نقدی بر فیلم «یک روز به‌خصوص» همایون اسعدیان
سقوط اخلاق در یک روز به‌خصوص
فیلم روایتگر سقوط اخلاق فردی و سقوط اخلاق در جامعه است. روایتگر سقوط فردی که بیشترین دغدغه‌اش اخلاق است. کارگردان با قرار دادن نقش اول خود در این موقعیت خاص، مسئله‌ی انتخاب اخلاقی را به چالش می‌کشد و در روایت سقوط اخلاقی جامعه، تنه‌ای انتقادی به موضوع فساد در سیستم پزشکی و بهداشت می‌زند.
پرونده‌ای برای انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)؛
چه عواملی انقلاب اسلامی را شکل داد؟
پدیده‌های سیاسی و اجتماعی مهم، بدون برخورداری از زمینه‌های گسترده و پیچیده‌ی عقیدتی و ریشه‌های به‌هم‌پیوسته و طولانی تاریخی نمی‌تواند امکان وقوع بیابد، چه رسد به حادثه‌ای در سطح بزرگ‌ترین پدیده‌ی سیاسی معاصر در قالب انقلاب بزرگ اسلامی.
ابطال ادعای «گسست نسلی» در انقلاب اسلامی؛
آیا نسل سومی‌ها با انقلاب بیگانه‌اند؟
علی‌رغم تهاجم فکری و فرهنگی غرب و نیز ظهور و استحاله‌ی تجدیدنظرطلبان و برخلاف آمال و آرزوهای دشمن و نیز برخی پیش‌بینی‌ها، نسل سوم انقلاب اسلامی، نسلی وفادار به آرمان‌ها و بلکه پیش‌رونده‌تر و پیش‌برنده‌تر از نسل گذشته است.
پرونده‌ای برای انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)؛
اصول و مبانی انقلاب اسلامی
اصول انقلاب اسلامی، اصولی نبودند که مردم تنها با حضور در پاى صندوق‌هاى رأى موافقت و همراهی خود را با آن ابراز کرده باشند؛ بلکه قبل از آن با ایثار و بذل جان و عزیزان و با نثار خون خود این اصول را که در قانون اساسى جمهوری اسلامی مجسّم و متبلور است، امضاء کرده‌اند.
پرونده‌ای برای انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)
انقلاب اسلامی بر چه ارکانی استوار است؟
براى شکل‏گیرى هر انقلابى یک عنصر فکرى و دو عامل انسانى مورد نیاز است که بدون حضور و دخالت هر یک از آن‌ها انقلاب به معنای حقیقی و کامل کلمه شکل نمی‌گیرد و تحقق خارجی نخواهد یافت. این سه عنصر، که عناصر موجده‌ی انقلاب هستند، ارکان انقلاب نامیده می‌شوند.
پرونده‌ای برای انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)؛
انقلاب اسلامی چه هست و چه نیست
انقلاب اسلامی از دو واژه‌ی انقلاب و اسلام ترکیب شده است. در اینجا، اسلام «هدف» و انقلاب «وسیله» است. در واقع، مردم و رهبری انقلاب حضرت امام خمینی (ره) به وسیله‌ی انقلاب تلاش کردند که اسلام را به‌عنوان یک مکتب اجتماعی و سیاسی مجدداً احیا نمایند
ارزیابی «پیشرفت» براساس شاخص‌های متعالی؛
معنویت، روح کالبد پیشرفت
از آنجا که الگوی توسعه‌ی سکولار و مادی‌گرای غربی هدفی جز رفاه دنیوی ندارد نمی‌تواند مطلوب جامعه‌ی دین‌باور باشد؛ لذا برای تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت که مشتمل بر ابعاد مادی و معنوی باشد، ارائه‌ی شاخص‌هایی مبتنی بر نگاه اسلامی و بومی ضرورت دارد. این نوشتار تلاشی است برای تبیین یکی از عمده‌ترین شاخص‌های پیشرفت.
تبیین اندیشه‌ی امام خمینی (رحمت الله علیه)؛
استکبار و استضعاف در مکتب امام(ره)
ایشان راهبرد اصلی مقابله با استکبار جهانی را وحدت مستضعفین معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند حول محوری با عنوان جبهه و حزب مستضعفین گرد هم بیایند و در مقابل مستکبران، یک امت واحده را تشکیل دهند.
تبیین بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در موضوع جایگاه مسئولیت‌پذیری در سبک زندگی اسلامی؛
نیل به تمدنی نوین با سبک زندگی مسئولانه
مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و امام خمینی (ره) بسیج را عینیت‌بخش سبک زندگی اسلامی می‌دانند و نیل به تمدن نوین اسلامی در تحقق فرهنگ فوق با ویژگی‌های مسئولیت‌پذیری و بصیرت محقق می‌گردد، اما چرا در شرایطی که در دنیای مدرن، سازوکارهای رایجی در فعالیت تشکیلاتی مثل حزبو سازمان مردم‌نهاد وجود دارد، ایشان تحقق فرهنگ بسیجی را لازمه‌ی نیل به تمدن نوین اسلامی می‌دانند؟
بررسی نسبت استقلال ایدئولوژیک و استقلال فرهنگی در دولت اسلامی؛
چرا دولت اسلامی باید به استقلال فرهنگی دست یابد؟
از آنجا که جامعه‌ی اسلامی عبارت است از جامعه‌ای که از جهت فرهنگی، تنها و تنها، بر ‌«ایدئولوژی اسلامی» تکیه دارد و مناسبات و شئون خویش را بر اساس تعالیم و آموزه‌های آن طراحی می‌کند، وصول به استقلال فرهنگی نیز از طریق استقلال ایدئولوژیک میسّر خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (16)؛
ناسیونالیسم تقلیدی در ادبیات منظوم زمینه‌ساز مشروطه
در دو دهه‌ی آغازین قرن چهاردهم هـ.ق، شعر کلاسیکِ مکتب بازگشت در حال ضعف بود، اما به حیات خود همچنان ادامه می‌داد. در عین حال، افزایش نفوذ شبه‌مدرنیست‌ها و حال‌وهوای تجددمآبی، برخی شاعرانِ مستعد برای پذیرش نیست‌انگاری را به ورطه‌ی پیروی انفعالی از شعارها و آموزه‌های سطحی و تقلیدیِ شبه‌مدرنیستی مدنظر آن‌ها کشاند.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران