محمدجواد اخوان/ بحرین در گذر رهایی(7)؛
جهان غرب و تعبیر کابوس هلال شیعی
در کنار قدرت‌های غربی که منافع قابل توجهی در منطقه دارند، حکام کشورهای خلیج فارس نیز به شدت از سرایت انقلاب بحرین در هراس‌اند؛ چراکه علاوه بر تأثیر بر تحولات بازار نفت، قدرت گرفتن اکثریت شیعی در بحرین زنگ خطر را برای جهان عرب به صدا در آورده است.
زهرا ساعی/ مروری بر خیزش‌های خارومیانه؛
آن‌چه آمریکا خواست و آن‌چه شد!
چند سال پیش وقتی غرب از خاورمیانه‌ی جدید سخن می‌گفت، طرح‌های زیادی را در سر می‌پرورانید؛ اما ناکامی اسراییل در جنگ 33 روزه و اتفاقاتی که به دنبال آن روی داد؛ کم و بیش تحقق خاورمیانه‌ایی که غرب می خواست را با چالش مواجه کرد.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان (4)/ فعالان رسانه‌ای در گفت‌وگو با برهان؛
از انقلابی‏گری تا افراطی‏گری
«فضاى اهانت و هتک حرمت در جامعه، یکى از آن چیزهایى است که اسلام مانع از آن است...فضاى هتک حرمت، هم خلاف شرع، هم خلاف اخلاق و هم خلاف عقل سیاسى است.» این اولین بار نیست که مقام معظم رهبری به رعایت اخلاق رسانه‏ای تأکید کرده‏اند؛ اما آنچه امروز در فضای رسانه‏ای رخ می‏دهد، ‌تا حدودی با مطالبه‏ی ایشان فاصله دارد.
صالح اسکندری/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(3)؛
پیام به آن‌هایی که حرف می زنند یا می‏نویسند...
« یک فکر سیاسى غلط یا یک فکر دینى غلط را محکوم کردن، یک حرف است، مبتلا شدن به این امرِ خلاف اخلاق و خلاف شرع و خلاف عقل سیاسى، یک حرف دیگر است؛ ما این دومى را به طور کامل و قاطع نفى می‏کنیم.» این تأکید چندین‏باره‏ی رهبر انقلاب ضرورت تبیین آن را بیش از پیش نمایان می‏کند.
تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
اتحاد شرکت هرمی کوییست با عرفان حلقه
بر اساس تعریف، قانون، شرکت‏های هرمی را شرکت‏هایی عنوان کرده‏است، که بنای آن‏ها بر جذب افراد و انسان‏ها باشد. یعنی پورسانتی بر اساس تعداد افرادی که جذب شده‏اند، می‏پردازند. این مشخصه خاص شرکت‏های هرمی است، اما...
میثم تولایی/ شریعتی:
اقتضای تعقل، تعبد است و تقلید
هر چند شریعتی قائل به دین ایدئولوژیک بود اما شریعت را بسیار نزدیک به فلسفه اسلامی درک و بیان می‏کرد. از این جهت می‌توان گفت شریعتی حتی موضوعات فقهی از جمله ولایت فقیه را نزدیک به اندیشه متکلمان و فیلسوفانی نظیر مطهری و باهنر بیان می‌کند.
پاسخی به ادعای سایت جرس؛
شکاف قدرت یا توهم قدرتمندی؟!
در شرایطی که امروز جریان سبز در وضعیت مبهمی قرار گرفته است، تئوریسین‏های آن می‏کوشند با لفاظی‏های تئوریک، برای آن هویت جعلی دست و پا کنند. چنانچه سایت جرس در مطلبی به قلم مرتضی کاظمیان، 25 بهمن را نقطه عطفی برای وضوح یافتن یک شکاف سیاسی در نظام جمهوری اسلامی می داند!
محمد جواد اخوان/ بحـرین در گذر رهـایی(6)؛
تحولات بحرین و آینده‌ی پایگاه‌های ‌نظامی آمریکا
پس از حمله صدام به کویت، بحرین به یک‎باره مورد توجه آمریکایی‌ها قرار گرفت تا از این کشور به عنوان پایگاهی برای پشتیبانی جنگنده‌های آمریکایی استفاده شود و هم‎اکنون ناوگان پنجم دریایی آمریکا در پایگاه نظامی الجفیر بحرین مستقر است.
متین محجوب/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(2)؛
ابعاد غیرمتعارف حادثه‌ای عجیب که هنوز در اول راه است
بازار گرم تحلیل خیزش‌های خاورمیانه در رسانه‌ها و محافل علمی در این روزها به نظر، اندکی با رویکرد رهبر انقلاب متفاوت است؛ چه اینکه ایشان به صراحت ابعاد این رویدادها را بیرون از متعارفِ مسائل جاری می‌دانند، در حالی‌که عمده‏ی تحلیل‌های موجود در قالب همین علت‌یابی‌های رایج عنوان می‌شود.
مهدی محمدی/ مروری بر آخرین بازنویسی پروژه‏ی فتنه 88؛
انتقال هسته‏ی تولید بحران به خارج از مرزها
از 25 بهمن 1389 علایم شکل‏گیری یک پدیده‏ی مهم امنیتی در کشور آشکار شده است که توجه ویژه‏ای را می‏طلبد. این پروژه در محافل پنهان بیرونی با اداره‏ی جریان فتنه کلید خورده و با برنامه‏ریزی مرحله بندی شده در حال اجراست و می‏توان آن‏را «انتقال هسته‏ی تولید ناآرامی به بیرون کشور» خواند.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(1)/ یک تحلیل‏گر مسایل خاورمیانه در گفت‏وگو با برهان؛
موجی که رسید؛ هرچند با تأخیر
«اتفاقات منطقه، دو شاخصه‌ى بسیار مهم دارد؛... یکى حضور مردمى است، یکى شعار اسلام. این دو چیز، خیلى مهم است.» این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان است ...
نگاهی متفاوت به بودجه سال 1390؛
پس با بیکاری چه کنیم؟!
در کنار محاسن موجود در بودجه 90 انتقاداتی هم نسبت به آن مطرح است.انبساطی بودن لایحه یکی از مهمترین انتقادات منتقدین است.دکتر عبد المجید شیخی استاد اقتصاد د انشگاه معتقد است:مهمترین معضل کشور در حال حاضر اشتغال است. بودجه مذکور می تواند این معضل را رفع کند.