دکتر عادل پیغامی با انتقاد از برخی برداشت های غلط از علم اقتصاد مطرح کرد:
حجم پول تنها عامل تورم نیست
در جامعه‌ی‌ایران هنوز برخی اقتصاد را علم و تخصص نمی‌دانند و همه درباره‌ی آن اظهار نظر می‌کنند. این گفت‌وگو درباره‌ی ریشه‌های تورم در ایران است که به بررسی برداشت‌های نادرست از مسایل پیچیده و تخصصی اقتصاد و تصمیم‌گیری بر مبنای این تفکرات نادرست، را یکی از عوامل حل نشدن معضل دیرینه‌ی تورم در اقتصاد کشور می‌دانند.
کارشناس امور رسانه‏ی «‌سوری» در گفت وگو با برهان؛
خیزش خاورمیانه، ‌استمرار انقلاب اسلامی ایران و پویایی اسلام
آن‌چه در خاورمیانه رقم می‌خورد، برای ساکنان آن از معنا و مفهوم دیگری برخوردار است؛ چرا که هر تغییری در خاورمیانه به معنای تحولی در فرهنگ و بافت سیاسی کشورهای منطقه است.
تحلیلی از دکتر محمد خوش‏چهره؛
نفت 70دلاری کارشناسی‏تر است
نفت 80 دلاری یکی از ارقامی است که در لایحه‏ی بودجه‏ی 90 توسط دولتی‏ها پیش‎‏بینی شده است. این ارقام قرار است طی هفته‏های آینده برای گنجاندن در قانون بودجه 90 مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد. دکتر «محمد خوش‏چهره»، معتقد است به دلیل رکود کنونی اقتصاد جهانی، نفت 70 دلاری نسبت به نفت 80 دلاری در اقتصاد ایران کارشناسی‏تر است.
عضو پارلمان تاجیکستان در گفت‌وگو با برهان:
نسیم خیزش‌های خاورمیانه به همه‏ی جهان خواهد وزید
تونس،‌ مصر، بحرین و کشورهای خاورمیانه یکی پس از دیگری به پا خاسته‌اند؛ تأثیر خیزش کشورهای این منطقه بر سایر کشور‌های جهان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افکار عمومی است. به راستی کشور بعدی کدام است؟
قسمت اول/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
تقلید معقولانه با شعور شهروندی تعارضی ندارد
تقلید معقولانه نه تنها با شعور شهروندی تعارضی ندارد بلکه شعور شهروندی و عقلانیت حکم می‌کند انسانی که در حوزه‌ی معرفتی و در حوزه‌ای از نیازهایش که تخصص ندارد به متخصص مراجعه کند. یکی از اموری که انسان‌ها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند مسایل دین‌داری، فقاهت و احکام شرعی است.
داماد امام موسی صدر در گفت‏وگو با برهان تشریح کرد؛
مدل‌های دیکتاتوری در دنیا
دیکتاتوری‏های موجود در دنیا را می‏توان در سه دسته خلاصه کرد: رییس جمهوری مادام‏العمر، قبیله‏ای و پادشاهی؛ اما مدل دیکتاتوری قذافی، با هیچ‏کدام از انواع گفته شده شباهت ندارد...
تحلیلی بر 70 روز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‏ها؛
چرا شوک تورمی رخ نداد؟
برخی منتقدان اجرای قانون هدفمند‏‏‏‏‏ کردن یارانه‏ها تصور می‏کردند با آغاز این طرح، شوک‏های قیمتی اقتصاد را فرا بگیرد. اما این‏گونه نشد. دکتر آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در مقاله‏ای اختصاصی برای برهان به دلایل عدم بروز پدیده‏ی شوک تورمی می‏پردازد.
موسوی دهه‏ی60‏، موسوی دهه‏ی80/ بخش ششم؛
عدالت کوپنی!
یکی از زمینه‌های تبلیغاتی موسوی در ایام انتخابات دهم، تاکید بر وجود برخی معضلات و مشکلات اقتصادی بود که وی آن‌ها را ناشی از ناکارآمدی و ناتوانی دولت دانسته و تحت عناوینی مانند قانون‌گریزی، افراطی‌گری، خرافه پرستی و تهور بیان می‌کرد.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(4)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
در مقاله‏ای از سوی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ارایه شد؛
4 تحلیل برای دلار 1050 تومانی
رییس جمهور، اول اسفند ماه به طور رسمی لایحه‏ی بودجه 90 را به صحن علنی مجلس برد تا نمایندگان مجلس درباره‏ی جزییات آن نظرات خود را ارایه دهند. یکی از این جزییات دلار 1050 تومانی است که نظرات متفاوتی درباره‏ی آن وجود دارد. «ارسلان فتحی‏پور»، ضمن موافقت با دلار 1050 تومانی، استدلال‏های خود را در مقاله‏ای اختصاصی به برهان ارایه داده است.
واکاوی کارشکنی‌های غرب علیه ایران/(قسمت اول)؛
موسویان: اشتباهات استراتژیک غرب در پرونده‌ی هسته‌ای ایران
موسویان که اکنون در دانشگاه «پرینستون»، ‌صاحب کرسی و به «درگاه اطلاعات تهران» موسوم است؛ روزگاری مقام ارشد تیم مذاکره‏کننده‏ی ایران بر سر میز هسته‏ای با غرب بود که از دید دیپلمات‏های آمریکایی، تلاش‏هایش برای تعلیق غنی‏سازی همواره مورد تقدیر قرار می‏گرفت. مقاله‏ی اخیر موسویان، تلاشی است برای متفاوت نشان‏دادن دیدگاه‏های وی...
دکتر نوروزی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در هفته‏ی وحدت(5)
ضرورت هدایت‏گری نخبگان در موج بیداری اسلامی
شاید بیش از آن‏که رقم خوردن تحولات کشورهای منطقه حایز اهمیت باشد، مراقبت از سلامت دستاورد استکبار ستیزانه‏ی این انقلاب‏ها مهم است. تاریخ، استبداد ستیزان بسیاری را به خود دیده است که نتوانسته‏اند از دام استعمار رهایی یابند.