تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
اتحاد شرکت هرمی کوییست با عرفان حلقه
بر اساس تعریف، قانون، شرکت‏های هرمی را شرکت‏هایی عنوان کرده‏است، که بنای آن‏ها بر جذب افراد و انسان‏ها باشد. یعنی پورسانتی بر اساس تعداد افرادی که جذب شده‏اند، می‏پردازند. این مشخصه خاص شرکت‏های هرمی است، اما...
میثم تولایی/ شریعتی:
اقتضای تعقل، تعبد است و تقلید
هر چند شریعتی قائل به دین ایدئولوژیک بود اما شریعت را بسیار نزدیک به فلسفه اسلامی درک و بیان می‏کرد. از این جهت می‌توان گفت شریعتی حتی موضوعات فقهی از جمله ولایت فقیه را نزدیک به اندیشه متکلمان و فیلسوفانی نظیر مطهری و باهنر بیان می‌کند.
پاسخی به ادعای سایت جرس؛
شکاف قدرت یا توهم قدرتمندی؟!
در شرایطی که امروز جریان سبز در وضعیت مبهمی قرار گرفته است، تئوریسین‏های آن می‏کوشند با لفاظی‏های تئوریک، برای آن هویت جعلی دست و پا کنند. چنانچه سایت جرس در مطلبی به قلم مرتضی کاظمیان، 25 بهمن را نقطه عطفی برای وضوح یافتن یک شکاف سیاسی در نظام جمهوری اسلامی می داند!
محمد جواد اخوان/ بحـرین در گذر رهـایی(6)؛
تحولات بحرین و آینده‌ی پایگاه‌های ‌نظامی آمریکا
پس از حمله صدام به کویت، بحرین به یک‎باره مورد توجه آمریکایی‌ها قرار گرفت تا از این کشور به عنوان پایگاهی برای پشتیبانی جنگنده‌های آمریکایی استفاده شود و هم‎اکنون ناوگان پنجم دریایی آمریکا در پایگاه نظامی الجفیر بحرین مستقر است.
متین محجوب/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(2)؛
ابعاد غیرمتعارف حادثه‌ای عجیب که هنوز در اول راه است
بازار گرم تحلیل خیزش‌های خاورمیانه در رسانه‌ها و محافل علمی در این روزها به نظر، اندکی با رویکرد رهبر انقلاب متفاوت است؛ چه اینکه ایشان به صراحت ابعاد این رویدادها را بیرون از متعارفِ مسائل جاری می‌دانند، در حالی‌که عمده‏ی تحلیل‌های موجود در قالب همین علت‌یابی‌های رایج عنوان می‌شود.
مهدی محمدی/ مروری بر آخرین بازنویسی پروژه‏ی فتنه 88؛
انتقال هسته‏ی تولید بحران به خارج از مرزها
از 25 بهمن 1389 علایم شکل‏گیری یک پدیده‏ی مهم امنیتی در کشور آشکار شده است که توجه ویژه‏ای را می‏طلبد. این پروژه در محافل پنهان بیرونی با اداره‏ی جریان فتنه کلید خورده و با برنامه‏ریزی مرحله بندی شده در حال اجراست و می‏توان آن‏را «انتقال هسته‏ی تولید ناآرامی به بیرون کشور» خواند.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(1)/ یک تحلیل‏گر مسایل خاورمیانه در گفت‏وگو با برهان؛
موجی که رسید؛ هرچند با تأخیر
«اتفاقات منطقه، دو شاخصه‌ى بسیار مهم دارد؛... یکى حضور مردمى است، یکى شعار اسلام. این دو چیز، خیلى مهم است.» این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان است ...
نگاهی متفاوت به بودجه سال 1390؛
پس با بیکاری چه کنیم؟!
در کنار محاسن موجود در بودجه 90 انتقاداتی هم نسبت به آن مطرح است.انبساطی بودن لایحه یکی از مهمترین انتقادات منتقدین است.دکتر عبد المجید شیخی استاد اقتصاد د انشگاه معتقد است:مهمترین معضل کشور در حال حاضر اشتغال است. بودجه مذکور می تواند این معضل را رفع کند.
نگاهی به روش جدید در سرمایه گذاری خارجی؛
وزیر اقتصاد شخصا مفتوح فرمایند!
کمبود منابع مالی دولت‏ها برای سرمایه گذاری در بخش‏های زیر بنایی همواره مورد چالش بوده است. دکتر موسی احمدی فارغ التحصیل مدیریت مالی در تحلیلی یک روش جدید برای این موضوع بیان می‏کند و معتقد است: دولت با اجرای این روش به بسیاری از مشکلات در این حوزه فائق می‏آید.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(6)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
محمد جواد اخوان/ بحـرین در گذر رهـایی(5)؛
عقب‌نشینی دولت بحرین
رسانه‌ها خبر دادند حاکم بحرین مجبور شد که به مردم اجازه‌ی برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را بدهد و به نیروهای ارتش دستور داد تا از خیابان‌ها عقب نشینی کنند و نهایتا دستور آزادی تعدادی از دستگیرشدگان را صادر کرد.
مصطفی رئوف/ آینده‌پژوهی رویدادهای عربستان؛
کابوس نفتی واشنگتن در حال تعبیر است!
گردابی که حلقه‌ی اولیه‏اش تونس و مصر و حلقه‌ی بعدی‏اش یمن، لیبی و بحرین بود؛ به نظر می‌رسد اکنون به مرکز ثقل خود یعنی عربستان سعودی رسیده باشد؛ عربستانی که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی نفت خاورمیانه و بزرگ‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه است. موج اعتراضات مردمی، چه بر سر آینده عربستان خواهد آورد؟