«بصیرت» دینی و انقلابی؛ درسی تاریخی در مبارزه با فتنه‌ها و تهدیدات
اعدام شیخ فضل‌الله نوری، گناه نابخشودنی مشروطه‌خواهان اما عبرت‌آموز در عصر حاضر
شیخ فضل‌الله نوری از جمله شخصیت‌های تأثیرگذار در جریان مشروطه است که با بصیرتی که داشت، توانست نفوذ جریان غرب‌گرا و منحرف را در مسیر مشروطه تشخیص دهد و با آن مقابله کند؛ مخالفتی که هرچند باعث تصویب اصل مطابقت قانون اساسی با شرع شد، اما سرانجام به شهادت این عالم بزرگ منتهی شد.
قسمت اول/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
تقلید معقولانه با شعور شهروندی تعارضی ندارد
تقلید معقولانه نه تنها با شعور شهروندی تعارضی ندارد بلکه شعور شهروندی و عقلانیت حکم می‌کند انسانی که در حوزه‌ی معرفتی و در حوزه‌ای از نیازهایش که تخصص ندارد به متخصص مراجعه کند. یکی از اموری که انسان‌ها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند مسایل دین‌داری، فقاهت و احکام شرعی است.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(4)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
دکتر نوروزی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در هفته‏ی وحدت(5)
ضرورت هدایت‏گری نخبگان در موج بیداری اسلامی
شاید بیش از آن‏که رقم خوردن تحولات کشورهای منطقه حایز اهمیت باشد، مراقبت از سلامت دستاورد استکبار ستیزانه‏ی این انقلاب‏ها مهم است. تاریخ، استبداد ستیزان بسیاری را به خود دیده است که نتوانسته‏اند از دام استعمار رهایی یابند.
مروری بر نقش هنرمندان در وقایع پس از انتخابات/محسن مخملباف(1)
معصومیت از دست رفته!
شهید آوینی در مورد مخملباف می‏نویسد: «از همان اول با کمال تأسف معلوم بود که مخملباف از آن تب‏های تند است که زود سرد خواهد شد، اما همان تندی و داغی مانع از آن بود که این برودت قریب الوقوع را باور کنند؛ اما امروز دیگر در وجود او، باید ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد»
قاسم رحمانی/ مروری بر جشنواره 29 فیلم فجر؛
سیمرغ‏ها به کجا پرواز می‏کنند؟
بیش‌ترین سیمرغ‌های جشنواره 29 به دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «جرم» اعطا شد و بقیه‌ی جوایز هم بیش‌تر به سینمایی تعلق گرفت که دغدغه‌ی فرهنگ خودی نداشت؛ اگر چه فیلم فرهادی به لحاظ کارگردانی و فیلم‌نامه، بهتر از اکثر آثار ارایه شده است اما گسست‌های آشکاری در فیلم‌نامه‌ی او وجود دارد که از نگاه داوران دور مانده است.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی(3)؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
جمال شورجه از رسالت فیلم‌سازان در مقابله با هجمه‌ی فرهنگی دشمن می‌گوید:
اقتدار نظام را باید در فیلم‌ها به تصویر کشید
تمام رسانه‌هایی که در خدمت استکبار هستند با توطئه‌های خود از بیرون، مدام بر این طبل می‌کوبند تا به نوعی حکومت جمهوری اسلامی ایران را تخریب و آن را در منظر جهانیان انعطاف ناپذیر نشان دهند. در این میان رسالت فیلم‌سازهای ما این است که با پرداختن به موضوعات ملی، میهنی و دینی؛ رأفت و اقتدار نظام را در فیلم‌های خود به تصویر بکشند.
گزارش وی‍ژه؛
رد پای بهاییت در بازار نشر
پوشش رسانه‌ای وسیع، برای انتشار دانش‌نامه «دانش‌گستر» که با حمایت مالی عناصر بهایی منتشر شده، قابل توجه است به طوری که اکثر خبرگزاری‌ها به انتشار خبر این دانش‌نامه پرداختند. همچنین برخی مجلات صفحات متعددی را به آن اختصاص دادند و مصاحبه‌هایی با حسینعلی سودآور، کامران فانی و... منتشر کردند.
پژمان کریمی/ مروری بر جشنواره‌ی29
با این سینما به هیچ‌جا نمی‌رسیم!
درسی که از جشنواره‌ی امسال گرفتیم این بود که باید یک فکر اساسی برای ورود سینماگران متعهد به عرصه‌ی سینمای کشورمان بکنیم. با این سینمای فعلی، ما به هیچ جا نمی‏رسیم. این یک واقعیت است. یعنی؛ با این سینما نه می‌توانیم ارزش‌های ملی‌مان را نشر دهیم و نه ارزش‌های دینی‌مان منتشر می‌شود!
هومن راد/جشنواره 29 زیر ذره بین نقد؛
پایان‌نامه جنجالی کلاهداری
فیلم «پایان‌نامه»در بستر یک روایت دانشجویی و دید اکشن به طرح وقایع پس از انتخابات سال گذشته پرداخته و با رویکردی آسیب‌شناسانه، ظرافت‌هایی از این وقایع را به تصویر کشیده‌است؛ که البته این روایت و این نوع پردازش، باب میل طرفداران جنبش سبز و حامیان دو کاندیدای شکست‌خورده نبود.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران