پلورالیسم فرهنگی از نگاه استاد مطهری
هر انسانی به حکم انسان بودن، موظف است ازحقوق انسانیت دفاع‌کند و تجاوز به حقوق و شخصیت انسان را، تجاوز به حقوق شخصی خود تلقی کند، و «آزادی» از جمله مهم‌ترین حقوق‌انسان است.

قلمرو تساهل و تسامح درنظر شهید مطهری
اسـلام اصل تساهل و تسامح را به معنای درست و دقیق آن، می‏پذیرد و بـا بـیـان‏های گوناگون ‏پیروان خود را به تسامح نظری‏‏، علمی و حـتـی اخـلاقی سفارش می‏کند. سیره عملی پیغمبر اکرم(ص) و امامان مـعصوم(ع) و سفارش‏های بسیار آنان، که در روایات بازتاب یافته، به مدارا و مهرورزی با دیگران، شاهد این سخن است.

وظایف اصلی دولت دینی در عرصه فرهنگ
انسان گناه‌کاری که به فسق و فجور می‏پردازد، ترجیح می‏دهد باور کند خدایی نیست، شهید مطهری در کتاب علل گرایش به مادیگری می‏فرماید: سیه‏کاری، سیه‏دلی می‌آورد و سیه دلی، سیه فکری؛ به تعبیر دیگر، ماتریالیسم اخلاقی به ماتریالیسم اعتقادی منجر می‏شود.

تفکری برتر از 70 سال عبادت
عقل و خرد دارای جایگاه بسیار رفیع و بلندی است. آنقدر عقل و عقلانیت مقدس و محترم شمرده می شود که همه‌ی انسان‌ها خواستار آن هستند که عاقل به حساب بیایند.

وحدت راهبردى حوزه و دانشگاه
متولیان دیپلماسی فرهنگی توانسته‏اند داربست و نمای ظاهری وحدت حوزه و دانشگاه را به خوبی حفظ نمایند، ولی در مدیریت کاربست آن با مشکلاتی روبرو بوده‏اند، که فقدان آسیب - شناسی مؤلفه‏های واگرایانه می تواند چشم انداز روشنفکری دینی و بالتبع بنیان‌های فرهنگی‏ساز و هویت‏ساز انقلاب اسلامی را در میان مدت با چالش‏هایی مواجه کند.

نظم نوین جهانی و راه فطرت
حکمت کیمیایی است که جز در نزد اهل مشاهده، یافت نمی‌شود و اهل مشاهده آناند که چشم بر حقیقت عالم گشوده‌اند؛ بنابراین هیچ غیر دینداری را حکیم نمی‌دانم. و نه این‌که من دراین میانه کاره‌ای باشم، جز دین راهی به حقیقت عالم نیست. و البته پذیرش این سخن مستلزم آن است که تو برای عالم حقیقتی واحد و ثابت قائل باشی که هستی.

آیا امام با حجاب اجباری موافق بودند؟
یکی از بحث‏هایی که بسیار مطرح می‏شود این است که حجاب در کشور ما نباید اجبار می‏شد و بعضی هم می‏گویند امام(ره) با اجبار حجاب مخالف بودند...!!!

آزمایشگاه تام و تمام علوم انسانی
اگر جامعه‎شناسی در سینما بخواهد تجلی پیدا کند غالبا یک دید تاریک و نقادانه دارد و همیشه دچار یک نوع سیاه‏نمایی است مانند سینمای کمونیستی که همیشه یک نوع عدم شادی در آن وجود داشت.

تغییر سبک زندگی زنان در شبکه زمزمه
یکی از مدیران گروه «موبی» در زمینه راه‏اندازی شبکه ی زمزمه اعلام کرده بود که ما در پی «تغییر اجتماعی» هستیم. کلید واژه ما تأکید روی زنان است. یعنی زنان اسم رمز حرکت به سمت توسعه‏ی غربی و اصلاحات اجتماعی هستند.

ریشه یابی جامعه شناختی بی حجابی
از هنجارهای کهن و سنت‏های ملی و دینی دیر پای جامعه ایران اسلامی، سنت حجاب و پوشش کامل زنان هنگام حضور در اجتماع است. این هنجار در منطق دین، طیف گسترده‏ای از رفتارهای مختلف از پوشش کامل اندام به استثنای مواضع خاص گرفته تا شیوه گفتار، نگاه، راه رفتن، استفاده از زیورآلات، آرایش کردن و کاربرد مواد خوش بوکننده را دربرمی‏گیرد.

فمینیسم اسلامی؛ واقعیت‏ها و چالش‏ها
جنبش‏های دفاع از حقوق زنان چه در جهان غرب و چه در کشورهای اسلامی، در بدو تولد خود، در اعتراض به برخی نابرابری‏های اجتماعی شکل گرفتند، اما با گذشت زمان به جریانی فرهنگی تبدیل شدند که براساس انگاره‏های مشخص اعتقادی به تحلیل نابرابری زنان و آرمان‏های زنانه پرداخته و راهبردهای خاصی را مطرح می‏کردند.

جستارهایی راهبردی درباره اتحاد ملی و انسجام اسلامی
مؤمنان، منافقین و کفار را یکی و متحد می‏بیند یا می‏پندارند، ولی آن‏ها در درون خود پراکنده و در دشمنی و درگیری‏اند. اما وظیفه مسلمانان، دوری از تفرقه و التزام به اتحاد و انسجام حول توحید و لواحق آن است و هر چه مؤمن تر باشند، پایبندی ایشان به این اصل اصیل قرآنی بیشتر است.