دکتر بهبودی به دولتهای نفتی ایران پیشنهاد داد
چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟
وقتی درآمد اصلی از کانال نفت و بدون اتکا به تلاش درونی اقتصاد حاصل می‌شود، مردم انتظار دارند دولت علاوه بر وظایف خود در عرصه‌های حاکمیتی مداخلات وسیعی در عرصه‌ه‌ی تصدی‌گری را نیز خود انجام دهد. دولت در زمان وفور درآمدهای نفتی سرمست شده و هر کجا می‌رسد کلنگ‌زنی می‌کند
دکتر سیدعباس موسویان/ تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه‏ی عدالت(2)؛
توزیع عادلانه‏ی سود‌ و هزینه‌‏ی بانکی در نظام اقتصادی اسلام
در قسمت قبلی مقاله جایگاه عدالت اقتصادی و بانکداری اسلامی به برخی موارد مانند تخصیص و ویژگی‏های منابع بانکی و اصول معیارهای توزیع عادلانه‏ی منابع در نظام بانکی اشاراتی شد. در این بخش از مقاله به برخی دیگر از معیارهای نظام بانکی در حوزه‏ی عدالت از جمله توزیع عادلانه‏ی سود و هزینه‏های بانکی و قیمت گذاری پرداخته می‏شود.
دکتر سیدعباس موسویان/ تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه‏ی عدالت(1)؛
جایگاه عدالت اقتصادی در بانکداری اسلامی
عدالت در نظام بانکی چیست؟ جریان عدالت در نظام بانکی را می‏توان حداقل در محورهای توزیع عادلانه منابع بانکی، توزیع عادلانه سودها و کارمزدها و نقش نظام بانکی در فقرزدایی انتظار داشت حال سوال این است که آیا نظام بانکداری ایران به این نیازها پاسخ می‏دهد؟! حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسویان در مقاله‏ای به این تحلیل پرداخته است.
تحلیلی کارشناسی بر مطالعات ادغام در سایر کشورها (2)؛
دنیا با ادغام وزارت‏خانه‏ها چگونه برخورد می‏‎کند؟
ادغام 8 وزارت‏خانه‏ی قدیمی و تبدیل آن به 4 وزارت‏خانه‏ی جدید چه زیان‏هایی به همراه خواهد داشت؟ تحلیل زیان‏های ناشی از اجرای قانونی که به عقیده‏ی اغلب کارشناسان هنوز خیلی کارشناسی نیست، در قسمت پایانی مقاله‏ی مذکور آمده است. این مقاله بر آن است تا به سؤالات در حوزه‏ی ادغام و تجربیات ادغام در سایر کشورها پاسخ دهد.
آسیب‏شناسی قانونی که به سرعت در حال اجرا شدن است!(1)؛
آیا ادغام 8 وزارت‏خانه در شرایط موجود مناسب است؟
آیا همه چیز برای ادغام 8 وزارت‏خانه و تبدیل آن‏ها به 4 وزارت‏خانه‏ی جدید مهیا است؟ تبدیل وضعیت وزارت‏خانه‏های قدیمی به وزارت‏خانه‏های جدید با ساختاری نو به چه پیش‏نیازهایی نیاز دارد؟ این مقاله که هم‏اکنون قسمت نخست آن منتشر می‏شود، در پی آن است تا به صورت اجمالی به برخی ابهامات و پیش‎نیازهای طرح ادغام پاسخ دهد.
قیمت نفت بیش از این بالا می‏رود؛
پیش‏ بینی رییس جمهور از فوران قیمت نفت بزودی محقق می‏شود
آمارهای رسمی از بازارهای جهانی نفت نشان می‏دهد، قیمت نفت در حال افزایش بوده و روند صعودی آن ادامه خواهد داشت. به نظر می‏رسد، پیش‏بینی احمدی‏نژاد در مورد نفت 150 دلاری به زودی به واقعیت تبدیل شود.
دکتر محمد جلیلی/ آیا در غرب عدالت وجود دارد؟
2/7 میلیارد نفر از جوانان غربی حساب بانکی ندارند
کشورهای غربی به صورت تجربی به این نتیجه رسیده‏اند که اگر بخواهند توسعه پیدا کنند، چاره‏ای جز عملکرد عادلانه ندارند. بنابراین عدالت را نه به عنوان یک ارزش مطلق بلکه به عنوان ابزاری برای دست‏یابی به اهداف خود مورد توجه قرار می‏دهند. دکتر محمد جلیلی در این مقاله در توضیحاتی به علل این چالش پرداخته است.
مهدی مهرپور/ اتهام ایران چیست؟
تأثیرات محدودیت اقتصادی برای ایران
هم‌اکنون تحریم‏های غرب علیه ایران، حدود 32 سال است که بر فعالیت‏های اقتصادی جمهوری اسلامی سایه افکنده و اجازه نمی‏دهد بسیاری از فعالیت‏های اقتصادی ایران به راحتی انجام گیرد. اما سؤال این است که پس از گذشت سه دهه آیا تحریم‏ها توانسته‏اند حال اقتصاد را وخیم کنند؟ اهداف اولیه و نهایی تحریم‏های غرب چه بوده؟...
سعید غلامی باغی/ نگاهی تبیینی به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه‏ی عدالت (3)؛
موانع عدالت را چگونه از پیش رو برداریم؟
موانع عدالت چیست و چگونه می‏توان یک حکومت عادلانه را در جامعه‏ی اسلامی برقرار کرد؛ شاخصه‏های آن کدام است و آن شاخصه‏ها نیز باید چه ویژگی‏هایی داشته باشد؟ شاید دومین نشست راهبردی مقام معظم رهبری با برخی اندیشمندان کشور در حوزه‏ی عدالت سبب شد تا به این سؤالات پاسخ داده شود.
بابک اسماعیلی/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دومین نشست اندیشه‏هاى راهبردى(2)؛
لزوم توجه به ظرفیت‏های اقتصاددانان وطنی عدالت‏گرا
دومین نشست اندیشه‏های راهبردی با موضوع عدالت، حاوی نکاتی راهگشا در زمینه‏ی عدالت بود، یکی از این سرفصل‏ها لزوم توجه به ظرفیت‏های اقتصاددانان وطنی عدالت‏گر است. این یادداشت بر آن است تا با نقدی بر عملکرد گذشته حضور این اقتصاددانان را یادآوری کند.
دکتر عبدالمجید شیخی/ تبیین فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دومین نشست اندیشه‏های‏ راهبردی(1)؛
الزامات تحقق عدالت در نظام اسلامی
هفته‏ی پیش، دومین نشست اندیشه‏های راهبردی با حضور اندیشمندان علوم انسانی در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار شد. دکتر شیخی استاد اقتصاد و یکی از صاحب‏نظرانی که در جلسه حضور داشت در باره‏ی محورهای آن نشست به ارایه تحلیلی پرداخته است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران