سبک زندگی اسلامی و اقتصاد(1)؛
ضرورت پرداختن به مسئله‌ی سبک اقتصادی زندگی اسلامی
اهمیت تقدیر معیشت و برنامه‌ریزی اسلامی جهت معاش انسانی به حدی است که این موضوع یکی از شرایط رسیدن به کمال انسانی در احادیث شناخته شده است. در صورت نپرداختن به اصول حاکم بر تقدیر معیشت از دیدگاه اسلام، تحقق تمدن اسلامی و اهداف نظام اسلامی میسر نخواهد بود.
نقدهای جامع به یک بسته‌ی ضدرکودی
چرا سیاست کنترل نقدینگی در دولت یازدهم از همان ابتدا سوراخ بود؟
به نظر شما ادامه‌ی سیاست کنترل تورمی با سوراخ‌های بزرگی که هم‌اکنون در فضای اقتصادی کشور وجود دارد، به کاهش تورم خواهد انجامید؟ به نظر بنده خیر. تنها نتیجه‌ی آن تبعیض بیشتر درآمد و از همه بدتر، شکاف ثروتی بیشتر خواهد بود.
تأملی در مقاوم‌سازی اقتصاد در برنامه‌ی ششم توسعه
برنامه‌ی ششم، فرصتی برای مقاوم‌سازی اقتصاد کشور
دولت برای تحقق اهداف رشد اقتصادی و کاهش بیکاری، همواره با افزایش مصلحت‌گرایانه و نه قاعده‌مند نقدینگی، باعث افزایش تورم و عدم تحقق هدف تورمی شده است. مضاف بر آنکه بدهی‌های دولت به مقام پولی نیز رو به فزونی گذاشته است.
دکتر یعقوب محمودیان: به نتایج بسته‌ی ضدرکودی خوش‌بین نیستم!
پیش‌بینی تورم پنج تا هفت درصدی با اجرای بسته‌ی خروج از رکود دولت
بسته‌ی ضدرکودی دولت یازدهم ایرادات بزرگی دارد که اجرای آن می‌تواند تبعات و پیامدهای منفی برای اقتصاد ایران داشته باشد. دکتر یعقوب محمودیان، اقتصاددان و دکترای اقتصاد، در این‌باره توضیح می‌دهد.
نقدهای بیست‌گانه‌ی برهان به بسته‌ی تحریک تقاضای دولت یازدهم
بیست گام رو به عقب در بسته‌ی خروج از رکود!
تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر اقتصاددانان مطرح دانشگاه‌های کشور به‌خصوص دانشگاه‌های مطرح در رشته‌ی اقتصاد، با اجرای بسته‌ی خروج از رکود به این شکل مخالف هستند. دولت کانال انتقاد و پیشنهاد از بسته را ایجاد نموده است، درصورتی‌که انتقاد و پیشنهاد با طی یک پروسه‌ی علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بیان شود.
عباسعلی ابونوری: کار در دست کاردان نیست؛ مخاطرات جدید در راه است
برای خروج از رکود باید پنج سال منتظر باشیم؛ تا پایان 94 هیچ اتفاقی نمی‌افتد!
دولت یازدهم چندی پیش بعد از شکست بسته‌ی خروج از رکود نخست خود که حدود یک سال پیش آن را نوشته بود، بسته‌ی دیگری نوشت تا این‌بار از راه دیگری اقتصاد ایران را از رکود خارج کند. آیا می‌تواند؟ این سؤالی است که این روزها برای بسیاری از رسانه‌ها مطرح است
جایگاه اقتصاد مقاومتی در تدوین برنامه‌ی ششم توسعه‌؛
برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه باید کرد؟
با وجود فشار تحریم‌ها، ذهنیت به‌کارگیری قوانین اقتصاد مقاومتی در برنامه‌ی ششم لازم‌الاجرا به نظر می‌رسد، ولی اصول اقتصاد مقاومتی در عین حال که تعریف‌شده نیستند، کاملاً هم مشخص نشده است که این اصول قرار است چه استراتژی یا اهدافی را دنبال کنند تا مؤثرتر عمل نمایند.
پیش‌بینی تشدید شرایط رکودی در کشور و چند نکته
پیشنهاداتی به دولت به‌جای بسته‌ی خروج از رکود
شواهد نشان می‌دهد برخی برنامه‌های اقتصادی دولت که برای خروج از شرایط رکود اتخاذ می‌شود، به‌خودی‌خود دارای آثار تشدید شرایط رکود است. دکتر موسی احمدی در این‌باره تحلیلی نوشته است که در ادامه می‌خوانید.
دکتر اله‌مراد سیف: جای خالی اشتغال در بسته‌ی خروج از رکود دولت
دو اشکال بزرگ بسته‌ی ضد رکودی؛ بسته‌ای که تورم تولید می‌کند!
این بسته دارای دو اشکال اساسی است. ایراد بزرگ در بسته‌ی پولی این است که اجرای این بسته آثار مثبت و روشنی بر اشتغال نداشته و صرفاً باعث افزایش تورم خواهد شد. اشکال پایه‌ی مالی این بسته نیز این است که منابع روشنی برای تأمین آن پیش‌بینی نشده و با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد گشایش مالی در این بسته فاقد منابع لازم برای اجراست.
چرا بسته‌ی دولت ناقص است!
اشتباه بزرگ دولت یازدهم در بسته‌ی خروج از رکود چیست؟
راه‌حل برون‌رفت از رکود فعلی از طرف عرضه باید باشد؛ چراکه هر عاملی در طرف تقاضا، منجر به تورم و شاید تعمق رکود می‌شود. به نظر می‌رسد بخش مسکن برای برون‌رفت از رکود، گزینه بهتری می‌تواند باشد؛ چراکه دیدگاه مردم در مورد مسکن دیدگاه سرمایه‌گذاری است.
ایرادات علمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه سمنان به بسته‌ی دولت:
وام 25میلیونی خودرو و 10میلیونی کالا، تقاضا را تحریک می‌کند؟
ایرادات بسته‌ی دوم خروج از رکود چیست و آیا این بسته می‌تواند اقتصاد ایران را از رکود خارج کند؟ کاهش 3درصدی نرخ ذخیره‌ی قانونی بانک‌ها چه تبعات و پیامدهایی برای نظام بانکی و اقتصاد ایران دارد؟ راهکار چیست؟ دکتر رحمان سعادت اقتصاددان به این سؤالات پاسخ می‌دهد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران