مسئله را باید حل کرد؛ پاک کردن صورت‌مسئله هنر نیست
تفکیک وزارتخانه‌ها کار عاقلانه‌ای است؟
نگارنده در این یادداشت فارغ از این دو دیدگاه به بررسی دلایل اقدامات دولت یازدهم و تفکر حاکم بر دولت بر طرح‌های این‌چنینی و نتایج آن در دولت یازدهم پرداخته‌ است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
پاسخی به صدای آمریکا
صدای آمریکا در مطلبی با عنوان «نگاهی به بی‏انضباطی پولی و مالی در ایران امروز»، اثرات بی‏نظمی موجود در اقتصاد ایران بر تورم را تحلیل کرده است. صحت و سقم این موضوع را در مطلب زیر بررسی می‏کنیم.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(3)
ظاهر و باطن نظام بانکی ایران
خیل عظیم اقتصاددانان غربگرای موجود در کشور تمام سعادت را در فرمول‏ها و مدل‏های ناقص غربی جستجو می‏کنند و سعادت دنیا و آخرت بانکداری ایران را نزدیک شدن به بانکداری غربی می‏دانند، در این بین، گروهی هستند که بانکداری غربی را ناقص و دارای عیوب فراوان می‏دانند.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(2)
ما فقط با تفکر وارداتی پیشرفت می‏کنیم!
پس از مطرح شدن الگوی پیشرفت به عنوان بر جسته ترین راه کار توسعه‏ی کشور، موضع گیری‏های جالبی از سوی برخی اقتصاددانان صورت گرفت. این عده معتقد بودند که اگر وضع کنونی ما این طور است به خاطر درست اجرا نشدن الگوی وارداتی است و نه فقدان الگوی بومی!
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(1)؛
دام حرکت زیگزاگی
نخستین نشست نخبگان که با حضور مقام معظم رهبری برای بررسی «الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت و عدالت» برگزار شد، از جهات متعددی قابل بررسی است؛ این اولین بار است که موضوع مدل پیشرفت مورد بازخوانی دانشمندان در یک سطح حکومتی قرار می‌گیرد. برهان در سلسله مقالاتی به کالبد شکافی این رویداد می‏پردازد.
بابک اسماعیلی؛
طرح اقتصادی یا نسخه‏ی امنیتی- سیاسی؟
اکنون در بحران اقتصادی دنیا و بی اعتبارشدن نهادهایی هم‏چون صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی کمترین تردیدی وجود ندارد. با این وصف طرح هیلاری کلینتون به عنوان یکی از اعضای متنفذ اجلاس سری بیلدربرگ برای توسعه‏ی سیاسی- اقتصادی آمریکا بایستی بسیار مهم باشد.
دکتر«مهدی طغیانی»، عضو هیأت علمی ‌دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام)؛
آیا سیل تورم، ما را خواهد برد؟
مفهوم تورم انتظاری، عبارت است از این‌ که مردم چه به عنوان مصرف‌کننده و چه به عنوان تولیدکننده به دلیل تصوری که در آینده از تورم خواهند داشت در رفتار مصرفی یا تولیدی خود تغییری ایجاد کنند؛ این مقاله به بررسی این نوع تورم در ایران پرداخته است.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:
هدفمندی دنبال شریک می‌گردد
سید کاظم دلخوش، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: «حمایت از اقشار ضعیف جامعه، کاهش مصرف، اعمال عدالت اقتصادی، واقعی شدن قیمت‌ها، ارتقای کیفیت کالاها و ثبات اقتصادی از اثرات مثبت اجرای هدف‌مند شدن یارانه‌هاست.»
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
مقاومت نکنید، مقصرید!
«محمدرضا خباز»، نماینده‌ی مردم کاشمر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) در مجلس هشتم است. وی که از منتقدان دولت محسوب می‌شود در این گفت‌وگو از اهمیت اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها و کم‌هزینه‌تر بودن آن در صورت اجرا در دولت‌های اصلاحات و سازندگی سخن گفته است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
استیضاح 3 رئیس جمهور
«تورم» واژه‏ی پر تکرار محافل عمومی و تخصصی کشور ماست. این که چرا و چگونه این پدیده قابلیت تحلیل دارد، مساله‏ای است که در گام نخست تورق برنامه و عملکرد اقتصادی سه دولت هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی‏نژاد را می‏طلبد. تفضیل این موضوع را «عبد الرضا ترابی» عضو کمیسون اقتصادی مجلس با برهان در میان نهاده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
یارانه‏ها و پارادایم رابطه‏ی دولت و مردم
پایگاه اینترنتی جرس در مطلبی به قلم مسعود نیلی تلاش کرده است تا از شکست قانون هدفمندی یارانه‌ها در آینده‌ی نزدیک سخن گفته و رابطه‌ی دولت و مردم را در چنین شرایطی، بحرانی تصویر نماید. ادعای سایت جرس در این گفت و گو مورد تحلیل قرار گرفته است.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران