سید یاسر جبرائیلی/ ابرقدرت جهان سومی
جنس این کشور جهان سومی، طبیعتاً با آن کشور جهان سومی واقع در قاره‌ی آفریقا کاملاً متفاوت است. چرا که، اساساً مفهوم جهان سوم، پیوستاری است که کشورهای گوناگون با درجه‌های متفاوت از عقب ماندگی، می‌توانند در نقاط مختلف آن، جای گیرند.

جعفر رجبی/ شکست استراتژی توپ چرخی آمریکا در خاورمیانه
با فروپاشی بلوک شرق و از صحنه خارج شدن سوسیالیزم به عنوان ایدئولوژی این بلوک، آمریکا از نظریه‌ها و استراتژی‌های مختلفی برای سلطه بر جهان استفاده کرده‌است. اما آن‌چه که امروزه به عنوان استراتژی اصلی آمریکا برای سلطه برجهان کاربرد دارد استراتژی کلان پره‌ها و توپ چرخی است که با چالش مواجه شده است.

بهشت جهنمی
این بار آمارها و نمودارها از افول و وضعیت اسف‌بار اقتصادی و فرهنگی ایالات متحده‌ای گزارش می‌دهد که تا دیروز خود را ابرقدرت جهان می‌نامید. این عاقبت آرمان‌شهری است که مدرنیته به آدمیان وعده می‌داد و امروز به جهنمی ... بدل گشته است.

فاطمه امیری/ عبور از پایان تاریخ
بحران‌های اقتصادی، ناکامی‌های نظامی و درماندگی‌های سیاسی- ایدئولوژیک آمریکا علاوه بر نمودهای ظاهری و ساختاری فروپاشی، هم‏چنین ورشکستگی بانک‌های مشهور و شرکت‌های نامدار، افزایش فقر و بیکاری، در نتیجه‏، تغییر ساختار طبقاتی جامعه‌ی آمریکا، تنها نمونه‌هایی برای فروپاشی ساختاری و فیزیکال این ابرقدرت پوشالی است.

عطا بهرامی/خاورمیانه؛ باتلاقی برای کاخ سفید
هژمونی آمریکا در منطقه‌ی خاورمیانه از بین رفته، به‌طوری‌که موج فروپاشی آمریکا را در منطقه شاهد هستیم و می‌بینیم این موج فروپاشی که واشنگتن آن را از سال 2001 در منطقه آغاز کرده بود، کاملاً معکوس شده است.

محمد عبدالهی/ فروپاشی شهر شیطان زرد
فروپاشی آمریکا حتمی است، زمانش را نمی‏دانیم امّا چرخه‌ی صعود و نزول تمدن­ها و شواهد، نشان از مرگ آمریکا دارد؛ یک مرگ تدریجی! و این نوشته شامل 20 دلیل در اثبات این موضوع است که آمریکا روح خود را از دست داده و فروپاشی آن حتمی است.

آیت الله کعبی/ مداخله از جنس بشر دوستانه
ملت ایران در کیفر خواست، از ظلمی که به دموکراسی و ملت ایران شده، دخالت‌هایی که در انتخابات ریاست جمهوری برای به مخاطره انداختن رأی ملت ایران انجام گرفته و آسیب‌هایی که در فتنه‌ی 88 به ملت وارد آمده، شکایت کند.

صالح اسکندری/ غروب سیاست روشنفکرانه
جابه‌جایی افکار عمومی با سعی در محاکمه‌ی نظام و استیضاح آن، مهم‌ترین مرحله در جنگ نرم و مقدمه‌ی دگرگونی‌های سیاسی پسین است. در مرحله‌ی نهایی این پروژه، دشمن جای دوست و دوست جای دشمن را می‌گیرد.

علی عبدی/ نگاه چپ به جمهوری اسلامی
تدارک جنگ سرد فرهنگی بر ضد نظام اسلامی مستلزم مشابهت سازی میان نظام سیاسی جمهوری اسلامی با نظام سیاسی کمونیستی بود. در واقع نظام سلطه شرط توفیق در این نبرد را قرینه سازی میان هر دو نظام می‌دانست.

حسام‏الدین برومند/ چند ضلعی استیضاح
نظام جمهوری اسلامی تنها به وضعیت پدافندی و دفاع در برابر هجمه‌ها و ادعاهای پوچ آنها بسنده نکند؛ بلکه نسبت به موقعیت سیاسی و حقوق بشری آنها آفندی و تهاجمی عمل نماید.

مهدی جمشیدی/ تأملی جامعه‌شناختی بر زمینه‌های خردوکلان فتنه‌ی 88
«دولت سازندگی»، آغازگر روندهای سکولاریستی در تدبیر جامعه بود، از آن سو، «دولت اصلاحات» با شفافیّت و صراحت افزون‌تر، سکولاریسم را در ساحت توسعه‌ی سیاسی دنبال کرد.