تبیین خطبه‏های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب(4)/ محمدعبدالهی؛
خیزش عربی، غربی یا اسلامی؟
بی.بی.سی در واکنشی منفعلانه به بیانات مقام معظم رهبری نوشت: «اخوان المسلمین در پاسخ به اظهارات رهبر ایران، اعلام کرد که "قیام مردم مصر" شامل همه اقشار است و یک "انقلاب اسلامی" نیست.» هرچند این ادعا توسط منابع خبری گوناگون از جمله العربیه تکذیب شد، در این نوشتار ابعاد گوناگون خیزش کشورهای عربی بررسی شده‏است.
نایب رییس کمیته‌ی حقوق بشر مجلس:
برهان زیر ساخت‌هایی را برای حضور تهاجمی در فضای رسانه، مهیا کند
ریشه‌ی برهان شجره‌ی طیبه است که همواره این شجره با شجره‌ی خبیثه در مبارزه بوده است، لذا از طرف شجره‌ی خبیثه که همانا صهیونیسم و ادیان قلابی آن هستند همواره به مبارزه دعوت خواهد شد.
حسام الدین برومند؛
چندضلعی استیضاح
نظام جمهوری اسلامی تنها به وضعیت پدافندی و دفاع در برابر هجمه‌ها و ادعاهای پوچ آن‏ها بسنده نکند؛ بلکه نسبت به موقعیت سیاسی و حقوق بشری آن‏ها آفندی و تهاجمی عمل نماید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
یارانه‏ها و پارادایم رابطه‏ی دولت و مردم
پایگاه اینترنتی جرس در مطلبی به قلم مسعود نیلی تلاش کرده است تا از شکست قانون هدفمندی یارانه‌ها در آینده‌ی نزدیک سخن گفته و رابطه‌ی دولت و مردم را در چنین شرایطی، بحرانی تصویر نماید. ادعای سایت جرس در این گفت و گو مورد تحلیل قرار گرفته است.
در مقاله اختصاصی رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس مطرح شد؛
شبهات قانون هدفمندی در بوته‏ی نقد
حجت‌الاسلام دکتر «غلامرضا مصباحی مقدم»، رییس کمیسیون ویژه‌ی طرح تحول اقتصادی مجلس، که از ابتدای مطرح شدن طرح هدف‌مندی یارانه‌ها در اصلاح و تصویب آن نقش مستقیم داشته‌است، در مقاله ای با پاسخ به انتقادات و شبهات مطرح درباره‌ی این طرح، از فواید مهم آن برای اقتصاد کشور سخن بر زبان آورده‌اند.
یادداشت سردبیر؛
چرا برهان؟
پر واضح است که نوع برنامه‌ریزی و هدف گذاری نسل جدید دانشگاه و حوزه با آنچه وظیفه نسل قبل بود اگرچه در اصول مشترک است اما در سطوح راهبردی و کاربردی بایستی واجد تفاوت هایی باشد. ما در گردنه‌های دشواری قرار گرفته‌ایم که با «ساده اندیشی‌های نظری» و «راحت طلبی‌های عملی» سر سازگاری ندارد.
محمد عبدالهی/پاسخی به شبهه‏افکنی رسانه‏های غربی پیرامون تحولات تونس؛
تونس، رونوشت جنبش سبز یا انقلاب 57؟
پایگاه اینترنتی کلمه هم‏زمان با تحولات تونس به نقل از موسوی این‏گونه نوشت: «نقطه‏ی آغازین آن‏چه در خیابان‌های تونس، صنعا، قاهره، اسکندریه و سوئز شاهد آن هستیم را باید در تظاهرات چند میلیونی ۲۵، ۲۸ و۳۰ خرداد ماه سال گذشته‏ی تهران جست و جو کرد.» صحت و سقم این ادعا در این متن مورد بررسی قرار گرفته‌است.
مهندس سید مرتضی نبوی در گفت‏گو با برهان:
برهان با رویکردی ابتکاری و خلاقانه به تبیین و تحکیم مبانی گفتمان انقلابی ـ اسلامی بپردازد
هشدارسید مرتضی نبوی به هاشمی پس از تأکید مجددش بر مواضع نماز جمعه 26 تیرماه 88، شاید جزء آخرین مواردی باشد که بتوان از این عضو مجمع تشخیص سراغ گرفت، وی البته هم اکنون مدیر مسؤلی روزنامه رسالت را هم برعهده دارد.
پیشنهادهای پناهیان برای سایت برهان:
مبانی لیبرال دموکراسی را نابود کنید
سخنران صبح‏های جمعه مهدیه‏ی تهران به گفته‏ی خودش سال‏ها بر سر درس فلسفه‏ی غرب «مصطفی ملکیان» شرکت کرده، اما به هیچ وجه قایل به نقد این فلسفه نیست؛ چراکه اساساً فلسفه‏ی مغرب زمین را فاقد ارزش می‏داند.
حجت‌الاسلام روان‌بخش در گفت و گو با برهان:
مانند قرآن، پاسخ به شبهات را به‌موقع و مستدل ارایه دهید
قاسم روان‌بخش، دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن را چند روز پیش روزنامه اصلاح‌طلب فرهنگ آشتی مهره‌ای در پروژه "هاشمی‌ستیزی" معرفی کرد. مناظره جنجالی وی با مصطفی تاج‌زاده یکی از بسیار مناظره‌هایی است که در محیط‌های دانشجویی صورت گرفته‌است، گفت و گوی روان‏بخش با برهان نکاتی خواندنی را به همراه دارد.
دکتر امیر محبیان در گفت‌وگو با برهان:
برهان برای وارد ساختن انتقادات عالمانه به محورهای هدف تلاش کند
امیر محبیان، بیش از آنکه وجهه جناحی و سیاسی داشته‌باشد، به‌عنوان یک چهره آکادمیک و –به لحاظ سیاسی- مستقل شناخته‌شود. او هرچند برای گفت‌وگوی حضوری با برهان وقت نداشت، ولی اهمیت راه‌اندازی سایت وی را بر آن داشت تا در یک گفت‌وگوی کتبی به سؤالاتمان پاسخ گوید.
دکتر محمد حسن قدیری ابیانه؛
هدفمندی، جهش چشمگیر یا بحران!؟
در 30 سال گذشته همواره تحریم‌ها علیه ‌ایران اعمال شده و از این به بعد هم همین‌گونه خواهد بود. ما باید خودمان را قوی کنیم و جلوی اتلاف سرمایه‌ها را بگیریم تا بتوانیم در مقابل فشارها و تحریم‌ها دوام بیاوریم.