گفت‌وگو با یعقوب توکلی پیرامون شبهه‌ی افکنی رسانه‌های معاند
واقعیت اعدام‌های سال 67
اکنون در ایام انتخابات شاهد شکل‌گیری موج رسانه‌ای جریان ضدانقلاب علیه نظام اسلامی با تیکه بر فایل صوتی سابقاً منتشرشده آقای حسینعلی منتظری در مورد اعدام‌های ۱۳۶۷ هستیم، این رسانه‌ها با دست‌آویز قرار دادن این موضوع و با شبه افکنی و خبرپراکنی‌های دروغ نسبت به مسئولین به دنبال کاستن از مشارکت مردم و ضربه زدن به انتخابات هستند، به همین منظور و در راستای روشن ساختن زوایای مختلف این موضوع اندیشکده‌ی برهان با استاد یعقوب توکلی، محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر و جریان‌شناسی سیاسی، به گفت‌وگو نشسته ‌است
صفارهرندی در گفت وگو با برهان:
نباید تنها به پاسخ‌گویی شبهات بسنده کرد؛ باید حریف را به چالش وا داشت
صفار هرندی چندی پیش در گپ و گفتی صمیمی با وبلاگ حسین قدیانی به این سؤال که آیا شما وزیر رییس جمهور بودید یا وزیر آقا؟ اینگونه پاسخ گفته بود: «احمدی نژاد هم وزیر رهبر است.» صفارهرندی هرآنچه که هست بی تردید حضور فعال و اثرگذارش در رسانه امری تردیدناپذیر است؛ به همین منظور برهان هم در اولین گام خود با وی به گفت‌وگو نشست.
تبیین خطبه‏های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب(1)/سعدالله زارعی:
واکنش سایت اخوان‏المسلمین بسیار مطلوب است
خطبه‏های نماز جمعه‏ی رهبر انقلاب، رسانه‏های خارجی را بر آن داشت تا با دستاویز قراردادن موضعی نه چندان معتبر از اخوان‏المسلمین مبنی بر مردمی بودن انقلاب مصر و تعلق آن به تمامی اقشار این کشور، اندکی از تأثیرگذاری فرمایشات مقام معظم رهبری بکاهند. در این رابطه با سعدالله زارعی، کارشناس مسایل سیاسی به گفت‏وگو نشستیم.
تبیین خطبه‏های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب(2)/ مهدی فضائلی:
هراس آمریکا از آتش‏زدن پرچمش در کنار تصویر مبارک است
زلزله‏ای که به تعبیر مقام معظم انقلاب بر پیکره آمریکا و اسراییل در اثر انقلاب‏های اخیر مصر و تونس لرزه انداخت، رسانه‏های غربی را بلافاصله در تخطئه کردن فرمایشات رهبری فعال کرد. مهدی فضائلی، کارشناس مسایل سیاسی در این مورد به ارایه تحلیل پرداخت.
تبیین خطبه‏های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب(3)/ مهدی محمدی:
تضعیف اخوان المسلمین؛ سناریوی جدید واشنگتن برای مهندسی حکومت آتی مصر
برملاشدن سناریوی جدید آمریکا مبنی بر تضعیف جریان‏های اسلام‏گرای انقلاب مردمی مصر در بیانات روز جمعه رهبر انقلاب، سایت‏های وابسته به سران سلطه را ناچار به اتخاذ موضع‏گیری منفعلانه کرد.
تبیین خطبه‏های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب(4)/ محمدعبدالهی؛
خیزش عربی، غربی یا اسلامی؟
بی.بی.سی در واکنشی منفعلانه به بیانات مقام معظم رهبری نوشت: «اخوان المسلمین در پاسخ به اظهارات رهبر ایران، اعلام کرد که "قیام مردم مصر" شامل همه اقشار است و یک "انقلاب اسلامی" نیست.» هرچند این ادعا توسط منابع خبری گوناگون از جمله العربیه تکذیب شد، در این نوشتار ابعاد گوناگون خیزش کشورهای عربی بررسی شده‏است.
نایب رییس کمیته‌ی حقوق بشر مجلس:
برهان زیر ساخت‌هایی را برای حضور تهاجمی در فضای رسانه، مهیا کند
ریشه‌ی برهان شجره‌ی طیبه است که همواره این شجره با شجره‌ی خبیثه در مبارزه بوده است، لذا از طرف شجره‌ی خبیثه که همانا صهیونیسم و ادیان قلابی آن هستند همواره به مبارزه دعوت خواهد شد.
حسام الدین برومند؛
چندضلعی استیضاح
نظام جمهوری اسلامی تنها به وضعیت پدافندی و دفاع در برابر هجمه‌ها و ادعاهای پوچ آن‏ها بسنده نکند؛ بلکه نسبت به موقعیت سیاسی و حقوق بشری آن‏ها آفندی و تهاجمی عمل نماید.
یادداشت سردبیر؛
چرا برهان؟
پر واضح است که نوع برنامه‌ریزی و هدف گذاری نسل جدید دانشگاه و حوزه با آنچه وظیفه نسل قبل بود اگرچه در اصول مشترک است اما در سطوح راهبردی و کاربردی بایستی واجد تفاوت هایی باشد. ما در گردنه‌های دشواری قرار گرفته‌ایم که با «ساده اندیشی‌های نظری» و «راحت طلبی‌های عملی» سر سازگاری ندارد.
محمد عبدالهی/پاسخی به شبهه‏افکنی رسانه‏های غربی پیرامون تحولات تونس؛
تونس، رونوشت جنبش سبز یا انقلاب 57؟
پایگاه اینترنتی کلمه هم‏زمان با تحولات تونس به نقل از موسوی این‏گونه نوشت: «نقطه‏ی آغازین آن‏چه در خیابان‌های تونس، صنعا، قاهره، اسکندریه و سوئز شاهد آن هستیم را باید در تظاهرات چند میلیونی ۲۵، ۲۸ و۳۰ خرداد ماه سال گذشته‏ی تهران جست و جو کرد.» صحت و سقم این ادعا در این متن مورد بررسی قرار گرفته‌است.
مهندس سید مرتضی نبوی در گفت‏گو با برهان:
برهان با رویکردی ابتکاری و خلاقانه به تبیین و تحکیم مبانی گفتمان انقلابی ـ اسلامی بپردازد
هشدارسید مرتضی نبوی به هاشمی پس از تأکید مجددش بر مواضع نماز جمعه 26 تیرماه 88، شاید جزء آخرین مواردی باشد که بتوان از این عضو مجمع تشخیص سراغ گرفت، وی البته هم اکنون مدیر مسؤلی روزنامه رسالت را هم برعهده دارد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران