دکتر سید محمود نبویان/ پاسخی به آرش نراقی(1)؛
پارادوکس مسلمان سکولار
آقای نراقی، با تکیه بر اصولی که خود آن را بیان می‏کند، نتیجه می‏گیرد که مسلمانی با سکولار بودن سازگاری دارد و به هیچ وجه در یک جامعه‏ی مدنی، بدون پای بندی به سکولاریسم نمی‏توان «مسلمان» بود.
دکتر محمد جلیلی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(6)؛
تولید ثروت یا توزیع عدالت؟
در نگرش اسلامی، معیارهای رشد و پیشرفت هنگامی می‌تواند گویای«توسعه نظام رفتاری» انسان و جامعه باشد که بتواند توضیح کافی برای حفظ تعادل و توازن معنوی و مادی، در عرصه‌های مختلف اجتماعی ارائه کند و در عمل شاخص‌هایی را معرفی کند که گویای جنبه‌های کمی و کیفی باشد.
پیگیری حقوقی دخالت‌های صریح غرب در امور داخلی ایران در گفت‌وگو با دکتر اخوان‌فرد؛
طرح شکایت ایران از دخالت دول غربی در دیوان داوری ایران و آمریکا
مدتی است رسانه‌های غربی در کنار اظهار نظرهای رسمی مقامات دولتی، بار دیگر به حمایت از اغتشاش‌گران و دعوت صریح به آغاز اردوکشی‌های خیابانی در تهران مبادرت می‌ورزند؛ اقدامی‌که در عرف دیپلماتیک نقض نزاکت بین‌المللی و دخالت رسمی درامور داخلی ایران است. مطالبه‌ی این موضع از مجامع بین‌‏المللی طبیعی‏ترین حق ایران است.
گزارش تحلیلی برهان از ولنتاین سبزهای تهران؛
بیست و پنجم همه آمده بودند!
هم‏زمان با فراخوان غیرقانونی 25 بهمن،‌ هیلاری کلینتون در اقدامی بی‌سابقه به‌طور رسمی و به زبان فارسی پیامی از سوی وزارت خارجه آمریکا در سایت توییتر گذاشت که: «وزارت امور خارجه آمریکا نقش تاریخی رسانه‌های اجتماعی در میان ایرانیان را درک می‌کند. می‌خواهیم در گفت‌وگوهای شما شرکت کنیم.»
تکرار/ رویکرد کلان‌نگر رضا سراج به تمرکز آمریکا بر 14 فوریه در ایران؛
پاسخ در مبدأ به خاستگاه تحولات منطقه
حمایت گسترده غرب و اپوزیسیون از فراخوان راهپیمایی سبزها در حمایت از انتفاضه مردم مصر، نشان از طراحی مزورانه‌ای در پشت پرده دارد. برای تحلیل این مسأله با دکتر رضا سراج به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
دکتر موسی قربانی؛
سهم نهاد قانون‌گذاری در تورم چیست؟
«حجت الاسلام موسی قربانی»سمت‌هایی را در نهاد‌ قانون‌گذاری کشور عهده‌دار است که از آن جمله: عضو هیأت رییسه‌ی مجلس، عضو‌‌‌‌ کمیسیون حقوقی‌و‌قضایی، فراکسیون روحانیون مجلس، قائم مقام معاونت تنقیح قوانین قوه‌ی مقننه می‌باشند. بررسی موضوع نقش و سهم قوه‌ی قانون‌گذاری در ایجاد یا مهار تورم را با قلم ایشان پی گرفته‌ایم.
پژمان کریمی/ مروری بر جشنواره‌ی29
با این سینما به هیچ‌جا نمی‌رسیم!
درسی که از جشنواره‌ی امسال گرفتیم این بود که باید یک فکر اساسی برای ورود سینماگران متعهد به عرصه‌ی سینمای کشورمان بکنیم. با این سینمای فعلی، ما به هیچ جا نمی‏رسیم. این یک واقعیت است. یعنی؛ با این سینما نه می‌توانیم ارزش‌های ملی‌مان را نشر دهیم و نه ارزش‌های دینی‌مان منتشر می‌شود!
محمد عبدالهی/ارزیابی استرات‍ژیک بیانیه اخیر منتسب به موسوی و کروبی؛
سه ضلعی همسان‏انگاری، تقابل‏سازی و امیدبخشی
ما دور نمی‏بینیم آنانی که به‌صورت واقعا اصولی دغدغه منافع ملی و ارزش‌های اسلامی را دارند، در کنار همه ملت (یا به تعبیر مستبدین «خس و خاشاک») قرار گیرند و صف خود را از زیاده‏خواهان ودست اندازان به حقوق و بیت‌المال ملت جدا سازند. ما به‌ویژه اعتقاد داریم که در نهایت، بسیج، سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.
دکتر سیدمحمود نبویان/ پاسخی به نامه‏ی کدیور(4)
خط امامی‏های دیروز
آقای کدیور، چند وب‌سایت اینترنتی، مجله، روزنامه، رادیو، تلویزیون، انواع شبکه‌های ماهواره‌ای و شخصیت‌های ضد اسلام سراغ دارید که در این جریان حامی جریان فتنه نبوده‌اند؟
دکتر محمدجواد محقق؛ مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت(5)
4 شرط پیشرفت
از آغاز انقلاب دولت‏های مختلفی بر سرکار آمدند برخی دولت سالاری و برخی دولت حداقلی، برخی به لیبرالیزم اقتصادی و بعضی کما بیش به تمرکز گرایی دولتی، گرایش پیدا کردند. این موضوع بیانگر این است که نظام ما یک الگوی جامع در مسائل اقتصادی، فرهنگی و ... نداشته است. ولیکن الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می‏خواهد این خلا را پر کند.
پاسخی به شبهه‏ی کدیور پیرامون اسلام تک ساحتی /بخش دوم
کدام اسلام؟! کدام حقوق بشر؟!
«در کشور ما حکومتی به نام جمهوری اسلامی و به عبارت دقیق­تر حکومت اسلامی تشکیل شده و مبنای آن هم نظریه­ای است به نام ولایت فقیه یا ولایت مطلقه‌ی فقیه. این شیوه‌ی زمام‌داری بعد از 32 سال با مشکلات جدّی و بحرانی عمیق مواجه شده است». این، جمله‏ی آقای کدیور است.
پاسخی به مقاله‌ی «عرف در شرع» آقای عبدالعلی بازرگان/ بخش دوم
عرف در محدوده‌ی شرع
آقای بازرگان بهتر از همه می‌دانند که ادعای ایشان با بسیاری از رفتارهای آمریکا و برخی کشورهای غربی در تعارض است. آیا دولت آمریکا برای حمله به مردم مسلمان عراق از مردم کوچه و خیابان نظرخواهی کرده است؟ این همه سرکوب در آمریکا علیه مردم وجود دارد؛ البته شاید به اعتقاد وی برای سرکوب مردم از خود مردم نظرخواهی کردند!