تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران
تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی با ارتقای فرهنگ کار و کارگر
توجه به ارتقاء فرهنگ کار و جایگاه کارگر، ازجمله راهبردهای مؤثر در تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» است. این امر از طریق ترویج آموزه‌های اسلامی و دینی و نیز توصیه‌های مقام معظم رهبری قابل تحقق است؛ مسئله‌ای که باید در دستور کار برنامه ریزان و مسئولین امر قرار گیرد.
حجت الإسلام والمسلمین علی ذوعلم/تبیین اندیشه‌ی ولایت فقیه(2)؛
یک واقعیت جهانی
برای شخص ولی فقیه اساساً عناوین مهم نیست، این مسأله که بنده یا شما ولی فقیه را به عنوان رهبر مسلمین جهان قبول داریم یا نه برای ایشان مطرح نیست زیرا این موضوع در مورد ایشان یک واقعیت جهانی است. از هر مسلمانی در جهان سؤال شود که چه کسی در مقابل کفر و ظلم جهانی ایستاده، می‌گویند ایران به رهبری ولی فقیه...
مریم خطیبی؛
حجاب بدون چادر فکر غلطی است
مقام معظم رهبری: «توجه کنید که هیچ بحثی در زمینه‌های مربوط به پوشش زن، از هجوم تبلیغاتی غرب متأثر نباشد، اگر متأثر از آن باشد، خراب خواهد شد. مثلا بیاییم با خودمان فکر کنیم که حجاب داشته باشیم، اما چادر نباشد؛ این فکر غلطی است. نه این‏که من بخواهم بگویم چادر، نوع منحصر است؛ نه، من می‌گویم چادر بهترین نوع حجاب است.»
حجت الإسلام والمسلمین علی ذوعلم/تبیین اندیشه‌ی ولایت فقیه(1)؛
ولایتی که از مردم آغاز می‏شود
غرب تنها شعار دموکراسی سر می‏دهد درحالی که ولایت فقیه یک مردم سالاری حقیقی است زیرا استقرار آن از مردم آغاز می‌شود. این نظر «حجت الإسلام و المسلمین علی ذوعلم» معاون سازمان پژوهش و برنامه‏ریزی آموزش و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‏ی اسلامی می‏باشد.
جمشیدی/مطالعه‏ی انتقادی نظریات سروش در زمینه‏ی «علوم انسانی اسلامی»(10)؛
مطلوبیت یا عدم مطلوبیت، مداخله‏ی حکومت دینی در تولید علوم انسانی اسلامی؟
از نظر سروش دخالت در حوزه‏ی علوم انسانی اسلامی، خارج از وظایف حکومت دینی است، اما حکومت اسلامی می‏باید در عرصه تولید علوم انسانی اسلامی، عامل باشد اما نقشی که ایفا می‏کند نه تولید، بلکه بستر سازی برای تولید از سوی عالمان است.
سردار مرتضی طلایی/ مقایسه‏ی دو رویکرد در فضای سیاسی؛
گمشده‏ی سیاست
نتیجه‏ی پیروی جوامع غربی از رویکرد ماکیاولیستی سیاست، افزون بر پدیده‌ی استعمار و استثمار، وقوع دو جنگ خانمان سوز جهانی بود در حالی که بنیان سیاست در اسلام، برمبنای محور اخلاق بنا شده، زیرا انحراف از اندیشه‌های اخلاقی در اداره‌ی امور جامعه افزون بر دور شدن از هدف غایی اسلام، باعث بی اعتمادی بین مردم و حکومت می‏گردد.
علی تبریزی/ سلسله مباحث اخلاقی با محوریت احادیث مطرح شده در درس مقام معظم رهبری (11)؛
نصایح یار/اخلاق در محیط‌های اداری و مسکونی
مقام معظم رهبری: « کسی که بر شما وارد شد، او را باید گرامی بدارید... گرامی داشتن طرق مختلف دارد. این اهتمام به انگیزه‌ی یک انسان است که بلند شده آمده سراغ شما، وارد منزل شما یا محل کار شما شده. این، شامل ارباب رجوع هم هست...»
منصوره محمودی/ به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی؛
تحول تبلیغی، محور آسیب شناسی تبلیغات دینی
حفظ دستاوردها یکی از رسالت‏های مهم در مدیریت تبلیغ دینی است. آن‏چه از مدیران تبلیغ انتظار می‏رود در وهله‏ی اول، پاسداری از داشته‏های گران‏بهای فرهنگ خودی و سپس فتح سنگرهای فرهنگ غیرخودی است...
علی البرزی/ ضرورت درک نشاط اجتماعی به عنوان امری زیربنایی؛
یک طرح ملی فراموش شده
نشاط اجتماعی یک پروژه‌ی تجملاتی، تزیینی و روبنایی نیست که با ذائقه و سلیقه‌ی مدیران و برنامه‌ریزان دستور به برچیدنش داد یا تداومش را خواستار شد. نشاط اجتماعی یک طرح ملی و از ضروری‌ترین امور زیربنایی جامعه است که با طراحی مدل بومی آن، بسیاری از موانع و چالش‌ها خود به خود کنار خواهد رفت.
دکتر سیدمجتبی عزیزی در گفت‌وگو با برهان(2)؛
یهودیان صهیون، حامیان بابیت و بهاییت
وقتی جنبش بهاییت در ایران به راه می‏افتد با ادعای بابیت و ارتباط با امام زمان(عج) شکل می‏گیرد، جالب این جاست که یهودی‏ها اولین گروه‏هایی هستند که از این جریان حمایت می‏کنند. همان زمان بسیاری از مراکز یهودی‏نشین ایران آمدند و اعلام نمودند ما مسلمان شده‏ایم و از میان همه‌ی فرق اسلام، فرقه‌ی بابیت برحق است!
پریسا جلالی/ پاسخی به یک مقاله‏ی حجاب ستیز؛
«حجاب» حریم خصوصی نیست
خصوصی دانستن پوشش در جامعه تهدید جدی برای امنیت اجتماعی و استحکام خانواده‏ها است. تبدیل جامعه به محیطی برای عرضه و نمایش تن، تأثیر مستقیمی بر افزایش جرایم و مزاحمت‏های خیابانی و فروریزی خانواده‏ها خواهد داشت.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران