نگاهی به آینده بیمه‌های اجتماعی در ایران
بررسی بحران صندوق‌های بازنشستگی با توجه به وضعیت کنونی کشور
در حال حاضر نگرانی‌هایی نسبت به آینده بیمه‌های اجتماعی در تمام دنیا وجود دارد. این نگرانی ناشی از پیر شدن جوامع، تغییرات نسلی و شغلی و عوامل خاص هر کشور است که اقتصاددانان و متخصصان این حوزه را بر آن داشته که برای اصلاح ساختار بیمه‌های اجتماعی راهکارهایی ارائه دهند تا از بحران‌های آینده پیشگیری کنند.
تحلیل دکتر حسین راغفر از آینده‌ی رابطه‌ی اقتصادی ایران با غرب:
چرا نباید سیاست‌های اقتصادی کشور را براساس تحولات سیاست خارجی نوشت؟
عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا در تحلیلی جامع از شرایط اقتصادی می‌گوید: آمریکا اصلاً قابل اتکا نیست و اگر امروز تفاهم ما با آمریکا به نتیجه‌ی نهایی هم برسد و قراردادهایی تنظیم شود که کاملاً منطبق با نیازهای ما باشد، باز هم هیچ تضمینی برای پایبندی آمریکا به آن وجود ندارد. وی در این تحلیل بر این باور است که نباید سیاست‌های اقتصادی ما متکی به تفاهم 5+1 شکل بگیرد، بلکه باید کاملاً مستقل از تحولات سیاست خارجی ایران رقم بخورد.
تعلیق اقتصاد کشور به مذاکرات هسته‌ای؛ خوب یا بد
آیا رفع موانع تولید داخلی مهم‌تر از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای است؟
برهان در تحلیلی واقعی و کارشناسی، به بررسی زیان‌ها و خسارت‌های یک اقتصاد وابسته به مذاکرات خارجی پرداخته و به این سؤال پاسخ می‌دهد که معلق گذاشتن اقتصاد به مذاکرات هسته‌ای، خوب است یا بد؟ با این اوصاف، هم‌اکنون برای اقتصاد چه باید کرد؟
تلنگری به تیم اقتصادی دولت و ارائه‌ی چند پیشنهاد
آیا وام هشتادمیلیونی می‌تواند مسکن را از رکود خارج کند؟
در شرایط حاضر به نظر نمی‌رسد با تصویب وام هشتاد میلیون تومانی نیز اتفاقی در بخش مسکن رخ دهد. افرادی قابلیت دریافت این وام را دارند که پس‌انداز مناسبی داشته باشند و نزد بانک سپرده‌گذاری کنند. میزان اقساط این وام نیز متناسب با طبقه‌ی متوسط به پایین نیست.
دولت و نظام تصمیم‌گیر بخوانند
8 چالشی که اقتصاد ایران را در 10 سال آینده تهدید می‌کند
با توجه به سرعت تحولات و تغییرات بنیادین در حوزه‌های مختلف، شاهد ظهور ابرتهدیدهایی هستیم که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در آینده‌ی نزدیک بر اقتصاد ایران تأثیر خواهد گذاشت و غفلت از این ابرتهدیدها موجب فروافتادن کشور در باتلاق فقر و نابرابری و منازعات داخلی و تهدیدی بر امنیت ملی خواهد بود.
پیشنهادهایی به تیم اقتصادی دولت محترم
آیا رابطه‌ی اقتصادی با غرب تمام مشکلات اقتصادی را حل می‌کند؟
انتظارت تورمی (Expected Inflating)، پیش بینیِ عوامل اقتصادی از تورم آینده است که در زمان حال شکل می گیرد و با تحلیل آن می توان آهنگ روند افزایشی یا کاهشی تورم سالانه ی اقتصاد و حتی رکود تورمی را تحلیل و پیش بینی نمود.
نقدی بر آموزه‌های بازار آزاد و نظام اقتصادی لیبرالی
چرا برنامه‌هایی که مبتنی بر بازار است شکست می‌خورد؟
در نظام بازار یک ستاره‌ی سینما از یک استاد دانشگاه رفاه بالاتری دارد. تبلیغات رسانه‌ها جایگزین کیفیت کالاها شده است. تشکیل خانواده تبدیل به یک کالا یا خدمت پست شده است و رقابت در بازار کار، سطح دستمزدها را به حداقل معاش تقلیل داده است. این آمار نشان‌دهنده‌ی استحاله نظام برده‌داری است.
چند پیشنهاد به مدیران بورسی کشور:
دلیل بحران امروز بورس تهران چیست و چه باید کرد؟
چرا این روزها بورس تهران با نوسانات چشمگیری روبه‌رو شده است؟ چه عواملی باعث این رخداد شده و این نوسانات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ راهکار چیست؟دولت باید شرایطی را فراهم کند تا تقاضای کل افزایش یافته و این افزایش به سمت سفته‌بازی سوق نیابد. در ابتدا دولت می‌بایست پروژه‌های عمرانی را فعال کند. هرچند امکان تأمین مالی توسط دولت وجود ندارد، اما دولت می‌تواند از طریق مشارکت عمومی و خصوصی، این قبیل پروژه‌ها را تأمین مالی کند.
نگاه رهبر انقلاب در حمایت از تولید ملی چیست؛
دولت چگونه باید تولید ملی و کالای ایرانی را حمایت کند؟
سیاست‌های دولتی در یکی دو دهه‌ی اخیر در خصوص حمایت از تولید ظاهراً کم نبوده است. پس چرا این نوع حمایت‌ها کارآمد و مؤثر نبوده است؟ پاسخ اجمالی به این سؤال این است که آنچه در خصوص حمایت از تولید در کشور ما صورت گرفته، عمدتاً توزیع «رانت» بوده است
بررسی 28 دغدغه‌ی رهبر انقلاب درباره‌‌ی تولید کالای ایرانی
چرا باید کالای ایرانی خرید؟
در مورد آن‌هایی که معتقدند نباید جنس بی‌کیفیت ایرانی خرید، باید گوشزد نمود که اولاً این حرف به شرط درستی فروض آن صحیح است، اما واقعاً می‌توان گفت بسیاری از اجناس تولید داخل دارای ارزش و مرغوبیت و کیفیت خوبی هستند که شاید به جنس درجه‌ی یک خارجی آن نرسند، اما با توجه به قیمت پایین‌تری که دارند، صرفه‌ی اقتصادی برای خریدار خواهند داشت.
نقدی بر اظهارات لیبرالی وزیر کشاورزی دولت‌های سازندگی و اصلاحات
چرا خودکفایی مزخرف نیست؟
عیسی کلانتری، وزیر کشاورزی دولت‌های هاشمی رفسنجانی و اصلاحات، چند روز پیش گفته بود که طرح‌های خودکفایی و اصرار بر خودکفایی محصولات کشاورزی مزخرف است! دکتر عبدالمجید شیخی به نقد اظهارات وی پرداخته و اثبات می‌کند خودکفایی نشان‌دهنده‌ی اقتدار نظامات است و در اغلب کشورهای دنیا نیز تجربه شده است.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران