامی برای مهار ایران است و نه کشش و توانایی تحمل عوارض انتخاب این گزینه را دارد و این در حالی است که اقداماتی شدیدتر از آنچه امروز در قبال ایران انجام داده است، برای اقدام باقی نمانده و همه‌ی این‌ها در شرایطی است که نشانه‌ای از نرمش از جانب ایران در قبال پرونده‌ی هسته‌ای به چشم نمی‌خورد.

عمرو موسی کاندیدای ریاست جمهور مصر کیست؟
«عمروموسی» اگر چه از جمله دیپلمات‌های باسابقه مصر است که یک دهه وزیر خارجه حسنی مبارک و دبیرکل اتحادیه عرب بود و هم اکنون خود را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده، اما رازهای پنهانی از زندگی وی باقی مانده که فاش نشده است.

چرا مذاکرات استانبول برای ایران مثبت بود؟
این سوال که چرا مذاکرات استانبول از دید ایران مثبت بود، سوال مهمی است که هم‌چنان پاسخی درخور نیافته است. این نوشته تلاش می‌کند پاسخی روشن به این سوال عرضه کند.

شورای هم‌کاری یا شورای واگرایی
کشورهای امیرنشین خلیج‌فارس علی‌رغم گرفتن ژست‌های هم‌بستگی در روابط که در شورای هم‌کاری از خود نشان می‌دهند، بسیار شکننده‌بوده و علاوه بر اختلافات داخلی تا حد براندازی یک‌دیگر و تمایل برای بی‌ثبات کشور مقابل پیش می‌روند.

کارنامه‌ی20 ساله‌ی غرب در تجزیه‌ی کشورهای منطقه
غرب طی سال‌های 1991 تا 2011 دو تجربه موفق در تجزیه عراق و سودان داشته و طرح‌های خطرناکی نیز برای تجزیه لیبی، مصر و تقسیم مجدد سودان در اختیار دارد.

وجوه معناشناسانه انتخابات در آغاز راه است
ویژگی شفافیت سبب شد که گرایش‎ها و گروه‎های گوناگون هزینه تصمیمات انتخاباتی و سیاسی خود را بدهند. این مسأله موجب پیشرفت سیاسی کشور می‎شود؛ چراکه تصمیم سیاسی بدون پرداخت هزینه، سیاستمداران و اهالی سیاست شرا همیشه مدعی و غیر پاسخگو می‎کند و استاندارد‎های کار سیاسی را پایین می‎آورد.

با نامزد ضد آمریکایی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه آشنا شوید + فیلم
«ژان لوک ملنشون» یک چپ گرای افراطی که با شعارهای ضد آمریکایی و ضد کاپیتالیستی وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه شده است روز به روز محبوب‌تر می‌شود.

رابطه آزادی تفکر و دین از منظر «علامه طباطبائی»
رابطه دین و آزادی چیست؟ آیا الحاد و بی‌دینی به معنای آزادی مطلق است؟ آیا اسلام رابطه آزادی و دین را تقابل و تضاد می‌داند که اختیار هر یک به معنای طرد دیگری است؟ سؤلات گوناگون و مشابهی پیرامون رابطه آزادی و دین قابل طرح است. در این یادداشت تلاش داریم دیدگاه «علامه طباطبائی» پیرامون آزادی تفکر و اسلام را بازگوییم.

ظهور روسیه در ابعاد جدید
انتخابات ریاست جمهوری روسیه به پایان رسید و پوتین برای سومین بار بر کرسی ریاست جمهوری کرملین تکیه زد. این رویداد نگرانی غرب را به دنبال داشت و این کشورها هم این نگرانی را پنهان نمی کنند.