عزت‌اندیشی و منافع ملی در سپهر سیاست خارجی
دو روی یک سکه
این ابهام در ایران وجود دارد که عزت‌اندیشی با پیگیری منافع ملی در تضاد است، درحالی‌که تجمیع عناصر قدرت ملی در راستای کسب منافع ملی، خود یک نوع عزت‌اندیشی است و از سوی دیگر، پیگیری عزت ملی است که منافع ملی را می‌سازد و امنیت فیزیکی کشور را ارتقا می‌دهد.
محمدرضا عرفانیان/ بررسی چالش‌‌های اتحادیه‌‌ی اروپا؛
چرا اتحادیه‌‌ی اروپا در آستانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی فروپاشی است؟
با تشکیل پول واحد اروپایی، بسیاری از تحلیل‌گران تصور می‌‌کردند که اندیشه‌‌ی «همگرایی» اروپا با هدف حفظ صلح و ثبات در منطقه تحقق پیدا کرده است؛ ولی گذشت زمان و نیز رویدادهای اخیر در حوزه‌‌ی «یورو» نشان داد که کشورهای اروپایی تا رسیدن به یک همگرایی واقعی، فاصله‌ی زیادی دارند!
«رضا سراج»در گفت‌وگوی‌ اختصاصی با «برهان»؛
نقش ایران در لغو رزمایش مشترک آمریکا و اسراییل چه بود؟
اندکی پس از آن‌که مقامات پنتاگون از اعزام دو ناو جنگی به خلیج فارس و قریب الوقوع بودن رزمایش مشترک بین آمریکا و رژیم صهیونیستی خبر دادند؛ به یک باره رزمایش مذکور لغو گردید و نامه‌ای از سوی اوباما برای مقامات عالی رتبه کشورمان ارسال شد! چه عواملی موجب شد تا ایالات متحده نمایش نظامی خود را پس بگیرد و به نامه‌ای بسنده کند؟
احمد ربیعی‌فر/ نگاهی به تنوع و تکثر جنبش‌های اسلام‌‌‌گرا در مصر؛
چه خطراتی اسلام‌گرایان مصر را تهدید می‌کند؟
چندی پیش ملت مصر شاهد پیروزی چشم‌گیر اسلام‌گرایان در دوره‌ی اول انتخابات پارلمانی بود. این پیروزی، مهر بطلانی بود بر تمام تحلیل‌هایی که انقلاب مصر را فاقد وجهه‌ی اسلامی قلمداد می‌کرد. اما در این میان دست‌هایی هستند که تلاش دارند با تمام قوا و به هر شیوه‌ی ممکن اسلام گرایان را تضعیف نمایند...
سعید شکوهی/ واکاوی پیامدهای ظهور «یوآن» بر اقتصاد بین‌الملل؛
دوئل دلار و یوآن!
بحران مالی ایالات متحده، درد کمی نبود که ناگهان حضور یوآن در عرصه‌ی مبادلات بین‌المللی هم آن را تشدید کرد؛ با بحران کم سابقه‌ای که طی سال‌های اخیر دامن­گیر آمریکا شده به نظر می‌رسد که کشورها تمایل دارند از ارزهای جایگزین و مطمئن‌تر در این مورد استفاده کنند که به طور قطع یوآن یکی از این انتخاب‌ها خواهد. آیا دلار می‌تواند خود را نجات دهد؟
حسن کریمی فرد/ بررسی انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا؛
آیا اوباما بار دیگر به قدرت خواهد رسید؟
اوباما که با شعار «تغییر» به ریاست جمهوری رسید؛ امسال، در رینگ دوم کارزار انتخاباتی، باید از خود دفاع کند که آیا اوضاع اقتصادی نابسامان آمریکا، شکست سیاست خارجی ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی، انقلاب‌های کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و تضعیف جایگاه آمریکا و اسراییل در این منطقه همان «تغییری» است که او وعده‌اش را می‌داد؟
وحید مرادی/ بررسی نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مصر؛
ریاست جمهوری مصر از آن چه کسی خواهد شد؟
با گذشت یک سال از انقلاب «25 فوریه»، مصر خود را برای برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کند و شخصیت‌های بسیاری نیز آمادگی خود را برای حضور در این انتخابات اعلام کرده‌اند. به راستی ریاست جمهوری مصر از آن چه کسی خواهد شد؟
مهران امامی/ واکاوی ریشه‌های بحران اقتصادی اروپا(1)؛
انتخاب بحران یا فاجعه؟
در حال حاضر اروپا با همه‌ی تاریخ، فرهنگ و استانداردهای خود در حال جنگ است و به نظر می‌رسد که گسست زنجیره‌ی اتحادیه‌ی اروپا و یورو از ناحیه‌ی ضعیف‌ترین حلقه‌ی آن یعنی یونان در حال شکل‌گیری است. آیا یونان و یورو نجات می‌یابند و اروپا به روزهای خوش گذشته باز خواهد گشت؟
فرزان شهیدی/ واکاوی سناریوی «طارق الهاشمی» در عراق؛
آیا «طارق الهاشمی» آمریکا را به عراق باز‌ می‌گرداند؟
پس از 8 سال و 9 ماه اشغالگری، عراقی‌ها امید داشتند تا رنگ آرامش را بر سرزمینی ببیند که سال‌ها زیر چکمه‌های استعمار و استبداد بوده است. اما خروج نظامیان آمریکایی با انفجارهای مهیب و رو شدن پرونده‌ی طارق الهاشمی همراه شد. گویی برخی‌ها می‌خواستند طعم شیرین استقلال را به کام ملت عراق تلخ کنند!
غلامعلی سلیمانی/ تحلیلی بر اقدامات اخیر قطر؛
در آرزوی قدرت!
«قطر» از جمله کشورهایی است که در بین جغرافی‌دان‌ها به کشورهای «ذره بینی» معروف هستند، اما نقش‌ آفرینی آن در طول یک دهه‌ی اخیر در منطقه خاورمیانه، بسیار فراتر از موقعیت و اندازه‌ی کوچک آن بوده استِ گویی می‌کوشد پاهای کوچکش را درکفش‌های بزرگ‌تر منطقه کند!
لیلا نعمتی/ واکاوی حقوقی ادعای دخالت ایران در 11 سپتامبر؛
وقتی مدعی با قوانین خودش محکوم می‌شود
واقعه‌ی 11 سپتامبر 2001 میلادی و انهدام برج‌‌های تجاری نیویورک، واقعه‌‌ای دلخراش در عرصه‌‌ی بین‌‌المللی تلقی می‌‌گردد که علی‌‌رغم بازتاب‌‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و تجاری دارای پیامد‌های سیاسی و حقوقی نیز بوده است چنان‌که امروز بعد از گذشت یک دهه از این حادثه، بار دیگر ایالات متحده،‌ ایران را در این واقعه نشانه می‌گیرد!
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران