تفاوت مبنایی نظام اقتصاداسلامی و اقتصاد سرمایه ‏داری
دکتر «مهدی رضوی» از اساتید برجسته‌ی اقتصاداسلامی است که فوق دکترای اقتصاد است و سال‌ها در دانشگاه‌های معتبر دنیا به تدریس مکاتب اقتصادی مختلف مشغول بوده و مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌ی اقتصاد اسلامی انجام داده است. ایشان در این مقاله به بیان تفاوت‌های مبنایی نظام اقتصاداسلامی با نظام اقتصادی سرمایه‌داری پرداخته است.
تحلیلی از منابع درآمدی بودجه‏‏ی 90؛
آن‏چه باید درباره‏ی‏ بودجه دانست
حدود دو هفته پیش لایحه‏ی بودجه‏ی 90 برای اعلام نظر نمایندگان توسط رییس جمهور به صحن علنی مجلس فرستاده شد. برهمین اساس دکتر محمدحسین قدیری‏ابیانه در یادداشتی اختصاصی به بررسی برخی موارد بودجه‏ی 90 پرداخته است.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی مطرح کرد؛
سوت پایان اقتصاد لیبرالی
بحران‏های مالی در جهان نشان می‏دهد الگوهای غربی خیلی قابل اعتماد نیستند. اغلب تحلیل‏گران می‏گویند آموزه‏های لیبرالی شکست خورده و باید دست به دامن مکاتب دیگر از جمله اقتصاد اسلامی شد. دکتر آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی به این موضوع ‏می‏پردازد.
تحلیلی بر سیاست‏های کشور در حوزه‏ی شهر‏سازی و مسکن؛
مدیریت تحول با الگوی پیشرفت
در حوزه‏ی شهری آنچه که بیشتر از همه مورد مصرف قرار می‏گیرد، کالایی با ارزش، گران، تجدید ناشدنی و مهم‏تر از همه وارد نشدنی از خارج کشور به نام زمین شهری است که...
تحلیلی از پیش بینی بازار؛
چرا قیمت سکه و طلا بالا می‏رود؟
قیمت طلا و سکه در بازار تهران طی روزهای اخیر با افزایش مواجه شده است. دکتر شاهین شایان آرانی فارغ‏التحصیل دانشگاه هاروارد و تحلیلگر ارشد مالی در یادداشتی به چرایی افزایش قیمت سکه و طلا پرداخته است.
رییس شورای اصناف افشاء کرد:
بی‏کاری ایرانی‏ها با کالاهای نامرغوب چینی
قاسم نوده فراهانی، با انتقاد از ورود کالاهای بی‏کیفیت چینی که به یکی از چالش‏های اساسی بازار داخلی ایران تبدیل شده‏‏است تاکید کرد: با ورود کالاهای چینی بی‏کاری جوانان را شاهد خواهیم ‏بود...
تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
دام عنکبوت شرکت‏های اسراییلی
ورود شرکت‏های هرمی در چند سال اخیر با نام گلدکوییست رشد چشم‏گیری داشته است آمارها نشان می‏دهد بیش از 110 شرکت هرمی و شبه‏هرمی با خروج 8 هزار میلیارد تومان سرمایه از کشور نتیجه این معضل اجتماعی و اقتصادی است.
تحلیلی از دکتر محمد خوش‏چهره؛
نفت 70دلاری کارشناسی‏تر است
نفت 80 دلاری یکی از ارقامی است که در لایحه‏ی بودجه‏ی 90 توسط دولتی‏ها پیش‎‏بینی شده است. این ارقام قرار است طی هفته‏های آینده برای گنجاندن در قانون بودجه 90 مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد. دکتر «محمد خوش‏چهره»، معتقد است به دلیل رکود کنونی اقتصاد جهانی، نفت 70 دلاری نسبت به نفت 80 دلاری در اقتصاد ایران کارشناسی‏تر است.
تحلیلی بر 70 روز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‏ها؛
چرا شوک تورمی رخ نداد؟
برخی منتقدان اجرای قانون هدفمند‏‏‏‏‏ کردن یارانه‏ها تصور می‏کردند با آغاز این طرح، شوک‏های قیمتی اقتصاد را فرا بگیرد. اما این‏گونه نشد. دکتر آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در مقاله‏ای اختصاصی برای برهان به دلایل عدم بروز پدیده‏ی شوک تورمی می‏پردازد.
در مقاله‏ای از سوی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ارایه شد؛
4 تحلیل برای دلار 1050 تومانی
رییس جمهور، اول اسفند ماه به طور رسمی لایحه‏ی بودجه 90 را به صحن علنی مجلس برد تا نمایندگان مجلس درباره‏ی جزییات آن نظرات خود را ارایه دهند. یکی از این جزییات دلار 1050 تومانی است که نظرات متفاوتی درباره‏ی آن وجود دارد. «ارسلان فتحی‏پور»، ضمن موافقت با دلار 1050 تومانی، استدلال‏های خود را در مقاله‏ای اختصاصی به برهان ارایه داده است.
بررسی طرح تعدیل اقتصادی دولت هاشمی در گفت‌و‌گو با مرتضی تمدن؛
به توسعه نرسیدیم، عدالت هم پایمال شد
مرتضی تمدن عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی سابق مجلس، مشاور اقتصادی رییس جمهور و معاون پارلمانی وزیر صنایع، در این گفت‌وگو به بررسی تبعات طرح تعدیل اقتصادی در دولت آقای هاشمی رفسنجانی پرداخته‌ است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران