نقدی بر فیلم «یک روز به‌خصوص» همایون اسعدیان
سقوط اخلاق در یک روز به‌خصوص
فیلم روایتگر سقوط اخلاق فردی و سقوط اخلاق در جامعه است. روایتگر سقوط فردی که بیشترین دغدغه‌اش اخلاق است. کارگردان با قرار دادن نقش اول خود در این موقعیت خاص، مسئله‌ی انتخاب اخلاقی را به چالش می‌کشد و در روایت سقوط اخلاقی جامعه، تنه‌ای انتقادی به موضوع فساد در سیستم پزشکی و بهداشت می‌زند.
گفت‌وگوی اختصاصی «برهان» با خانم دکتر مریم معین‌الاسلام؛
آسیب‌شناسی روابط محرم و نامحرم در جامعه
یکی از روابطی که در اسلام برای آن چارچوب‌های ویژه‌ای تعیین شده، روابط زن و مرد است. این روابط اگر ضابطه نداشته باشد، قطعاً تأثیرات سوئی در جامعه خواهد داشت. قرآن جزئیات حریم‌ها را مشخص کرده است. هر مرد و زنی که قرار است روابط اجتماعی داشته باشد، باید مرزشناس و مرزدار باشد تا در جامعه مشکل ایجاد نکند.
به مناسبت 17 دی سالروز کشف حجاب رضاخانی در ایران
دشمنان چرا و چگونه به دنبال مقابله با حجاب هستند؟
علت سرمایه گذاری های کلان و برنامه ریزی های گسترده نظام سلطه و همراهی عناصر داخلی آنها برای حذف حجاب، نه تنها مبارزه برای نابودی اصلی ترین نماد مقاومت فرهنگ الهی در برابر فرهنگ مادی است بلکه نتایج و تبعات گسترده ای است که بی حجابی و ایجاد فضای فساد و اباحه گری در استحاله جامعه اسلامی بوجود خواهد آورد.
به مناسبت روز شهدای دانشجو؛
دانشجو و سبک زندگی اسلامی
باید به دانشجویان اعتماد کنیم و با جدیت و تلاش، زمینه‌ی مشارکت دانشجویان و جوانان را هم فراهم کنیم. البته اعتماد کردن فقط با شعار محقق نمی‌شود، بلکه باید زمینه‌ی فعالیت آن‌ها را هم فراهم کنیم و آخر اینکه فرصت اشتباه کردن به آن‌ها بدهیم. در این صورت، بسیاری از مشکلات ما برطرف خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (15)؛
خصایص ادبیات منظومِ زمینه‌ساز مشروطه
ادب منظوم زمینه‌ساز مشروطه در حد فاصل سال‌های 1322 تا 1324 هـ.ق، حال‌وهوای مشهودتری پیدا می‌کند. نثر داستانی و ادبی زمینه‌ساز مشروطه نقش مهمی در فضاسازی و ایجاد زمینه‌ی مناسب در جهت ترویج شبه‌مدرنیته و غلبه‌ی جریان روشن‌فکری تجددطلب و بهره‌گیری آن‌ها از برخی ناخشنودی‌ها و اعتراضات اجتماعی، به نفع محافل لیبرال و فراماسونر بازی کرد.
نگاهی به تأثیرات متقابل سبک زندگی و جمعیت بر یکدیگر؛
کاهش جمعیت و چالش‌های پیش رو
جمعیت و سبک زندگی، از موضوعاتی هستند که طی سال‌های اخیر، مکرراً در مورد آن‌ها سخن گفته شده است. اما در این میان، جمعیت را می‌توان به‌عنوان یکی از فاکتورهای اصلی و تأثیرگذار در موضوع سبک زندگی یک جامعه معرفی نمود. بر هم خوردن توازن جمعیتی در یک کشور، چندین آسیب را با خود به دنبال دارد که می‌توان آن را در سه سطح فرد، خانواده و جامعه دنبال کرد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (14)؛
«سفرنامه‌ی حاج سیاح»، خاطرات یک روشن‌فکر غرب‌گرا
در میان آثار مکتوب مربوط به دورانِ ادبیاتِ زمینه‌سازِ مشروطه، «سفرنامه‌ی حاج سیاح» با بیان وضع فلاکت‌بار و تلخ مردم و اوضاع آشفته‌ی سیاسی آن دوره، نسخه‌ی رهایی از چاله‌ی انحطاط قاجاری را پناه بردن به چاهِ منجلاب غرب‌زدگی می‌داند و به پیروی از تجددمآبی و طریق روشن‌فکران شبه‌مدرنیستی، مخاطب را به پذیرش سلطه‌ی مدرنیته و استکبار غرب دعوت می‌کند.
تحلیلی بر جریان‌شناسی سینمای ایران پس از انقلاب (3)؛
دوم خرداد، زاد روز سینمای روشنفکری در ایران
در سال‌های پس از دوم خرداد 76 شرایط سینمای ایران دگرگون شد. رویکرد دولت خاتمی به توسعه‌‌ی فضای سیاسی و اجتماعی برمبنای تساهل و تسامح به حوزه‌ی فرهنگ و هنر نیز رسوخ کرد و اتفاقاً در این حوزه که دقت نظر ویژه‌ای را می‌طلبد سرعت و شتاب زیادی گرفت و سینمای ایران به ناگاه تغییر مسیر داد.
تأملی در باب جامعه‌شناسی نهادهای انقلابی در ایران؛
جامعه‌شناسی در سیطره‌ی نگاه قدرت‌محور
در دوره‌ی مدرن، با سکولار شدنِ جامعه و به تبع آن، سکولار شدن نظریات جامعه‌شناسی، تمامی نظریه‌پردازان جامعه‌شناسی حتی از قرن شانزدهم، بهجای آنکه به مسئله‌ی چگونه رستگار شدنِ افراد در جامعه بپردازند، به تقابل فرد و جامعه پرداختهاند و مسئله‌ی اصلی آنان روابط قدرت در جامعه بوده است.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (13)؛
درباره‌ی رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک»
زین‌العابدین مراغه‌ای به پیروی از میرزا ملکم و دیگر منورالفکران غرب‌زده‌‌ی شبه‌مدرنیست، گام گذاشتن در مسیر تجددگرایی سطحی و تقلید از ایدئولوژی‌های سکولار-اومانیست را تبلیغ می‌نماید. درک و فهم مراغه‌ای از عالم غرب مدرن و مدرنیته، همچون دیگر هم‌نسلانِ هم‌فکر او، درکی سطحی، ظاهربینانه، مجذوبانه و مرعوبانه بوده است.
اندیشنامه جنبش نرم‌افزاری (1)؛
علم دینی؛ امکان یا امتناع؟
اندیشکده برهان در آستانه روز وحدت حوزه و دانشگاه، اندیشنامه "علم دینی؛ امکان یا امتناع" را منتشرنمود.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران