واکاوی سلسله ریشه‌های تاریخیِ رخداد کربلا؛ قسمت دوم
سقیفه؛ سرآغاز انحرافی بنیادین در امت اسلام
از جمله رفتارهای ناپسندی که در جریان سقیفه، فرصت بروزِ دوباره یافت و زمینه را برای بدعت‌های بعدیِ بنی‌امیه فراهم کرد، بازگشت امت به برخی خصلت‌های دوران جاهلیت ـ به واسطه‌ی برخی خواص و نخبگان آنان ـ بود.
علی ابوالحسنی (منذر)/ کالبد شکافی چند شایعه درباره‌ی شیخ فضل‏الله نوری(3)؛
آیا مخالفت شیخ با مشروطه بر سر قالیچه‌ی ریاست بود؟!
برخی از مورخان مشروطه، ضمن اعتراف به شرکت و همراهی مؤثر «شیخ فضل‏الله» در جنبش عدالت‌خواهی صدر مشروطیّت، علت «اختلاف بعدی او با مشروطه خواهان» را در حسادت شخصی نسبت به «سیدعبدالله بهبهانی» و بی‏نصیب ماندن از سهم قدرت جست‌وجو کرده‌اند!
«برهان» در گفت‌و‌گو با نویسنده‏ی کتاب «فراز و فرود مشروطه» بررسی کرد:
مشروطه خواهان می‏دانستند که لیبرال دموکراسی نمی‏خواهند؟
در حالی‌که برخی به قرابت مشروطه با لیبرال‌ دموکراسی و تمایل مشروطه‌خواهان به تحقق این نظام سیاسی استناد می‌کنند عده‌ای نیز، سخت بر رد این فرضیه مصرند. با این وصف در خصوص دیدگاه دوم این سؤال مطرح است که آیا مشروطه‌ خواهان حقیقتاً از ماهیت مطالبات خویش آگاه بودند؟
تحلیل حجت الاسلام «رضا رمضان نرگسی» از انقلاب مشروطه؛
مشروطه و مصادره به مطلوب روشنفکران
برخی از نوشته‏های تاریخی حول این محور دور می‏زنند که نقش آفرینی علما در انقلاب مشروطه ناآگاهانه بوده، اما شواهد تاریخی دیگری نشان می‌دهد که حداقل بخشی از علما از ابتدا به ماهیت مشروطه آگاهی داشتند و حتی برخی آن را نامشروع می‌دانستند، با این وصف، حمایت علما از این انقلاب با علامت سؤال مواجه می‌شود!
علی ابوالحسنی (منذر)/ کالبد شکافی چند شایعه درباره‏ی شیخ فضل‏الله نوری(1)؛
آیا شیخ فضل‏الله عامل روس‏ها بود؟
سخن از چند شایعه است، شایعه‏هایی که در مورد شیخ‏فضل‏الله نوری، فقیه صاحب نام و بحث انگیز عصر مشروطه، ساخته و تکثیر شده و حتی در طول زمان تورم یافته است! از جمله این‏که شایعه پردازان مدعی‏اند: «شیخ فضل‏الله، با أخذ رشوه از روس‌ها، زمینی را به بانک استقراضی روسیه فروخته است!»
فضل‏الله موحد/ پاسخ به مقاله‏ی «صادق حیدری‏نیا»(1)؛
دلیلی ناموجه برای فخر فروختن!
اخیراً سایت «برهان» مقاله‌ای از «صادق حیدری‏نیا» که پاسخی به دو مقاله‏ی «فضل الله موحد» بود منتشر کرد. مقاله‏ی حاضر جوابیه‏ای از ایشان به پاسخ‏های «صادق حیدرنیا» می‏باشد.
مهدی جمشیدی(2)؛
الگوهای فکری ایران باستان و تضادها
بسیاری از الگوهای فکری و رفتاری فرهنگ و تاریخ ایران باستان، به دلیل تضادّ و ناسازگاری با فرهنگ‏اسلامی، قابل پذیرش نیستند. ایدئولوژی و فرهنگ اسلامی با هرگونه تفاخرات و تعصبات قومی، نژادی، جغرافیایی، زبانی و ... مخالفت صریح دارد و هیچ­گونه حساسیت برتری­جویانه را در این زمینه­ها برنمی­تابد و مشروع قلمداد نمی­کند.
صادق حیدری نیا/ نقد و نظری بر دو مقاله‌ی تخت جمشید؛
باستان‌گرایی و باستان‌ستیزی؛ دو روی یک سکه
در یکم و هشتم خرداد ماه، مطالبی با عنوان «تاریخ‏سازی جریان انحرافی از موضوعی انحرافی، به نام تخت جمشید» و«پاسارگاد ساخته‏ی یهودیان یا ایرانیان؟» در پایگاه تحلیلی ـ تبیینی برهان منتشر شد؛ در این مقاله «حیدری‏ نیا» عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‏ی اسلامی بر آن شده تا با ارایه مستدلاتی به نقد و بررسی این دو مقاله بپردازد.
«برهان» در گفت‌و‌گو با «قاسم تبریزی» بررسی می‏کند؛
ارتباط بنی‌صدر با ماجرای ترور شهید بهشتی چیست؟
پس از صدور رأی عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر و عزل وی، استراتژی سازمان منافقین نیز از جنگ مسلحانه به مبارزه مخفیانه و ترور تغییر یافت، که نمودی از آن را می‌توان در انفجار ساختمان حزب جمهوری مشاهده نمود. لذا این پرسش مطرح است که چه ارتباطی میان بنی صدر و انفجار 7 تیر وجود دارد؟
انوشه میرمرعشی/ سیر تاریخی نفوذ اسلام در مصر؛
ایران و اخوان‏المسلمین در گذر زمان
بعد از تصمیم آیت الله کاشانی برای برپایی یک کنگره‏ی جهانی در حمایت از مردم مسلمان فلسطین، شعبه‏ی «اخوان المسلمین» که در مسجدشاه [امام] بازار تهران فعال بود، شروع به ثبت نام از مردمی کرد که خواهان جهاد با صهیونیست‏ها بودند. اما بعد از کارشکنی دکتر مصدق در برپا نشدن این کنگره، عملا کارهای انجام شده در این شعبه بی‏نتیجه ماند...
حجت الله کریمی/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در جمع نمایندگان مجلس؛
لباس وارونه‏ی دین در قامت ناراست استعمار
«دشمن امروز بر روى چند نقطه تکیه‌ى اساسى دارد....یکى از آن‏ها رقیق کردن اعتقادات اسلامى و احساسات اسلامى و رسوخ دادن تفکرات الحادى و شبه‌الحادى از طرق مختلف است؛ این جزو سیاست‏هاى این‏هاست.» این عبارات بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس درباره‏ی رمزگشایی از سناریوی سلطه‏گران است...
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران