تأملاتی پیرامون جنبه‌های اقتصادی سبک زندگی(5)؛
ربا چه اثراتی در سیستم اقتصادی جامعه دارد؟
هدف ما در این مقاله پاسخ به چند سؤال مهم در مسئله‌ی ربا و بهره است. ربا به چه معناست و چرا ربا تا این حد مورد نکوهش قرار گرفته است؟ ربا چه اثراتی می‌تواند در سیستم اقتصادی یک جامعه داشته باشد؟ دلایل عدم تحقق سیستم بانک‌داری بدون ربا در ایران چست؟
دکتر محسن صمدی/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب(4)؛
هدف از جهاد اقتصادی چیست؟
در تعبیر حکیمانه‏ی مقام معظم رهبری، آمیزه‏ی دو مفهوم جهاد و اقتصاد یعنی، پیوستگی توأمان ارزش‏های مادی و معنوی در فرهنگ اقتصادی کشور است. ترکیب این دو واژه، نشان دهنده‏ی هر دو وجه‏ی مادی و ارزشی است که خود بیانگر نگاه جامع و چند وجهی آموزه‏های اسلامی به دنیا و آخرت در کنار هم می‏باشد.
سعید غلامی/تبیین بیانات رهبر انقلاب در بارگاه رضوی(6)؛
ظرفیت‏های خالی اقتصاد را پر کنیم
نام‌گذاری این سال به عنوان سال «جهاد اقتصادی» به معنای عدم رضایت کامل از روند فعلی حاکم بر روال فعلی اقتصاد در جامعه است. یعنی روند بیش از چند دهه برنامه‌ریزی در کشور نتایجی مطلوب در حد استعداد و توان بالقوه‌ی اقتصاد کشور نداشته و لازم است بازنگری جدی در مسایل حاکم بر اقتصاد کشور ایجاد شود...
نصرت نادم/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در بارگاه رضوی (5)؛
جهاد اقتصادی وظیفه‏ی کیست؟
حضرت آیت‏الله خامنه‏ای سال 90 را به‏عنوان سال «جهاد اقتصادی» نام‏گذاری کردند؛ بدین ترتیب اقتصاد ایران در سال جاری بارقه‏های تحولات جدید اقتصادی را در خود خواهد دید. اما سؤال این است که عملیاتی کردن شعار «جهاد اقتصادی» وظیفه‏ی کیست؟
سعید عباس زاده/ پس لرزه‏های بحران مالی در ایالت‏های آمریکا به اوج خود می‏رسد؛
شورش‏های کارگری بلای جان اقتصاد لیبرال
بحران‏های مالی جهان نشان داد؛ اقتصاد آمریکا درآستانه‏ی سقوط قراردارد. به گفته‏ی اغلب کارشناسان سقوط قطعی است، اما حالا باید کمی صبر کرد. این بار نشانه‏های سقوط اقتصاد ایالات متحده در شورش‏های کارگری نمایان شده است. اتحادیه‏های کارگران قرار است در هفته‏های آینده با برپایی تجمعات، اعتراض خود را به اقتصاد لیبرال نشان دهند.
محسن صمدی/ نقدی بر دخل و خرج یک سال کشور؛
آیا بودجه‏ی 90منویات رهبری را اجرا می‏کند؟
برخی معتقدند بودجه‏ی 90، خواست‏های مقام معظم رهبری را دنبال می‏کند و برخی دیگر نیز می‏گویند: «وجود برخی شاخص‏ها و هدف‏گذاری‏ها این شائبه را به وجود آورده که بودجه‏ی سال 90،خیلی به دنبال خواست رهبری نیست.» دکتر «محسن صمدی»، استاد دانشگاه در تحلیلی به این موضوع پرداخته است.
لطف الله فروزنده/ تبیین بیانات رهبرانقلاب در بارگاه رضوی (4)؛
افزایش بهره‏وری با حرکت جهادگونه
«من به مسئولان کشور توصیه می‏کنم که در زمینه‌ى اهمیت ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور با مردم حرف بزنند؛ بگویند ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور و هم‏چنین کاهش فاصله‌ى درآمدى دهک‏هاى بالا و پایین جامعه چقدر اهمیت دارد. این فاصله‌ها و شکاف‏ها مطلوب مانیست؛ اسلام این را نمى‌پسندد.»
تکرار/دکتر مهدی حنطه/ تحلیلی بر یک ادعا؛
آیا قیمت مسکن در سال 90 افزایش می‏یابد؟
قیمت مسکن در سال 90 به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟ آیا قیمت‏ها باز هم مانند سال 85 روند صعودی در پیش می‏گیرد؟ دکتر مهدی حنطه استاد اقتصادی دانشگاه و تحلیل‏گر ارشد اقتصادی در مقاله‏ی اختصاصی برای سایت برهان به این سؤالات پاسخ داده است.
تکرار//دکتر داوود احمدیان/عدم کارایی تحریم‌های غرب علیه ایران؛
دنیا با تحریم ایران مخالف است
دکتر داوود احمدیان کارشناس عالی حقوق اقتصادی و استادیار دانشگاه cal.state northridge تحریمهای اقتصادی ایران از سوی ایالات متحده را مردود می‌داند و معتقد است تحریم‌های اعمال شده توسط غرب دیگر کارایی لازم را ندارد.
عبدالمجید شیخی/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب (3)؛
شباهت‏های جهاد اقتصادی با فرهنگ جهادی
بنیانی‏ترین رکن جهش اقتصادی در عرصه‏ی علم و فن‏آوری است ، ازین رو رهبر معظم انقلاب بیش از موارد دیگر بر این بعد جهاد اقتصادی، یعنی جهاد علم و فن‏آوری تاکید دارند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب (2)؛
وظیفه‏ی جهادی
«... من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نام‏گذاری می‏کنم و از مسؤولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخش‏های دیگری که مربوط به مسایل اقتصادی می‏شوند و هم‏چنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که درعرصه‏ی‌ اقتصادی باحرکتِ جهادگونه کار کنند،مجاهدت کنند.باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه داشته‏باشیم.»
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران