نگاهی به تحول در علوم سیاسی از دریچه‌ی تحول در علوم انسانی
چرا با صورتی منسوخ‌شده از علم سیاست مواجهیم؟
علوم انسانی که غایت حوزه‌ی ذهنی بشر در دوران زندگی ماست، می‌باید مطابق با تحولات زمانی و مکانی گوناگون، چهره‌ی متنوعی به خود بگیرد؛ از آن تأثیر پذیرد و بر آن تأثیر بگذارد. در غیر این‌صورت، ما صورت منسوخ‌شده‌ای از علم انسانی خواهیم داشت.
پیگیری حقوقی دخالت‌های صریح غرب در امور داخلی ایران در گفت‌وگو با دکتر اخوان‌فرد؛
طرح شکایت ایران از دخالت دول غربی در دیوان داوری ایران و آمریکا
مدتی است رسانه‌های غربی در کنار اظهار نظرهای رسمی مقامات دولتی، بار دیگر به حمایت از اغتشاش‌گران و دعوت صریح به آغاز اردوکشی‌های خیابانی در تهران مبادرت می‌ورزند؛ اقدامی‌که در عرف دیپلماتیک نقض نزاکت بین‌المللی و دخالت رسمی درامور داخلی ایران است. مطالبه‌ی این موضع از مجامع بین‌‏المللی طبیعی‏ترین حق ایران است.
گزارش تحلیلی برهان از ولنتاین سبزهای تهران؛
بیست و پنجم همه آمده بودند!
هم‏زمان با فراخوان غیرقانونی 25 بهمن،‌ هیلاری کلینتون در اقدامی بی‌سابقه به‌طور رسمی و به زبان فارسی پیامی از سوی وزارت خارجه آمریکا در سایت توییتر گذاشت که: «وزارت امور خارجه آمریکا نقش تاریخی رسانه‌های اجتماعی در میان ایرانیان را درک می‌کند. می‌خواهیم در گفت‌وگوهای شما شرکت کنیم.»
تکرار/ رویکرد کلان‌نگر رضا سراج به تمرکز آمریکا بر 14 فوریه در ایران؛
پاسخ در مبدأ به خاستگاه تحولات منطقه
حمایت گسترده غرب و اپوزیسیون از فراخوان راهپیمایی سبزها در حمایت از انتفاضه مردم مصر، نشان از طراحی مزورانه‌ای در پشت پرده دارد. برای تحلیل این مسأله با دکتر رضا سراج به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
محمد عبدالهی/ارزیابی استرات‍ژیک بیانیه اخیر منتسب به موسوی و کروبی؛
سه ضلعی همسان‏انگاری، تقابل‏سازی و امیدبخشی
ما دور نمی‏بینیم آنانی که به‌صورت واقعا اصولی دغدغه منافع ملی و ارزش‌های اسلامی را دارند، در کنار همه ملت (یا به تعبیر مستبدین «خس و خاشاک») قرار گیرند و صف خود را از زیاده‏خواهان ودست اندازان به حقوق و بیت‌المال ملت جدا سازند. ما به‌ویژه اعتقاد داریم که در نهایت، بسیج، سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.
دکتر سیدمحمود نبویان/ پاسخی به نامه‏ی کدیور(4)
خط امامی‏های دیروز
آقای کدیور، چند وب‌سایت اینترنتی، مجله، روزنامه، رادیو، تلویزیون، انواع شبکه‌های ماهواره‌ای و شخصیت‌های ضد اسلام سراغ دارید که در این جریان حامی جریان فتنه نبوده‌اند؟
پاسخی به شبهه‏ی کدیور پیرامون اسلام تک ساحتی /بخش دوم
کدام اسلام؟! کدام حقوق بشر؟!
«در کشور ما حکومتی به نام جمهوری اسلامی و به عبارت دقیق­تر حکومت اسلامی تشکیل شده و مبنای آن هم نظریه­ای است به نام ولایت فقیه یا ولایت مطلقه‌ی فقیه. این شیوه‌ی زمام‌داری بعد از 32 سال با مشکلات جدّی و بحرانی عمیق مواجه شده است». این، جمله‏ی آقای کدیور است.
پاسخی به مقاله‌ی «عرف در شرع» آقای عبدالعلی بازرگان/ بخش دوم
عرف در محدوده‌ی شرع
آقای بازرگان بهتر از همه می‌دانند که ادعای ایشان با بسیاری از رفتارهای آمریکا و برخی کشورهای غربی در تعارض است. آیا دولت آمریکا برای حمله به مردم مسلمان عراق از مردم کوچه و خیابان نظرخواهی کرده است؟ این همه سرکوب در آمریکا علیه مردم وجود دارد؛ البته شاید به اعتقاد وی برای سرکوب مردم از خود مردم نظرخواهی کردند!
آیت‏الله مصباح یزدی:
ولایت فقیه یک نهاد برای رفع نیاز جامعه به مدیریت و حکومت است
آیت‏الله مصباح یزدی بر این باور هستند که در معناشناسی ولایت فقیه، نباید در لفظ متوقف شد؛ چرا که مراجعه به لفظ و ریشه آن زمانی است که ما، از خود معنا آگاه نباشیم و بخواهیم از راه لفظ، آن را کشف کنیم.
سحاب فاطمی؛
آیا سران نظام با امام زمان(عج) ارتباط دارند؟!
فهم ناصواب، کژتابی‌های هدفمند رسانه‌ای دشمن از نحوه‌ی پیوند نظام اسلامی و مفهوم غنی انتظار و تلاش مستمر برای خرافاتی جلوه دادن جمهوری اسلامی و مسؤولان کشور، موجبات وارد آوردن اتهام به نظام را فراهم کرده‏است.
محمد عبدالهی؛
خود ویران‏گری در راستای انتظار فعال
گنجی همسو با جریانی که می‏خواهد زمینه‏ی بازگشت جریان اصلاحات به قدرت را فراهم نماید، دنبال تطهیر چهره‏ی خاتمی است. این تاکتیک البته با واکنش طیفی از حامیان لاییک فتنه، مواجه شده که مدعی هستند نه خاتمی و نه موسوی و کروبی نمی‏توانند آلترناتیو مورد نظر جریان برانداز، باشند.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران