نگاهی به تحول در علوم سیاسی از دریچه‌ی تحول در علوم انسانی
چرا با صورتی منسوخ‌شده از علم سیاست مواجهیم؟
علوم انسانی که غایت حوزه‌ی ذهنی بشر در دوران زندگی ماست، می‌باید مطابق با تحولات زمانی و مکانی گوناگون، چهره‌ی متنوعی به خود بگیرد؛ از آن تأثیر پذیرد و بر آن تأثیر بگذارد. در غیر این‌صورت، ما صورت منسوخ‌شده‌ای از علم انسانی خواهیم داشت.
جعفر رجبی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در هفته‏ی وحدت(1)؛
شکست استراتژی توپ چرخی آمریکا در خاور میانه
«ملت‏ها فهمیده‏اند سیاست‏های آمریکا عامل اصلی تحقیر، اختلاف و دو دستگی در میان آن‏ها است. بنابراین کلید حل مشکلات مسلمانان در جمع شدن بساط آمریکا در منطقه نهفته است.» این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب را در این نوشته تبیین کرده‏ایم.
دکتر سیدمحمود نبویان/ پاسخی به نامه‏ی کدیور(6)
مبنای توقیف مطبوعات چیست؟
کدیور معتقد است: «رسانه‏های مستقل و منتقد بر خلاف قانون، توقیف و تعطیل شده‏اند.» به واقع توقیف و تعطیلی روزنامه‏ها و نشریات در ایران به چه توجیه و مبنایی صورت می‏گیرد؟
نگاهی دوباره به 25 بهمن تهران(2)/ گفت‏وگو با عباس سلیمی نمین؛
اما و اگرهای برخورد با موسوی
باید دقت کرد که اگر ما با یک مفلوک در کشور برخورد کنیم، کاملا برای جهان این‏گونه تصور می‏شود که این مسأله ریشه در داخل دارد، در صورتی‏که ریشه‏ی داخلی ندارد.
نگاهی دوباره به 25 بهمن تهران(1)/گفتگو با سعدالله زارعی؛
میلیشیای سبز دوباره به میدان آمد!
در سال 88 تبلیغات انتخاباتی برخی کاندیداها با واژه‌ی «تغییر» سامان داده شد و بر همین اساس هم به تولید میلیشیا روی آوردند. با گذشت حدود یک‌سال، این جریان با اشاره و فرماندهی آمریکایی‌ها و با سرخط کردن معدود نیروهای خود، وارد میدان شد.
رضا سراج/ واکاوی پروژه‌ی امنیتی سیاسی 25 بهمن تا 25 اسفند؛
فتنه‌ی 25 بهمن 89 و بازگشت به دهه‌ی 60
فتنه‌ی 25 بهمن، فضای سیاسی کشور را از فتنه‌ی 88 عبور داد و بار دیگر قطب‌بندی «انقلاب- ضد انقلاب» را در جامعه حاکم ساخت؛ این وضعیت یادآور رخدادهای دهه‌ی 60 است. ازاین‌رو، واکاوی شرایط دهه‏ی60‏‌ و انطباق آن با وضعیت فعلی می‌تواند یک تحلیل راه‌گشا پیش روی معتقدان به گفتمان انقلاب قرار دهد.
موسوی دهه‏ی60‏، موسوی دهه‏ی80/ بخش پنجم؛
پس پرده‏ی انقلابی‏گری!
با توجه به این‌که موسوی در جریان تکوین و پیروزی انقلاب در عمل نقش بارز و شاخصی نداشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارد حاکمیت شد؛ چگونگی ورود او در معادلات قدرت و رشد سریع او در این مرحله و دست‌یابی به مقام نخست‏وزیری از مباحث مهم دهه‌ی اول انقلاب است.
محمد آقاسی؛
رسانه‌ها و جهت‌دهی خیال جمعی ایرانیان
او که سنی مذهب بود، درست در ابتدای هفته‌ی وحدت، هنگام ورود «عبدالله گل» رییس جمهور کشوری که اکثریت افراد آن را اهل سنت شکل داده‌اند، به شهادت رسید. این‌بار هم دشمنان تلاش کردند تا با وارد کردن اقلیت‌های مذهبی، موج جدیدی را در کشور ایجاد کنند.
محمد حسین کاظمی/ تأملی بر تلاش غرب برای وارونه‏نمایی تحولات منطقه؛
خلق تصاویر مجازی در شمال آفریقا!
ایجاد ارتباط میان علم فیزیک و عالم سیاست در نگاه اول کمی نامأنوس به نظر می‌رسد اما بررسی رفتار ایالات متحده نسبت به آن‌چه در قاهره و تونس می‌گذرد این همسان سازی و همزاد پنداری را میسر می‌سازد.
پرویز امینی/ واکاوی اتفاق25 بهمن از منظر نقش عوامل برون‏مرزی؛
تلاشی ناکام برای پنهان ساختن افول تدریجی آمریکا
منشأ اتفاق ۲۵ بهمن، واقعیت‌های داخلی مانند حوادث پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری نیست، بلکه این «خرده اتفاق» در چارچوب واقعیت‌ها و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی قابل تحلیل است.
محمد عبدالهی/ درنگی جامعه‏شناسانه بر تناقض‏های هویتی جریان معترض ایران؛
توهم جنبش انگاری سبزها
اطلاق«جنبش سبز» به حرکت اعتراضی پس از انتخابات 1388، از سوی کارشناسان با واکنش‏های گسترده‏ای رو به رو شد، اما جدال‏های سیاسی، راه را بر مبحثی کارشناسانه بست. در شرایطی که برخی مخالفان نظام و منتسب به جریان سبز خود از ماهیت غیرجنبشی آن سخن می‏گویند؛ بررسی جامعه‏شناسانه‏ی این امر ضروری می‏نمایاند.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران