مصاحبه با محمدمهدی عبدخدایی؛ انتشار به بهانه‌‌ی سالگرد شهادت چند تن از سران فدائیان اسلام
واکاوی جایگاه فداییان اسلام درفضای ‌سیاسی ‌دهه‌ی20‌ ‌ایران
«محمد عبدخدایی» پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی، علی‌رغم سابقه‌‌ی طولانی مبارزاتی، از پذیرفتن مسؤولیت‌‌های دولتی خودداری کرد و هم‌اکنون نیز دبیر کل جمعیت «فداییان اسلام» است. به بهانه‌‌ی سالگرد شهادت چند تن از اعضای اصلی «فداییان اسلام»، گفت‌‌وگویی را با ایشان ترتیب دادیم که به محضر خوانندگان محترم تقدیم می‌‌گردد.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(3)؛
ریشه‌های انحراف
با طرح مسایل گذشته، هنوز این سؤال وجود دارد که ریشه‌های انحراف این سازمان 45 ساله چه بوده است؟ به عبارت دیگر، چه عواملی، سیر حرکتی این سازمان را به سمت پایین نمودار، راهنمایی کرده است؟
به بهانه‌ی سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق(2)؛
واکاوی ابعاد اختلافات مصدق و آیت‌الله کاشانی
در قسمت اول این مقاله به صورت تفصیلی به تحلیل دو خط فکری حاکم بر نهضت ملی نفت در ایران پرداختیم. حال با عنایت به آنچه ذکر شد در قسمت دوم این مقاله به صورت مصداقی و موردی به بررسی نوع تعامل مصدق با کاشانی و اختلافات این دو خواهیم پرداخت.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(2)؛
قهرِ قهرآمیز
عدم موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری - که در آن رجوی رد صلاحیت شد- و اولین دوره‌ی مجلس که آن هم با شکست رو به رو شد، مجاهدین خلق را به سمت «ابوالحسن بنی‌صدر» غلتاند. چرخشی که آن‌ها را به سربازان پیاده نظام کودتای بنی‌صدر تبدیل کرد.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(1)؛
شگردهای عوام فریبی در سازمان منافقین خلق!
این نوشتار، می‌کوشد تا با نگاهی گذرا به تاریخ 45 ساله‌ی سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین)، عوامل جذب جوانان به این سازمان و البته، ریشه‌ی انحراف آن-که رابطه‌ای وثیق با هم دارند- را بررسی کند.
به بهانه‌ی سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق(1)؛
ملی شدن صنعت نفت و چرایی دو قطبی مصدق-کاشانی
تعامل بین مصدق و کاشانی در واقع تعامل بین دو گفتمان متفاوت است. یکی گفتمان ناب دینی بر پایه‌ی اصول اسلام و مذهب و دیگری تفکر غیر دینی و لیبرالی بر مبنای سکولاریسم که جایگاهی برای رهبری دینی در سیاست قائل نیست.
جواد محمدی/ بازخوانی تحصن «نمایندگان‌مجلس‌ششم» از منظری تاریخی؛
عبرتی برای آیندگان
بازی طراحی شده بر روی کاغذ برای تندروها بازی برد-برد محسوب می‌شد چرا که همه شرایط مهیای تامین خواسته آن‌ها بود.خواسته‌ای که چیزی جز نابود کردن ساختارها نبود.
مروری بر فعل و انفعال‌های جریان‌های سیاسی بعد از انقلاب در گفت‌وگوی برهان با دکتر «جواد منصوری»؛
حیات سیاسی در ایران بعد از انقلاب
بزرگ‌ترین معجزه‌ی جمهوری اسلامی این بود که ضمن درگیری و مقابله با تهدیدات براندازانه و صیانت از تمامیت ارضی، استقلال و نظام مذهبی کشور، توانست یک فرهنگ و تفکر جدید را در دنیا مطرح کند.
بررسی نقش علی اکبر دهخدا و میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل در کمیته‌ی‌انقلاب ملی(2)؛
علی اکبر دهخدا و ترویج الگوی میهن‌پرستی منهای دین
با وجود این‌که دهخدا از دوران کودکی با روحانیت آشنا بوده «و از حسن اتفاق به‌واسطه‌ی همسایگی با - آیت‌الله شیخ هادی نجم‌آبادی - از محضر وی سودها» برده است؛ اما نوشته‌های او نشان از کم‌اعتقادی او به این قشر دارد.
بررسی نقش علی اکبر دهخدا و میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل در کمیته انقلاب ملی(1)؛
کمیته‌ای فراماسون در پوشش میهن‌پرستی
اولین گام‌هایی که در مسیر تحقق مشروطه برداشته شد، تأسیس و سازماندهی انجمن‌های زیر‌زمینی توسط برخی از دانش‌آموختگان آن زمان بود. یکی از مهم‌ترین این انجمن‌ها کمیته‏ای به نام «کمیته‌ی انقلاب ملی» بود که برای شناخته نشدن هویتِ ماسونیک آن به نام «کمیته‌ی سرّی» خوانده می‌شد..
کند‌و‌کاوی در علل و ریشه‌های شکل‌گیری کارگزاران سازندگی(3)؛
هندسه معرفتی کارگزاران سازندگی
نگاهی به عملکرد این حزب و به خصوص نشریات و تولیدات منتسب به آن به خوبی نشان می‌دهد که تشکیل این حزب تنها یک انشعاب عادی و معمولی نبود بلکه جهان بینی جدیدی مطرح گردید که در تضاد کامل با اندیشه‌های اسلام ناب می‌باشد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران