نقدی بر فیلم «لکه»؛ منتخب جشنواره عمار؛
آیا فتنه‌گران را می‌توان بخشید؟/ مشرق
مهندس شاگردان خود را تحریک کرده بود که حکومت باید ابطال انتخابات را بپذیرد وگرنه هیچ انتخاباتی در جمهوری‌اسلامی مشروعیت نخواهد داشت. اما اکنون بدون آنکه حکومت کوتاه بیاید، انتخاباتی دیگر برگزار شده و دوستان مهندس حاکم شده‌اند. سؤال اساسی فیلم این است که چطور این انتخابات مشروع است؟
دکتر مجید شاه‌حسینی، مدرس سینما و ادبیات؛
مدیر فرهنگی باید باغبانی بداند/ دیگران
33 سال پیش در چنین روزی؛
روی کار آمدن افراد میانه رو ؛ شرط آمریکا برای رابطه با ایران!/ فارس
ریگان رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با لوس آنجلس تایمز: ارتباط با ایران زمانی ممکن است که عناصر میانه رو در این کشور روی کار بیایند.
به بهانه سالروز تشکیل شورای سلطنت
آخرین تیر شاه برای ادامه سلطنت با تدبیر امام به سنگ خورد/ فارس
روز ۲۳ دی ‌۱۳۵۷ و در آخرین روزهای حضور محمدرضا شاه پهلوی در ایران، شورای سلطنت تشکیل شد. باین شورا یکی از آخرین تکیه‌گاههای شاه برای جلوگیری از فروپاشی رژیم سلطنتی پس از خروج وی از کشور بود.

مدرس باید از مجلس دفاع کند نه حجاریان/ هر که با مجلس درافتاد برافتاد/ فارس
مورخ و پژوهشگر مجلس گفت: مجلس در کشور ایران نهادینه شده است بیش از 107 سال از عمر آن می‌گذرد با فراز و نشیب‌هایی که داشته به نسبت موفق بوده است و هر کس با مجلس در افتاد در طول تاریخ برافتاد.

اتهام سکولار بودن امیر کبیر واقعیت تاریخی ندارد/ فارس
یک مورخ با بیان اینکه چندی پیش یکی از سخنرانان همایش وحدت حوزه و دانشگاه طی سخنانی در حق امیر کبیر کم لطفی کرد و او را سکولار نامید، گفت: اینگونه حرف‌ها کمکی به وحدت دو نهاد ارزشمند حوزه و دانشگاه نمی‌کند.

چیستی جریان شناسی در گفتار خسروپناه
کتاب "جریان شناسی فکری ایران معاصر" بدون شک یکی از مهمترین و معروفترین آثاری است که در چند سال اخیر با رویکرد و ادبیات جریان شناسانه منتشر شده است. آنچه در ادامه میخوانید حاصل گفت و گو با دکتر عبدالحسین خسروپناه در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است.

فروپاشی زبان یعنی فروپاشی تمدن
رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفتند: «من خیلى نگران زبان فارسى‌ام؛ خیلى نگرانم ... ما در کانون زبان فارسى، داریم زبان فارسى را فراموش میکنیم؛ براى تحکیم آن، براى تعمیق آن، براى گسترش آن، براى جلوگیرى از دخیلهاى خارجى هیچ اقدامى نمیکنیم.»

امیرکبیر هیچ شباهتی به رضاخان ندارد/ فارس
مورخ و ایرانشناس با بیان اینکه اساسا طرح این سوال که اگر امیرکبیر به سلطنت می‌رسید مدلی مانند رضاخان اجرا می‌کرد، گفت: این پرسش، سوال علمی و مطلوبی نیست و از همه مهم‌تر، ما حق چنین قضاوتی را نداریم. امیرکبیر هیچ شباهتی به رضاخان نداشت.
یادداشتی از عبدالله شهبازی درباره وزیر خارجه سابق انگلیس؛
آیا جک استراو پدیده‌ای متفاوت است؟/ فردا نیوز
هنوز فراموش نکرده‌ایم سخنان 2 اکتبر 2001 بلر را، در کنگره حزب کارگر، که، هم صدا با جرج بوش گفت: «شیوه زندگی ما بسیار نیرومندتر و پایدارتر از عملکرد فناتیک‌هایی است که هم از نظر تعداد اندک‌اند و هم امروزه خود را با جهانی متحد مواجه می‌بینند.» آن زمان، این سخنان پژواک گسترده داشت و بعنوان "مانیفست لیبرال امپریالیسم بریتانیایی" تلقی شد.
نقدی بر فیلم توقیف‌شده "نیلوفر"؛
پدران و ازدواج اجباری دختران/ مشرق
خانم سابین جمایل، یک مسیحی‌ عرب است که می‌خواهد زندگی اعراب مسلمان را به قیاس مسیحیت محرّف قالب بزند. نتیجۀ این واقعه، همان خواهد شد که در جوامع مسیحی غربی رواج دارد. حیا و عفت از جامعه رخت بربسته و بکوریت که خداوند در خلقت زن قرار داده عملاً معنا و کاربرد خود را از دست داده است.