نقد و بررسی نظریۀ انسجام درونی دکتر محمود سریع‌القلم؛
توسعۀ آمرانۀ الیت نوساز
• ازآنجاکه از منظر این نظریه‌پرداز توسعه، اصول توسعه ثابت‌اند و نیازی به بحث دربارۀ موضوعاتی نظیر لزوم توسعه، چیستی اصول توسعه، و... نیست و فقط بحث در راهبردهای انطباق است، لذا نخبگان فکری در اندیشۀ این استاد دانشگاه از درجۀ اهمیت دوم برخوردار است.
«منشور اخلاق رسانه‌ای» از دیدگاه رهبر معظم انقلاب(2)؛
افکار عمومی موش آزمایشگاهی نیست!
مقام معظم رهبری: «بعضى افراد خیال مى‏کنند که افکار عمومى، منطقه‌ی آزاد و بى‌قید و بندى است که هر کار خواستند، با آن بکنند! افکار عمومى موش آزمایشگاهى نیست که هرکس هرکار خواست، بتواند با آن بکند. با تحلیل‌هاى غلط، شایعه‏سازى، تهمت و دروغ، به ایمان، عواطف، باورها و مقدّسات مردم آسیب مى‏زنند. این که درست نیست...»
محمد اسماعیل زاده/بررسی بودجه فرهنگی 90 در انطباق با مطالبات رهبری؛
تحلیلی بر بودجه فرهنگ‏ساز!
مقام معظم رهبری هم‏چون حضرت امام(ره) همواره مقوله‏ی فرهنگ را دارای اعتبار و اهمیت ویژه‌ای می‏دانند. لذا ایشان در دیدار با مسؤولین ضمن خطیر شمردن امر فرهنگ، راهبردها و راهکارهایی را در این زمینه و در یک قالب کلی ارایه می‏دهند...
«منشور اخلاق رسانه‏ای» از نگاه رهبر معظم انقلاب(1)؛
زیادتر نگویید از آنچه که هست...
هشدارها و تذکرات مقام معظم رهبری در هر حوزه‏ای چراغ راه مسؤولان و ملت شریف ایران است. ایشان در خصوص گسترش فضای تهمت و تخریب در فضای مطبوعات و رسانه‏ها، به کرات نصایح و نقطه نظرات خود را در دیدار با مسؤولان، کارگزاران نظام، دانشجویان و .... اعلام داشته‏اند. مقوله‏ای که گاهی مورد غفلت قرار می‏گیرد.
سعید رضایی/ بازاندیشی مبادی و اصول سینما دربستر تجربه‏ی دینی(3)؛
سینمای مالیخولیایی یا مالیخولیای سینمایی؟!
روزگاری پیش از این، به ظاهر منتقدان احمق و بی‏سوادی که توهم بزرگی بر گرده‏ی ذهن متوهم و متورم خود حمل می‏کردند، «علی حاتمی» را به خاطر «مادر»ش ملامت و به بی‏ارزشی متهم می‏کردند. آن‏ها امروز کجایند تا به شاهکارهای سر در سینماها دل‏خوش کنند؟
مهدی جمشیدی/مطالعه انتقادی نظریات عبدالکریم سروش در زمینه علوم انسانی(2)
تعریف «حداقلی» از علوم انسانی اسلامی
پاسخ به این سؤال که آیا به راستی علوم انسانی علم است یا ارزش و یا اینکه آیا اسلام با علوم انسانی سکولار در تعارض است؛ نیاز به تبیین هویت و ساختار درونی علوم انسانی دارد که روشن نیست چرا سروش از آن می گریزد؟!
سعید رضایی/ بازاندیشی مبادی و اصول سینما در بستر تجربه دینی/(2)
سینمای اصیل و فاصله ها...
سینماگران ما در حال تولید و بازتولید تکراری نسخه‏هایی از به اصطلاح سینمای معناگرا یا دینی -یا به هر نام و تعبیر دیگری- هستند بی آنکه کمترین و حداقل مطالعه و شناختی را از حوزه ای که در آن به تولید اثر می پردازند دارا باشند.
انوشه میرمرعشی/ بررسی نقش دو گروه از مردم در قضیه ی ملی شدن صنعت نفت؛
مردمانی که به انگلستان نه گفتند...
ریشه های ملی شدن «طلای سیاه» در خاک ایران را باید در غیرت ایرانیان جستجو کرد، مردمانی که از ابتدای ظهور استعمار به تسلط مادی و معنوی نه گفته اند...
رضافرخی/ سناریویی هالیوودی لیبرالیسم برای مقابله با اسلام
شعبده بازی به نام هالیوود!
شعبده هالیوود چه می کند که به مدد جلوه های ویژه و دستمزدی میلیون دلاری، دین، فرهنگ و عزت تمدن ها را از کلاه جدایی خود با تمثال خشونت، تروریسم و ذلت بیرون می آورد.
در پی انتشار مطلبی با عنوان«ردپای بهاییت در بازار نشر»
جوابیه مؤسسه دانش‏گستر‏+پاسخ برهان
از مهمترین نکاتی که متصدیان گردآوری دانشنامه‏ی دانش‏گستر، در گفتگوهایشان با رسانه‌ها و نشریات مختلف بر آن اصرار ورزیده و اعتراف کرده‌اند این است که محصول خود را با مشورت و راهنمایی‌های متصدیان بهایی دانشنامه‏ی ایرانیکا، گردآوری کرده‌اند.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(7)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران