جشنواره فجر؛ سینمای شمال تهران!
جشنواره‌ی فیلم فجر را می‌توان از جنبه‌های بسیار بررسی کرد؛ اولین جنبه شاید در دل نام آن نهفته باشد که باید لفظ سینمای «ایران» را بررسی کرد .سینمای قالب امروز فقط سینمای تهران است و به همین ترتیب جشنواره‌ی فیلم فجر نیز به نظر می‌رسد بیشتر جشنواره‌ی سینمای تهران است؛حتی جشنواره‌ی سینمای شمال تهران و نه تمام تهران.
حجت‌الاسلام «حسین الادری»؛
چرا سگ در اسلام نجس است؟
وفاداری سگ سبب شده که توجه انسان را جلب کند و در دنیای امروزی که شاهد بی‌وفایی انسان‌ها به یکدیگر هستیم گروهی برای جبران این خلأ عاطفی به این حیوان ابراز علاقه کنند. اما آیا درباره‌ی طهارت یا نجاست سگ در آیات و روایات اشاره‌ای شده است؟
علی احمد پناهی؛
عوامل موفقیت در تحصیل
وقتی سخن از برنامه‌ریزی به میان می‌آید برخی افراد می‌گویند: «برنامه‌ریزی کردیم، ولی پیشرفتی در کار و تحصیلمان حاصل نشد! برای موفقیت‌ در ‌تحصیل چگونه باید برنامه‌ریزی کرد و چه اصولی ‌را رعایت نمود تا بتوان در رسیدن به هدف موفق ‌شد؟
مریم مشتاقی؛
سیره‌ی نظامی پیامبر اکرم(ص)
رسول خدا (ص) در این جنگ‌ها از شیوه‌هایی استفاده کردند که در زمان خود بی نظیر بود. این اصول هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله برآنیم که ویژگی‌های برجسته این فرمانده بی نظیر و هم چنین تاکتیک‌هایی که در نبردها بکار می‌بردند را بیان کنیم.

فرهنگ مطالعه چگونه زنده می‌شود؟
اگر کتابخوان خوبی باشیم می‌توانیم از کتاب‌های مناسبی که در اطرافمان هستند لذت ببریم. عادت به مطالعه کمی دشوار است، اما با اندکی تلاش می‌توان این فرهنگ خوب را در خود زنده کنیم.
حجت الاسلام حسین الادری؛
برتری اسلام بر یهود
در دنیای کنونی عده‏ای سعی در تقابل ادیان دارند و از شیوه‏های مختلف سعی می‏کنند تا اسلام را در مقابل ادیان دیگر ـ با تخریب و توهین به مقدّسات آن ـ به انزوا بکشانند. برتری اسلام بر سایر ادیان حقیقتی است که اثبات آن دشوار نیست و همین سبب شده تا حقیقت جویان این مطلب را درک کرده و قلب خود را تسلیم اسلام کنند.

فضای مجازی و دختران
آیا برای زنان در فضای مجازی، امنیت اجتماعی کافی وجود دارد؟ آیا خطر تهدید حریم خصوصی زنان، در ارتباط‌های مجازی وجود دارد؟ آیا در فضای مجازی، نگرش جنسیتی به زنان وجود ندارد؟ آیا ممکن است ارتباط‏های مجازی، روابط خانوادگی زنان را در معرض آسیب قرار دهند؟
حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی(مدظله‌العالی)؛
سخنى درباره‌ی ازدواج موقّت
اخیراً در پاره‌‌اى از نشریات یک بحث به اصطلاح علمى درباره‌‌ی «ازدواج موقت» تحت عنوان مسأله‌‌اى به نام «صیغه»! مطرح شده بود که نمونه‌ی کاملى از دخالت افراد غیر صلاحیت‌دار در مسایل حقوقى و مذهبى بود. از این رو لازم دانستیم این مسأله را به صورت واضح و فشرده و دور از هر گونه تعصب مطرح کرده و نقاط مبهم و تاریک آن را روشن سازیم.

اثر حقوقی امر به معروف
قانون راجع به مجازات اسلامی هنگامی که در سال 1361 برای اجرای آزمایشی به مدت پنج سال تصویب شد؛ امر به معروف و نهی از منکر را در کنار دو عنوان دیگر از جمله عوامل زایل کننده‌‌ی عنصر قانونی جرم محسوب کرده بود. اما در سال 1370 امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از علل موجهه‌‌ی جرم به رسمیت شناخته نشد.!

اسلام اجباری ایرانیان!
در فضای مجازی و بعضی شبکه‏‌های معلوم‌الحال ماهواره‏‌ای، غالباً پیرامون اسلام آوردن ایرانیان سخنانی مطرح می‌‌کنند و بر این عقیده‏‌اند که در فتح ایران توسط سپاه اسلام، ایرانیان با زور شمشیر و اجبار مسلمان شدند. این گروه قصد دارند اسلام را یک آئین تحمیلی بر ایرانیان بدانند و از علاقه و اشتیاق ایرانیان چشم پوشی کرده و نسخه طرد آن از جامعه ایران را بپیچند.

امیدوارم حب سیدحسن نصرالله سبب نجاتم در قیامت شود
آیت‌الله «مصباح‌‌یزدی» دلیل محبت به «سیدحسن نصر‌الله» را تبعیت کامل ایشان از ولایت فقیه دانست و گفت: کسی که این صفت را داشته باشد در ولایت ائمه (علیها السلام) فانی می‌‌شود. ولایت نایب امام در این عصر (حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای) و ولایت ولی‌‌اش «سیدحسن نصرالله» بر همه ما واجب است.

فرزندان انقلاب در برابر عرصه‌های تجربه نشده‌ی سینما
آدم‌هایی که در گفته‌های خویش شک دارند، برابر این سؤال که «مگر بینش جشنواره‌ای چه عیبی دارد؟ اگر نظر جشنواره‌های خارجی را در باب فیلم و فیلم‏سازی نپذیریم، دیگر چه باقی می‌ماند؟» از میدان می‌گریزند. ولی ما می‌گوییم که «اگر بینش جشنواره‌ای را بپذیریم، دیگر چه داعیه‌ای برای انقلاب می‌ماند؟»