یعقوب توکلی؛
رابطه روحانیون با شاهان از صفویه تا پهلوی/ مشارکت در حکومت صفویه تا براندازی رسم شاهانه/ فارس
یک استاد دانشگاه و مورخ در مورد مسئله مواجهه روحانیت با حاکمیت در طول تاریخ اظهار داشت: روحانیت چهار دوره تاریخی را در مواجهه با حکومت انتخاب کرده بود؛ نخست در دوره صفویه با قدرت شریک شد تا سرانجام به این نتیجه رسید که رسم شاهانه را براندازد.

بازخوانی تاریخچه معاصر ری و نخستین جرقه‌های مبارزه با استبداد
اگرچه شهرهایی چون تهران و قم کانون مهمترین وقایع انقلاب اسلامی بوده‌اند، ولی شهرری نیز به‌عنوان منطقه‌ای که همواره هویت مستقل خود را حتی در ساختار امروز تهران حفظ کرده است، در جریان انقلاب اسلامی نقش در خور توجهی داشته است.

کشف حجاب را «دیکتاتور» ابزار روشنفکران اجرا کرد/ فارس
با آغاز نخست‌‏وزیری مجدد محمدعلی فروغی، سیاست‌های تجددمآبانه شدت یافت. ۹ ماه پس از آن، سفر رضاشاه به ترکیه نقطه عطفی در قضیه کشف حجاب بود.

کشف حجاب لکه ننگی ماندگار بر گریبان پهلوی/ فارس
روز 17دی در تقویم ایران اسلامی (کشف حجاب)‌ یادآور روزی است که برخلاف پیش‌بینی جریان غرب‌گرا شرایط برای تبدیل حکومت شاهنشاهی به اسلامی فراهم شد.

فروپاشی زبان یعنی فروپاشی تمدن/ جهان‌نیوز
آنان که ادبیات و هنر را طفیلی اقتصاد و سیاست می‌دانند به کژراهه‌ای می‌روند که نه‌تنها به نابودی و فروپاشی ادبیات و هنر می‌انجامد، که در زمانی نه‌چندان دراز به نابودی اقتصاد و سیاست نیز خواهد انجامید. اینان اگر نپذیرند که نه‌تنها رشد فرهنگی بلکه رشد و توسعه در همه‌ی ابعاد وامدار رشد زبان و در نهایت وامدار ادبیات و هنر است، در گذر زمانی..

رشد قارچ‌گونه معماری نئوکلاسیک، میراث رضاشاه/مشرق
اگر از کنار ساختمان های شیک و لوکس شهری عبور کنید با برج های سر به فلک کشیده ای مواجه می‌شوید که به هیچ دوره تاریخی و مکانی تعلق ندارند و تنها حسی از اشرافیت را به رخ می کشانند. این بناها به سبک نئوکلاسیک معروف هستند که برداشتی فرمال از بناهای یونان و روم باستان می باشد.
گفت‌وگو با دکتر مجید شاه‌حسینی دربارۀ شاخص‌های محصولات فرهنگی انقلاب اسلامی؛
بذل فرهنگ/ متن زندگی
گزارش فارس از پیامدهای قطع رابطه انگلیس با ایران؛
پیروز و مغلوب «جنگ سفارتخانه ها» کیست؟/ فارس
هرزمان قرار بوده خدشه ای به رابطه ایران و دولت فخیمه وارد آید سیل رایزنی ها و پیغام و پسغام های انگلیسی برای جلوگیری از این اتفاق سرازیر می شد تا جایی که حتی آنها در زمانی حاضر شدند برای جلوگیری از کاهش رابطه ، فعالیت های BBC را در ایران محدود کنند.
مراجع یگانه مرجع مردم در برابر ظلم؛
آیت‌الله مستجاب الدعوه که پیشگام مبارزه با کشف حجاب بود/ فارس
آیت‌الله خوانساری پیشگام مبارزه علیه کشف حجاب، بود. این اعتراض علیه کشف حجاب، اعتراض بزرگ مردی الهی بود که به اصرار مردم راهی بیابان قم شد و نماز باران خواند اما اثری از اجابت دیده نشد. اما او به خوبی می‎دانست که خواستن با اصرار معنا می‌بخشد. و بار دیگر از خدا خواست و خدا اجابت کرد.
سعید علامیان اعلام کرد؛
آغاز تدوین جلد دوم «برای تاریخ می‌گویم»/ مصاحبه با رفیق‌دوست در مراحل پایانی
سعید علامیان از مراحل پایانی جلسات مصاحبه با محسن رفیق‌دوست پایه‌گذار سپاه و مسئول تدارکات در زمان جنگ تحمیلی خبر داد و گفت: کار تدوین این اثر پس از اتمام مصاحبه‌ها آغاز می‌شود.
نگاهی به کتاب «سال‌های بی قرار»؛ خاطرات جواد منصوری؛
سال‌های طولانی با طعم مبارزه و انقلاب اسلامی
کتاب «سال‌های بی قرار»؛ خاطرات جواد منصوری از فعالیت انقلابی وی در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا مقطع طلوع فجر انقلاب اسلامی است که با تحقیق و تدوین محسن کاظمی چاپ و منتشر شده است.