تبیین بیانات رهبر انقلاب
ایران باید دست به سیاست‌های بازدارنده بزند
سخنان رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان علوم انتظامی، حائز نکات بسیار مهمی است که ضروری است به‌عنوان یک پیام بازدارنده و تهدیدکننده علیه آمریکایی‌ها به آن اشاره شود.
«ویلیام جیمز» در گفت‌وگوی اختصاصی با «برهان»؛
ایالات متحده در جیب اسراییل است
‌استاد دپارتمان ریاضی دانشگاه «نیو اورلان» است؛ مقالات متعددی در خصوص فلسطین و معرفی ماهیت حقیقی صهیونیسم به رشته‌ی تحریر در آورده است، درباره‏ی پیامدهای به رسمیت شناختن فلسطین از سوی سازمان ملل می‌گوید: «رفتار و گفتار اوباما نشان می‌دهد که کوچک‌ترین اطلاعی از تاریخ روابط و دعوای اسراییل و فلسطین ندارد.»
عاطفه صادقی/ بررسی مبانی نظری پیشنهاد نخست وزیر ترکیه (1)؛
اسلام اردوغانی روی دیگر سکه‌ی اسلام آمریکایی
رهبر انقلاب در همایش بیداری اسلامی خطراتی را متوجه انقلاب‌های منطقه دانستند از جمله روی کار آمدن عناصر متعهد به آمریکا و غرب. ایشان در این باره فرمودند: «این سناریو می‌تواند پیشنهاد مدل‌های حکومتی و قانون اساسی‌هایی باشد که کشورهای اسلامی را بار دیگر در دام وابستگی فرهنگی و سیاسی و اقتصادی به غرب بیفکند.»
محمد امین آبادی؛
آخرین میخ یک تابوت
تسخیر سفارتخانه‌ی اسراییل در مصر این پیام سیاسی واضح را برای سران عرب داشت که اسراییل خط قرمز انقلابیون منطقه محسوب می‌شود و آن‌ها باید تصمیم خود را بگیرند؛ آیا می‌خواهند در مقابل ملت‌ها و کنار اسراییل بایستند و یا در کنار ملت‌ها باشند؟!
بررسی تحولات منطقه در گفت‏وگو با «دکتر ملکوتیان»(2)؛
چرا مصری‏ها برای پرتاب موشک ایرانی به فضا هورا می‌کشند؟
دکتر «ملکوتیان»، ‌استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، از جمله متفکرانی است که در عین حال که تحولات اخیر منطقه را محصول عوامل مختلفی می‌داند اما با استناد به براهین و استدلالات عینی معتقد است که اگر انقلاب اسلامی ایران اتفاق نمی‌افتاد تحولات اخیر منطقه در این حد از گستردگی و با حضور مؤثر نیروهای اسلام‌گرا اتفاق نمی‌افتاد.
حمیدرضا قنبری‌نژاد/تشکیل کشور مستقل فلسطینی از منظر حقوق بین‌الملل؛
یک کشور و پاسخ به چهار سؤال اساسی
مذاکره همیشه اولین آیین‌ حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین‌‌المللی بوده، اما آیا این طور نیست که تداوم بیش از 60 سال مذاکره و محرومیت از حقوق حقه‌ی یک ملت طی این سالیان دراز و بی‌‌اعتنایی به اصول و قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، به محملی جهت روزمره نمودن مطالبات ملت فلسطین و وقت کشی نیروهای اشغال‌گر بدل گشته است؟!
بررسی تحولات منطقه در گفت‏وگو با دکتر «ملکوتیان»(1)؛
وقتی صدای ترمز غرب به گوش همگان می‌رسد
دکتر «ملکوتیان»، ‌استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات منطقه را مرهون دو نکته می‌داند؛ ‌نخست استقلال سی ساله و دیگری قدرتی که ایران از خود به نمایش گذاشته است و می‌گوید: «غرب در لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرد به ایران حمله کند، چنان ترمز می‌کند که صدای ترمزش را همگان می‌شنوند و می‏فهمند.»
گفتگوی اختصاصی «برهان» با مردم‌شناس آمریکایی در مورد تحولات لیبی؛
آیا استقلال لیبی در نفت غرق می‌شود؟
به راستی چه چیزی باعث می‌شود که آمریکا از حرکت مردمی در لیبی حمایت کند و همین حرکت را در بحرین نادیده بگیرد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال به گفت‌وگو با دکتر «کان ام هالینان» می‌پردازیم. وی دکترای خود را در رشته‌ی مردم شناسی از دانشگاه «برکلی کالیفرنیا» گرفته و سال‌ها رییس دانشکده‌ی روزنامه‌نگاری دانشگاه «سانتا کروز» بوده است.
عبدالحمید بیاتی/ بررسی سیاست آمریکا در قبال تحولات خاورمیانه؛
نسخه‌ی آمریکایی دموکراسی
«نوام چامسکی»، نویسنده و نظریه‌ پرداز بنام آمریکایی هم زمان با آغاز خیزش مردم خاورمیانه برضد نظامی‌های دیکتاتوری گفته بود که دموکراسی در خاورمیانه دشمن اصلی منافع آمریکاست؛ در حالی که آمریکا هنوز مدعی است حامی سر سخت دموکراتیزه شدن خاورمیانه است...
احمد ربیعی­فر/ بررسی نسبت سلفیان با بیداری اسلامی(3)؛
ردپای سلفیان در بحرین
سلفیه‌ی درباری طی سالیان متمادی به عنوان ابزاری در دست مقام‌های آل‌سعود و استعمارگران غربی بوده است تا بذر فتنه، خمودی و تفرقه را در میان مسلمانان منطقه بیافشانند و از ثمرات آن در جهت پیشبرد اهداف استکباری خویش بهره­مند شوند...
«رمزی بارود» در گفت‌وگوی اختصاصی با «برهان»:
مذاکرات صلح: ‌ظاهری منطقی،‌ باطنی فریبنده!
«‌رمزی بارود»، کسی است که «نوآم چامسکی» او را «بانفوذ، اندیشمند و در جست‌وجوی عمق بحران‌ها» توصیف کرده است؛ و امروز در آستانه‌ی طرح به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین در اجلاس عمومی سازمان ملل به واکاوی برخی ابعاد و زوایای فلسطین و اسراییل پرداخته است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران