پیشرفت از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
دغدغه‌هایی برای امروز و فردای ایران
پیشرفت آن‌وقتی است که «درون‌زا» باشد، آن‌وقتی است که متکی به استعداد درونی یک ملت باشد. وزن و اعتبار کشورها و دولت‌ها و ملت‌ها هم وابسته به همین درون‌زایی است.
محمد عبدالهی/ درنگی جامعه‏شناسانه بر تناقض‏های هویتی جریان معترض ایران؛
توهم جنبش انگاری سبزها
اطلاق«جنبش سبز» به حرکت اعتراضی پس از انتخابات 1388، از سوی کارشناسان با واکنش‏های گسترده‏ای رو به رو شد، اما جدال‏های سیاسی، راه را بر مبحثی کارشناسانه بست. در شرایطی که برخی مخالفان نظام و منتسب به جریان سبز خود از ماهیت غیرجنبشی آن سخن می‏گویند؛ بررسی جامعه‏شناسانه‏ی این امر ضروری می‏نمایاند.
دکتر سید محمود نبویان/ پاسخی به نامه کدیور(5)؛
نقض سوگند!
آقای کدیور خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی می‏نویسد؛ از محدودیت‌ها و تضییقاتی که اکنون متوجه شماست بی‌اطلاع نیستم، اما معتقدم نمایندگان مجلس خبرگان رهبری سوگند خود را نقض کرده‌اند و خبرگان به وظیفه‌ی قانونی خود عمل نمی‌کنند.
سارا صداقت/احیای کالبدی بی‌روح با توسل به متدهای نخ‌نما؛
فراز و فرود سناریوی کشته‌سازی سبز
القا می‌کنند حقوق اولیه‏ی خود را از دست داده‌اید؛ تا جوانان را برای باز پس‏گیری آن به خیابان‌ها بخوانند، اما شور و نشاط جوانی‏شان را با گلوله‏ای سرد سربی خاموش می‌کنند و با رقم زدن پایان زندگانی دیگران، حیات خویش را تأمین می‌کنند.
محمد کاظم انبارلویی؛
چرا خاتمی هنوز ساکت مانده؟
این دسته از افراد اگر واقعا نادم و پشیمان هستند، باید برادری خود را با انقلاب، نظام و مردم اثبات کنند و بدون اثبات برادری مطمئنا نه امروز و نه هیچ فردای دیگری در قدرت سهمی نخواهند داشت.
قاسم رحمانی/ نگاهی به تلاش غرب برای ناامید کردن مصری‌ها از ادامه‌ی انقلاب؛
ظاهری نگران‌ کننده‌، باطنی امید بخش
«مبارک» بالاخره سرنگون شده و دوران جدیدی برای مصر و جهان عرب آغاز گردید. این کشور در ماه‌ها و سال‌های آینده‌، شاهد تحولات زیادی خواهد بود؛ اوضاع مصر در ماه‌های آتی مبهم به نظر می‌رسد و برخی از احتمال کودتای نظامی در مصر می‌گویند.
علی طاهری/ تاملی در نسبت باورهای دینی و وفاداری به نظام سیاسی؛
آیا مردم ایران جمهوری اسلامی را باور دارند؟
اندیشه‌ها، هنجارها را می‌سازند و به ارزش‌های سیاسی جامعه شکل می‌دهند، در مرحله‏ی بعد این ارزش‌ها هستند که الگوهای رفتاری از جمله رفتارهای سیاسی و اجتماعی جامعه را رقم زده و شکل‌دهی دولت‌ها را موجب می‌گردند.
پاسخی به شبهات مطرح شده پیرامون رهبری در نظام دینی(1)؛
یک انتخاب، چند پرسش!
هنوز امام(ره) در قید حیات بودند که برخی جریان‏ها می‏پرسیدند؛ آیا رهبری آینده هم باید جامعیت فقهی و علمی ایشان را داشته باشد؟ با وجود تدابیری که برای شفاف‏سازی قانون اساسی در دوران حیات امام(ره) اندشیده شد، پس از رحلت ایشان و انتخاب رهبری، مجددا این مساله در قالب شبهات متعدد بیان شد.
رضا سراج/ بازبینی جعبه‌ی سیاه ترور «صانع ژاله»؛
رمزگشایی از سناریوی کشته‌سازی بهمن 89
شواهد و مستندات بسیاری دال بر هدف‌مند بودن پروژه‌ی ترور «صانع ژاله» وجود دارد که در یک مدل‏سازی متناظر با پروژه‏ی قتل «ندا آقاسلطان» در اوج فتنه‏ی 88 برابری می‏کند؛ به این‏ترتیب می‏توان نقش آمریکا و اسراییل را در فراخوان 25 بهمن تبیین کرد.
اختصاصی/ تحلیل دو نفر از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا؛
دست‏پاچگی آمریکا نسبت به از دست دادن مبارک
طی اقدامی بی‏سابقه در تظاهرات ایران، وزارت امور خارجه‏ی آمریکا دچار سرگیجه شده و برای اولین بار در توییتر اشتراک فارسی زبان گذاشته‏است.
موسوی دهه60‏، موسوی دهه‏80/ بخش چهارم
آرمان‏های آقای نخست وزیر!
میرحسین موسوی در دوران نخست وزیری به دلیل مواضع و اقدامات اقتصادی خود، در میان افکار عمومی به عنوان چهره‌ای عدالت‌خواه و حامی مستضعفان، شناخته می‌شد. به دلیل همین گرایش بود که مورد حمایت طیف چپ حزب جمهوری اسلامی و گروه‌های چپ مثل سازمان مجاهدین قرار گرفت.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران