نگاهی به ابهامات مصوبه‌ی برنامه‌ی ششم توسعه در حوزه‌ی پولی و بانکی،
شش ایراد مصوبه‌ی شورای فقهی بانک مرکزی
یکی از مواد مهم برنامه‌ی ششم توسعه در حوزه‌ی پولی و بانکی، ماده‌ی 16 آن است که به تأسیس شورای فقهی بانک مرکزی اشاره دارد. علی‌رغم اهمیت این مصوبه اما به نظر می‌رسد ایرادات و ابهامات مهمی در آن وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش کارایی این نهاد نظارتی شود.
دکتر روح‌اله ایزدخواه: کشورهای اروپایی بدهکار بعد از برجام چرا به ایران می‌آیند
چرا باید راه نفوذ اقتصادی را بعد از برجام بست؟
در سال 1997 در مالزی و کره‌ی جنوبی یک یهودی پول‌های خود را از بانک‌های این کشورها بیرون کشید و طی یک شب، پول آن‌ها دوازده برابر سقوط کرد و می‌رفت که به‌سمت فروپاشی اقتصادی آن‌ها بینجامد. این یک نوع نفوذ است. دولت مراقبت کند.
نقدهای دکتر یوسفی، اقتصاددان اصلاح‌طلب، به عملکرد اقتصادی تیم اقتصادی دولت (2)
چطور ممکن است با افزایش بیکاری و کاهش تولید از رکود خارج شده باشیم؟!
صریح و رک به دولت یازدهم انتقاد می‌کند. معتقد است از رکود خارج نشده‌ایم و از دولت و کسانی که می‌گویند از رکود خارج شده‌ایم، می‌پرسد چطور امکان دارد با افزایش بیکاری و کاهش تولید از رکود خارج شده باشیم. گفت‌وگوی صریح و خواندنی این اقتصاددان را با برهان بخوانید.
نقدهای دکتر یوسفی، اقتصاددان اصلاح‌طلب به عملکرد اقتصادی تیم اقتصادی دولت (1)
سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم، کشور را با بحران رکود تورمی مواجه کرده است
صریح و رک به دولت یازدهم انتقاد می‌کند و حتی معتقد است دولت یازدهم در کاهش تورم نیز موفق نبوده است، چراکه تنزل شاخص سطح عمومی قیمت‌ها کار دولت نبوده و ناشی از رفتار سیاست خارجی و مصنوعی بوده است. گفت‌وگوی صریح و خواندنی این اقتصاددان را با برهان بخوانید.
دکتر اله‌مراد سیف: دولت بگوید برای اقتصاد مقاومتی تاکنون چه کرده است؟
ستاد فرماندهی اجرای اقتصاد مقاومتی که رهبری فرمودند چه باید بکند؟
چند ماهی به دوسالگی ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مانده است. دولت اذعان می‌کند این سیاست‌ها را محور کارهای خود قرار داده و به تمامی بندهای 24گانه‌ی ابلاغی پایبند بوده است. از سوی دیگر اما ناظران اقتصادی و منتقدان دولت می‌گویند اقتصاد مقاومتی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی دولت یازدهم قرار گرفته است.
دکتر بیژن عبدی: دولت فعلاً نمی‌داند مفهوم اقتصاد مقاومتی چیست!
سرمایه‌گذاری مشترک با خارجی‌ها بعد از برجام به‌معنای اقتصاد مقاومتی نیست
آیا عملکرد اقتصادی دولت یازدهم در راستای اقتصاد مقاومتی تعریف شده است؟ دولت به کدام‌یک از مفاهیم اقتصاد مقاومتی در رفتار خود کمتر توجه کرده است؟ ورود خارجی‌ها بعد از برجام، چه تبعات و پیامدهای منفی‌ای می‌تواند بر اقتصاد ایران داشته باشد؟ دکتر بیژن عبدی اقتصاددان در گفت‌وگوی تفصیلی با برهان در این مورد پاسخ می‌دهد.
نگاهی اجمالی به تغییرات شاخص‌های کلان اقتصادی در دو سال دولت یازدهم
کارنامه‌ی اقتصادی دوساله‌ی دولت تدبیر به روایت آمار
به‌رغم اتخاذ سیاست‌های هماهنگ با سرمایه‌گذاری خارجی و ارتباطات نزدیک با قدرت‌های بزرگ، عملاً وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در کشور نسبت به دوره‌های گذشته افت چشمگیری پیداکرده ودر رده‌بندی جهانی 14 پله نسبت به سال قبل از آن نزول داشته است.
دکتر حسن سبحانی بررسی کرد:
چرا نباید بانک‌های خارجی به ایران بیایند؟
کسانی که حرف از ورود بانک‌های خارجی در ایران می‌زنند، بگویند هدفشان از ورود و حضور آن‌ها به ایران چیست؟ من فکر نمی‌کنم ورود آن‌ها به کشور به صلاح باشد. البته معتقدم ورودشان نیز با قانون اساسی در تناقض است. این‌ها گفته‌های دکتر حسن سبحانی اقتصاددان و نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی است.
دکتر مرتضی افقه: دولت برای رفع موانع کسب‌وکار کاری نکرد!
کاهش تورم ساده‌ترین کاری بود که دولت یازدهم می‌توانست انجام دهد
دکتر مرتضی افقه معتقد است: دولت نمی‌تواند تورم را بیش از این کاهش دهد. اگر هم بتواند، باید هزینه‌ی بسیار زیادی را تقبل کند، چون ادامه‌ی روش فعلی باعث دامن زدن به رکود بیشتر خواهد شد که قطعاً برای کشور هزینه‌ی بیشتری نسبت به بالا بودن تورم دارد.
دکتر ساسان شاه‌ویسی رفتارشناسی تعیین تصمیم‌گیر سیاست‌های پولی را بررسی کرد
رئیس بانک مرکزی چگونه انتخاب شود تا مستقل رفتار کند؟
آیا اگر رؤسای بانک مرکزی را رؤسای جمهور انتخاب نمی‌کردند بازهم آن‌ها از اقدام غیرکارشناسی دولت‌ها دفاع می‌کردند؟ رؤسای بانک مرکزی کشورهای اروپایی و آمریکا چگونه و با چه مکانیسمی انتخاب می‌شوند؟ چگونه رئیس‌کل بانک مرکزی می‌تواند مستقل رفتار کند؟ دکتر ساسان شاه ویسی به این سؤالات پاسخ می‌دهد
از بانکداری بدون ربا تا بانکداری اسلامی
نقدی بر عدم توجه به لایه‌های بنیادین اسلامی‌سازی بانک‌ها!
متأسفانه یکی از مشکلات اساسی امروز در بانکداری بدون ربا، که به‌دلیل عدم توجه به مقوله‌ی فلسفه‌ی بانکداری ایجاد شده، همین خردنگری در فقه است. نوع نگاه فقها به مسائل و مشکلات جامعه، نقش مهمی در کیفیت و نحوه‌ی ارائه‌ی راهکارهای فقهی و احکام شرعی صادرشده برای حل این مشکلات دارد. منظور ما از نوع نگاه، خردنگر یا کلان‌نگر بودن است.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران