واکاوی سلسله ریشه‌های تاریخیِ رخداد کربلا؛ قسمت دوم
سقیفه؛ سرآغاز انحرافی بنیادین در امت اسلام
از جمله رفتارهای ناپسندی که در جریان سقیفه، فرصت بروزِ دوباره یافت و زمینه را برای بدعت‌های بعدیِ بنی‌امیه فراهم کرد، بازگشت امت به برخی خصلت‌های دوران جاهلیت ـ به واسطه‌ی برخی خواص و نخبگان آنان ـ بود.
به مناسبت شهادت راوی فتح؛
شهید آوینی به انقلاب اسلامی چگونه می‌نگریست؟
او انقلاب اسلامی را رستاخیز تاریخی انسان و یک توبه‌ی تاریخی بعد از قرن‌ها هبوط می‌نامید. انقلابی که غایات آن هرگز اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیست، بلکه انقلابی فرهنگی است؛ آن هم در جهانی که به‌صورت یک دهکده با یک فرهنگ واحد یعنی فرهنگ غرب، درآمده است.
به مناسبت سالگرد قطع رابطه‌ی ایران و آمریکا؛
انقلاب اسلامی و پازل خالی شاه آمریکایی
امام (ره) با تأکید بر استقلال سیاسی به معنای اراده‌ی آزاد تصمیم‌گیری ملت برای تعیین سرنوشت خود و عدم سلطه یا دخالت اجانب در سرنوشت مردم، معتقد بود که از نظر عقلی نمی‌توان برای حیات زیر سلطه‌ی دیگران ارزشی قائل شد؛ چراکه «ارزش حیات به آزادی و استقلال است.»
به بهانه‌ی تأسیس ساواک
رژیم پهلوی چگونه مخالفان خود را شکنجه می‌کرد؟
محمدرضاشاه پهلوی با تشکیل دو نهاد مخوف ساواک و کمیته‌ی مشترک ضدخرابکاری، سخت‌ترین شکنجه‌ها را در حق مخالفان خود اعمال نمود. این دو سازمان که با حمایت و آموزش نیروهای آمریکا و اسرائیل شکل گرفته بودند، نقش مهمی در بروز نارضایتی‌های مردمی و نیز تشدید خفقان سیاسی کشور داشتند.
به مناسبت همه‌پرسی انتخاب نظام سیاسی
چرا جمهوری؟ چرا اسلامی؟
جمهوری اسلامی واکنش منطقی ملت به فرایند غربی‌سازی و سکولار ساختن جامعه از سوی حکومت پهلوی و همچنین سرکوب آزادی‌های سیاسی و مشارکت مردم بود. این واکنش در قالب نظامی نوین و بی‌سابقه شکل گرفت که هم واجد محتوای اسلامی بود و هم شکل جمهوری داشت.
تحریم‌ها و تحریک‌های انگلیس برای مقابله با ملی شدن نفت
انگلیسی‌ها برای مقابله با ایرانی‌ها چه کردند؟
وقتی انگلیس دست خود را از نفت ایران کوتاه دید، تمام تلاش خود را به کار بست تا مانع از اجرای ملی شدن نفت گردد. توسل این کشور به نهادهای بین‌المللی، تحریم نفت و فشار اقتصادی، تهدید نظامی و اعزام چند رزم‌ناو به خلیج فارس و نیز تحریک مردم علیه دولت، از جمله اقدامات این کشور علیه ایران بود.
به مناسبت اعلام عزای عید 1342 توسط امام خمینی (22 اسفند 1342)
پیروی علما از تصمیم امام
گستردگی تحریم مراسم عید نوروز و موفقیت‌آمیز بودن آن، با توجه به اهمیتی که دولت به این عید به اعتبار یک رسم و سنت باستانی می‌داد، به‌قدری بود که رژیم را به وحشت انداخت و در دوم فروردین 1342، در پاسخ به این اقدام، به حوزه‌ی علمیه‌ی قم هجوم بُرد تا انتقامی از روحانیت بازستاند.
به مناسبت درگذشت سیدجمال‌الدین اسدآبادی؛
سیدجمال از نگاه دوست و دشمن
سیدجمال از جمله معدود اندیشمندانی است که از شخصیت، افکار و اندیشه‌هایش برداشت‌های گوناگون و حتی متضادی شده است. تعامل وی با طیف گسترده‌ای از افراد از سلاطین، خلفا، دگراندیشان و... او را در معرض قضاوت‌های بی‌شماری قرار داده است؛ عده‌ای در طرفداری و برخی در مخالفت با سید، به داوری او نشسته‌اند.
آمریکایی‌ها حامیان تروریسم را چگونه تعریف می‌کنند؟
نمونه‌هایی تاریخی از تناقض گفتار و عمل آمریکایی‌ها
آمریکایی‌ها برای مقابله با ایران انقلابی، از تعریف برخی مفاهیم و پدیده‌ها نیز عدول کردند. در همین ارتباط، رفتار دوگانه‌ی آمریکایی‌ها در برابر تروریسم به‌صورت واضح و آشکاری در آغاز جنگ ایران و عراق نمایان شد؛ به‌نحوی‌که در مارس ۱۹۸۲ (اسفند ۱۳۶۰) دولت ریگان نام عراق را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد.
به بهانه‌ی اعدام انقلابی رزم‌آرا؛
جایگاه ملی شدن صنعت نفت در اندیشه‌ی فداییان اسلام
سید عبدالحسین واحدی، عضو فداییان اسلام، چند روز قبل از ترور رزم‌آرا، در یک سخنرانی اعلام داشت: «نفت ایران متعلق به مردم ایران است و هیچ بیگانه‌ای حق طمع در ثروت این مرزوبوم را ندارد و دولت رزم‌آرا نیز دولت فرمایشی شاه است... ای رزم‌آرا، اگر تا سه روز دیگر خودت کنار نروی، تو را کنار خواهیم فرستاد.»
به بهانه‌ی غائله‌ی چهاردهم اسفند؛
خودسری‌های یک رئیس‌جمهور به روایت اسناد
شهید رجایی خطاب به بنی‌صدر نوشته بود: «پنج ماه و نیم از تشکیل این دولت می‌گذرد و هنوز جناب‌عالی با هیچ وزیر بازرگانی پیشنهادی موافقت نکرده‌اید. متأسفانه در جلسه‌ای اخیراً گفته‌اید که چون این دولت رفتنی است، هرگز با این سه وزیر مهم باقی‌مانده موافقت نخواهم کرد...»
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران