قاسم رحمانی/ نگاهی به تلاش غرب برای ناامید کردن مصری‌ها از ادامه‌ی انقلاب؛
ظاهری نگران‌ کننده‌، باطنی امید بخش
«مبارک» بالاخره سرنگون شده و دوران جدیدی برای مصر و جهان عرب آغاز گردید. این کشور در ماه‌ها و سال‌های آینده‌، شاهد تحولات زیادی خواهد بود؛ اوضاع مصر در ماه‌های آتی مبهم به نظر می‌رسد و برخی از احتمال کودتای نظامی در مصر می‌گویند.
علی طاهری/ تاملی در نسبت باورهای دینی و وفاداری به نظام سیاسی؛
آیا مردم ایران جمهوری اسلامی را باور دارند؟
اندیشه‌ها، هنجارها را می‌سازند و به ارزش‌های سیاسی جامعه شکل می‌دهند، در مرحله‏ی بعد این ارزش‌ها هستند که الگوهای رفتاری از جمله رفتارهای سیاسی و اجتماعی جامعه را رقم زده و شکل‌دهی دولت‌ها را موجب می‌گردند.
پاسخی به شبهات مطرح شده پیرامون رهبری در نظام دینی(1)؛
یک انتخاب، چند پرسش!
هنوز امام(ره) در قید حیات بودند که برخی جریان‏ها می‏پرسیدند؛ آیا رهبری آینده هم باید جامعیت فقهی و علمی ایشان را داشته باشد؟ با وجود تدابیری که برای شفاف‏سازی قانون اساسی در دوران حیات امام(ره) اندشیده شد، پس از رحلت ایشان و انتخاب رهبری، مجددا این مساله در قالب شبهات متعدد بیان شد.
جمال شورجه از رسالت فیلم‌سازان در مقابله با هجمه‌ی فرهنگی دشمن می‌گوید:
اقتدار نظام را باید در فیلم‌ها به تصویر کشید
تمام رسانه‌هایی که در خدمت استکبار هستند با توطئه‌های خود از بیرون، مدام بر این طبل می‌کوبند تا به نوعی حکومت جمهوری اسلامی ایران را تخریب و آن را در منظر جهانیان انعطاف ناپذیر نشان دهند. در این میان رسالت فیلم‌سازهای ما این است که با پرداختن به موضوعات ملی، میهنی و دینی؛ رأفت و اقتدار نظام را در فیلم‌های خود به تصویر بکشند.
دکتر مهدی طغیانی؛
توسعه و تضاد
پژوهشگران حوزه‏ی توسعه، این مقوله را برنامه‌ای هدفمند در جهت پیشرفت همه سطوح یک کشور معین دانسته‌اند، از این رو هر توسعه‌ای معطوف به یک بستر فرهنگی و تاریخی معنا می‌یابد. این سخن یک نتیجه‏ی دیگر نیز دارد و آن اینکه هیچ برنامه و الگوی توسعه‌ای تعمیم ‌پذیر نیست و نمی‌توان نسخه آن را دقیقا برای فرهنگ و کشوری دیگر پیچید.
رضا سراج/ بازبینی جعبه‌ی سیاه ترور «صانع ژاله»؛
رمزگشایی از سناریوی کشته‌سازی بهمن 89
شواهد و مستندات بسیاری دال بر هدف‌مند بودن پروژه‌ی ترور «صانع ژاله» وجود دارد که در یک مدل‏سازی متناظر با پروژه‏ی قتل «ندا آقاسلطان» در اوج فتنه‏ی 88 برابری می‏کند؛ به این‏ترتیب می‏توان نقش آمریکا و اسراییل را در فراخوان 25 بهمن تبیین کرد.
اختصاصی/ تحلیل دو نفر از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا؛
دست‏پاچگی آمریکا نسبت به از دست دادن مبارک
طی اقدامی بی‏سابقه در تظاهرات ایران، وزارت امور خارجه‏ی آمریکا دچار سرگیجه شده و برای اولین بار در توییتر اشتراک فارسی زبان گذاشته‏است.
حنانه غلامی/پاسخی ‌به‌ شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
تفاوت‌های‌ هدفمندی در ایران
پرداخت یارانه به عنوان یکی از ابزارهای سیاستی دولت‌ها در جهت توزیع عادلانه‌ی درآمد، ایجاد ثبات اقتصادی، حمایت از اقشار خاص و تولید برخی از کالاها، خدمات و... سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری از این کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته، این حمایت‌ها کاملاً هدفمند و شفاف بوده‌اند.
گزارش وی‍ژه؛
رد پای بهاییت در بازار نشر
پوشش رسانه‌ای وسیع، برای انتشار دانش‌نامه «دانش‌گستر» که با حمایت مالی عناصر بهایی منتشر شده، قابل توجه است به طوری که اکثر خبرگزاری‌ها به انتشار خبر این دانش‌نامه پرداختند. همچنین برخی مجلات صفحات متعددی را به آن اختصاص دادند و مصاحبه‌هایی با حسینعلی سودآور، کامران فانی و... منتشر کردند.
موسوی دهه60‏، موسوی دهه‏80/ بخش چهارم
آرمان‏های آقای نخست وزیر!
میرحسین موسوی در دوران نخست وزیری به دلیل مواضع و اقدامات اقتصادی خود، در میان افکار عمومی به عنوان چهره‌ای عدالت‌خواه و حامی مستضعفان، شناخته می‌شد. به دلیل همین گرایش بود که مورد حمایت طیف چپ حزب جمهوری اسلامی و گروه‌های چپ مثل سازمان مجاهدین قرار گرفت.
دکتر سید محمود نبویان/ پاسخی به آرش نراقی(1)؛
پارادوکس مسلمان سکولار
آقای نراقی، با تکیه بر اصولی که خود آن را بیان می‏کند، نتیجه می‏گیرد که مسلمانی با سکولار بودن سازگاری دارد و به هیچ وجه در یک جامعه‏ی مدنی، بدون پای بندی به سکولاریسم نمی‏توان «مسلمان» بود.
دکتر محمد جلیلی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(6)؛
تولید ثروت یا توزیع عدالت؟
در نگرش اسلامی، معیارهای رشد و پیشرفت هنگامی می‌تواند گویای«توسعه نظام رفتاری» انسان و جامعه باشد که بتواند توضیح کافی برای حفظ تعادل و توازن معنوی و مادی، در عرصه‌های مختلف اجتماعی ارائه کند و در عمل شاخص‌هایی را معرفی کند که گویای جنبه‌های کمی و کیفی باشد.