گفت‌وگو با دکتر وحید شقاقی دربارۀ برنامه‌ریزی در اقتصاد ایران
سیستم‌عامل نئولیبرالیسم و مشکلات اقتصاد ایران
از دهۀ شصت، در دنیا برنامه‌ریزی، سناریویی رواج یافت. به این شکل که مثلاً در صورت بروز اتفاق شمارۀ یک، سناریوی شمارۀ یک انتخاب شود، اتفاق شمارۀ دو سناریوی شماره دو و الی‌آخر. در ایران کل نظام برنامه‌های میان‌مدتِ تنظیم‌شده بعد از مدتی به‌دلیل تغییر متغیرها، از قابلیت اجرا ساقط می‌شود.
دکتر «حسن حیدری»/ پیشنهاداتی برای بیماری­های مزمن اقتصاد ایران؛
تورم، نقدینگی و فساد اقتصادی در یک دور باطل
تورم به طور مستقیم سبب می‌‌شود رقابت‌پذیری کالاهای تولید داخل کاهش یابد، چرا که افزایش سالانه‌ی هزینه‌‌های تولید کالاها و خدمات داخلی در شرایط تورمی موجب می‌‌شود تا تولیدکننده‌ی ایرانی همه ‌ساله برای جبران افزایش هزینه‌‌های خود به طور متناسب قیمت کالاها و خدمات تولیدی را نیز افزایش دهد.
وحید بیگدلی/ سیر اندیشه‌های اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی(2)؛
تفکرات حاکم بر اقتصاد ایران در زمان جنگ تحمیلی
پس از خاتمه‌ی جنگ، سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر حذف قیمت‌های دوگانه، یکسان سازی نرخ ارز و به طور کلی آزادسازی اقتصادی در دستور کار دولت وقت قرار گرفت. ریشه‌ی این تفکر در سازمان برنامه و بودجه‌ی آن زمان است که وظیفه‌ی تدوین برنامه­های توسعه‌ی ایران را در اختیار داشت.
وحید بیگدلی/ سیر اندیشه‌های اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی(1)؛
تفکر اقتصادی انقلاب اسلامی چیست؟
با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟
علی‌اصغر قائمی‌نیا/ تحول در علوم انسانی؛
قرائت‌های مختلف از علم دینی؛ با نگاهی به اقتصاد اسلامی
در نگاه تأسیسی، اقتصاد اسلامی تمام ادبیات موجود در اقتصاد را باطل می‌داند و هرگونه قلم‌فرسایی در حوزه‌ی اقتصاد، بدون توجه به مبادی دینی و اعتقادی محکوم به فناست.
مسئولان و سپرده‌گذاران بخوانند!
توصیه‌هایی برای پیشگیری از بحران نکول بانکی
بحران نکول بانکی که فعلاً در مؤسسات اعتباری رخ نموده است، قابل‌پیشگیری بود و با اندک دقت نظری می‌شد با هزینه کمتری مهار و مدیریت گردد. مسئولین نهادهای مختلف در قوای سه‌گانه باید با آسیب‌شناسی بحران از وقوع بحران بعدی پیشگیری کنند و برای حل مسئله عنداللزوم تدابیر عالمانه و هوشمندانه‌ای پیش‌بینی نمایند.
امین عسکری/ تذکراتی پیرامون حمایت از تولید ملی(5)؛
انحصار؛ تهدیدی برای حمایت‌های بیمه‌ای
انحصار همواره به عنوان تهدیدی برای فعالیت های رقابتی به شمار می آید. در صنعت بیمه نیز انحصار موجب می‌شود که خدمات بیمه کنندگان و کارآیی آنها کاهش یابد. نویسنده در این مقاله ضمن بررسی وجود انحصار در صنعت بیمه کشور، به تبیین مفهوم آزاد سازی در این صنعت می پردازد.
عمار خسروجردی؛
«محرومین» در اندیشه‌ی اقتصادی امام‌ خمینی‬(ره)
در نگاه امام خمینی (ره)، گروه‌های اجتماعی و صنوفی که از دل طبقات محروم جامعه بیرون آمده‌‌اند، دارای نقش اصلی در پیروی انقلاب هستند. در حقیقت، در نگاه ایشان محرومین و مستضعفین، تنها محدود به مردم عادی صرف نیستند، بلکه دانشگاهیان و در حقیقت نخبگانی که از دل طبقات محروم جامعه بیرون آمده‌اند نیز، مد نظر هستند.
دکتر امیرعلی سیف‏الدین(1)؛
تبیین اصول حاکم بر نقشه‏ی جامع پیشرفت کشور
نقشه‏ی جامع پیشرفت کشور باید بر چه اصولی پایدار باشد؟ در نظام اسلامی و الگوی پیشرفت اسلامی همه‏ی آن‏چه که در زمینه‏ی برنامه‏‏ریزی‏ها، خطوط اصلی برنامه‏ها را تشکیل می‏دهند، باید به دو اصل پایه‏ای عزت و اقتدار منتهی شوند. دکتر امیرعلی سیف‏الدین کارشناس برنامه‏ریزی توسعه در مقاله‏ای به تبیین این شاخص‏ها پرداخته است.
مصاحبه با دکتر رضا روستا آزاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف
دانش کاربردی و دانش مدرک گرا
امروزه بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند دانشگاه های ما، از کارکرد صحیح خود که همانا ارائه راه حل برای مشکلات بومی است خارج شده، و به نهادی مصرفی تبدیل شده که رساله اش را انجام پژوهش های علمی با هدف چاپ مقالات بین المللی تعریف کرده است. در این راستا با دکتر رضا روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در خصوص وضعیت دانشگاه ها و راهکارهای اصلاح روند فعلی به گفتگو نشسته ایم.
دکتر میثم موسایی(4)؛
اهداف نظام اقتصادی از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)
بدون شک دیدگاه‏های اقتصادی امام خمینی(ره) تا کنون کمتر مورد بررسی برخی متفکران و صاحب‏نظران اقتصادی کشور قرار گرفته است. اگرچه این اندیشه‏ها به گفته‏ی اغلب آن‏ها کاملاً ناب است اما بررسی دوباره‏ی اندیشه‏های امام(ره) اقدامی است که باید مورد توجه جدی صاحب‏نظران اقتصادی قرار گیرد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران