گفت‌وگو با دکتر «موسی حقانی» درباره‌ی ملی شدن صنعت نفت؛
تشابه پیشنهادات غرب در ملی شدن صنعت نفت با مذاکرات هسته‌ای
واقعه‌ی ملی شدن صنعت نفت از جمله برهه‌های تاریخ ایران است که در آن استقلال ملی ایران از بیگانگان تبلور یافته است. این روز بهانه‌ی مناسبی بود که به‌سراغ دکتر موسی حقانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، برویم تا به‌شکلی روشن به ترسیم فضای ملی شدن صنعت نفت بپردازد.
میزگرد بررسی شخصیت «ذوالقرنین» با نیم نگاهی به ناسیونالیزم افراطی(1)؛
اعتباریابی انطباق کوروش بر ذوالقرنین
«ناسیونالیسم افراطی» مسأله‌ای نیست که بتوان آن را به مقطع خاصی از تاریخ دوران معاصر محدود کرد. حامیان این گفتمان با فراز و فرودهایی در سده‌ی گذشته همواره در حیات تاریخ معاصر ایران ابراز وجود کرده‌اند گفتمانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از جانب افراد و گروه‌هایی در حال طرح بوده و می‌باشد.
در گفت‌و‌گوی «برهان» با آیت‌الله «سیدعلی‌اصغر دستغیب» بررسی شد؛
«امام هادی(ع)» و «امام عسکری (ع)»، زمینه‌سازان غیبت
آیت‌الله دستغیب معتقد است؛ چه بسا یکی از دلایل این تمرکز توهین از این جهت است که امام هادی(ع) یک مقدار نسبت به سایر ائمه ناشناخته‌تر باشند. در جوامع اسلامی و حتی شیعی هم آن‌چنان که باید شناسانده نشده‌اند.
گفت‌و‌گوی «برهان» با «علی ریاحی» پیرامون توهین به «امام هادی» علیه‌السلام؛
«امام هادی(ع)» و بیان مرام‌نامه‌‌ی شیعه در زیارت «جامعه‌ی کبیره»
نظر به افزایش هدفمند هجمه‌ها نسبت به ساحت مقدس امام هادی علیه‌السلام بر آن شدیم تا علاوه بر سنجش صحت انتساب زیارت جامعه‌ی کبیره به آن امام همام، ریشه‌های وقوع چنین جسارتی را در گفت‌وگو با پژوهشگر مسائل دینی و تاریخ اسلام «علی ریاحی» بررسی نمائیم.
بهزاد جامه‌بزرگ/ مروری نقادانه بر تاریخ تجدد در ایران(7)؛
«مسیر طالبی» و فقدان پرسش از سامان جدید غرب
تفاوت عمده‌ی «میرزا ابوطالب خان» با «شوشتری» در این است که شناخت وی از غرب و تحولات آن همچون شوشتری با واسطه صورت نمی‌گیرد و ابوطالب خان این فرصت را به دست می‌آورد تا به عنوان یکی از نخستین ایرانیان، ضمن مشاهده‌ی جوامع غربی به نشر و انعکاس دریافت خود از تمدن جدید غرب بپردازد.
حبیب‌الله مهرجو/ برگ‌هایی از تاریخ روشنفکری عصر پهلوی(3)؛
نگاهی به اندیشه و افکار سیاسی «حمید عنایت»
تلاش «عنایت» در زمینه‌ی بومی‌سازی اندیشه‌ی سیاسی، صرف نظر از هرگونه قضاوت درباره‌ی توفیق یا عدم توفیق آن، باید تجربه‌ای برای نسل جدید اندیشه‌ورزان ایرانی باشد که در دهه‌های 1370 و 1380 با آشنایی بیش‌تری از مدرنیته و سنت سیاسی ایرانی و تجربه‌ی عمیق‌تر در صدد بومی‌سازی اندیشه‌ی سیاسی معاصر ایران هستند.
امیرحسین ثمالی/ بررسی کارنامه و عملکرد مجمع روحانیون مبارز(2)؛
از انشعاب برای اسلام ناب تا اردوکشی خیابانی
در ادامه بررسی عملکرد مجمع روحانیون، در این بخش تلاش خواهیم نمود تا عملکرد این تشکل را در 3 دوره مورد بررسی قرار دهیم: «1- عملکرد مجمع از مجلس سوم تا سال روی کار آمدن دولت اصلاحات، 2- عملکرد مجمع در سال‌های اصلاحات تا انتخابات ریاست جمهوری نهم و 3- عملکرد مجمع از سال 84 تا انتخابات نهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی»
محمدعلی بابایی/ بررسی ابعاد حقوقی- تاریخی انفصال بحرین از حاکمیت ایران؛
انفصال بی‌مبنا!
انفصال بحرین از سرزمین ایران یکی از خیانت‌های آشکار رژیم «پهلوی» به ملت ایران و منافع ایران عزیز بود. موضوعی که اگرچه در زمان وقوع به صورت شایسته مورد توجه قرار نگرفت و به سادگی و با کم‌ترین دردسر برای حکومت پهلوی و با سیاست پردازی‌های انگلستان به سرانجام رسید اما بعدها مورد بحث و نقد بسیاری از صاحب نظران قرار گرفت.
امیرحسین ثمالی/ بررسی کارنامه و عملکرد مجمع روحانیون مبارز(1)؛
چرایی انشعاب مجمع روحانیون
نکته‌ای که در انشعاب مجمع روحانیون نباید از آن غفلت کرد این است که در بررسی ریشه‌های این انشعاب اکتفای صرف به حوادث پس از انقلاب، ظرفیت پاسخ‌دهی به آن را ندارد و باید به اختلاف‌های بینشی اعضای اصلی آن پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز نظر داشت.
بهزاد جامه‌بزرگ/ مروری نقادانه بر تاریخ تجدد در ایران(6)؛
میرعبداللطیف شوشتری و شناخت با واسطه از تمدن غرب
در میان رسایل دوره‌ی قاجار که حاوی گزارش‌هایی درباره‌ی تمدن جدید غرب هستند، سفرنامه‌‌ی «تحفة العالم و ذیل التحفه» میرعبداللطیف خان شوشتری که مقیم هندوستان بود، از جمله آثار مهم این دوره است که در این مقاله به بررسی محتوای سفرنامه‌ی «میرعبداللطیف شوشتری» و نحوه‌ی انعکاس تمدن جدید غرب در اثرش پرداخته خواهد شد.
صمد توحیدی/ واکاوی ابعاد دگرگونی دستگاه قضایی ایران در دوره‌ی پهلوی اول؛
سکولاریزاسیون قضایی
با تحولات قضایی رخ داده در دوره‌ی پهلوی اول، روحانیون از اموری چون مناصب قضایی، تعلیم و تربیت، امور فرهنگی و مذهبی تا حد زیادی کنار گذاشته شدند به این ترتیب، با کاهش کارکردهای قضایی، آموزشی و تربیتی علما در نتیجه‌ی استفاده از نظام‌های حقوقی و آموزشی اروپایی و نظارت بر اوقاف، منزلت آن‌ها عمیقاً تحت تأثیر قرار گرفت.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران