نقدی بر سخنرانی اخیر سعید حجاریان؛
برخورد پروژه سکولاریزاسیون با سد محکم ولایت فقیه
آنچه سعید حجاریان در سخنرانی اخیر خود بیان کرده قرائتی ساده تر و البته صریح تر از همان چیزی است که دو دهه ی قبل در کتاب "از شاهد قدسی تا شاهد بازاری " بیان نموده است. سکولاریزه کردن نظام فقهی شیعه و استحاله ی جمهوری اسلامی به دولت مدرن عرفی، همه ی آن چیزی است که حجاریان دستور کار اصلاح طلبان میداند.
زهرا ساعی/ مروری بر خیزش‌های خارومیانه؛
آن‌چه آمریکا خواست و آن‌چه شد!
چند سال پیش وقتی غرب از خاورمیانه‌ی جدید سخن می‌گفت، طرح‌های زیادی را در سر می‌پرورانید؛ اما ناکامی اسراییل در جنگ 33 روزه و اتفاقاتی که به دنبال آن روی داد؛ کم و بیش تحقق خاورمیانه‌ایی که غرب می خواست را با چالش مواجه کرد.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان (4)/ فعالان رسانه‌ای در گفت‌وگو با برهان؛
از انقلابی‏گری تا افراطی‏گری
«فضاى اهانت و هتک حرمت در جامعه، یکى از آن چیزهایى است که اسلام مانع از آن است...فضاى هتک حرمت، هم خلاف شرع، هم خلاف اخلاق و هم خلاف عقل سیاسى است.» این اولین بار نیست که مقام معظم رهبری به رعایت اخلاق رسانه‏ای تأکید کرده‏اند؛ اما آنچه امروز در فضای رسانه‏ای رخ می‏دهد، ‌تا حدودی با مطالبه‏ی ایشان فاصله دارد.
صالح اسکندری/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(3)؛
پیام به آن‌هایی که حرف می زنند یا می‏نویسند...
« یک فکر سیاسى غلط یا یک فکر دینى غلط را محکوم کردن، یک حرف است، مبتلا شدن به این امرِ خلاف اخلاق و خلاف شرع و خلاف عقل سیاسى، یک حرف دیگر است؛ ما این دومى را به طور کامل و قاطع نفى می‏کنیم.» این تأکید چندین‏باره‏ی رهبر انقلاب ضرورت تبیین آن را بیش از پیش نمایان می‏کند.
پاسخی به ادعای سایت جرس؛
شکاف قدرت یا توهم قدرتمندی؟!
در شرایطی که امروز جریان سبز در وضعیت مبهمی قرار گرفته است، تئوریسین‏های آن می‏کوشند با لفاظی‏های تئوریک، برای آن هویت جعلی دست و پا کنند. چنانچه سایت جرس در مطلبی به قلم مرتضی کاظمیان، 25 بهمن را نقطه عطفی برای وضوح یافتن یک شکاف سیاسی در نظام جمهوری اسلامی می داند!
محمد جواد اخوان/ بحـرین در گذر رهـایی(6)؛
تحولات بحرین و آینده‌ی پایگاه‌های ‌نظامی آمریکا
پس از حمله صدام به کویت، بحرین به یک‎باره مورد توجه آمریکایی‌ها قرار گرفت تا از این کشور به عنوان پایگاهی برای پشتیبانی جنگنده‌های آمریکایی استفاده شود و هم‎اکنون ناوگان پنجم دریایی آمریکا در پایگاه نظامی الجفیر بحرین مستقر است.
متین محجوب/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(2)؛
ابعاد غیرمتعارف حادثه‌ای عجیب که هنوز در اول راه است
بازار گرم تحلیل خیزش‌های خاورمیانه در رسانه‌ها و محافل علمی در این روزها به نظر، اندکی با رویکرد رهبر انقلاب متفاوت است؛ چه اینکه ایشان به صراحت ابعاد این رویدادها را بیرون از متعارفِ مسائل جاری می‌دانند، در حالی‌که عمده‏ی تحلیل‌های موجود در قالب همین علت‌یابی‌های رایج عنوان می‌شود.
مهدی محمدی/ مروری بر آخرین بازنویسی پروژه‏ی فتنه 88؛
انتقال هسته‏ی تولید بحران به خارج از مرزها
از 25 بهمن 1389 علایم شکل‏گیری یک پدیده‏ی مهم امنیتی در کشور آشکار شده است که توجه ویژه‏ای را می‏طلبد. این پروژه در محافل پنهان بیرونی با اداره‏ی جریان فتنه کلید خورده و با برنامه‏ریزی مرحله بندی شده در حال اجراست و می‏توان آن‏را «انتقال هسته‏ی تولید ناآرامی به بیرون کشور» خواند.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(1)/ یک تحلیل‏گر مسایل خاورمیانه در گفت‏وگو با برهان؛
موجی که رسید؛ هرچند با تأخیر
«اتفاقات منطقه، دو شاخصه‌ى بسیار مهم دارد؛... یکى حضور مردمى است، یکى شعار اسلام. این دو چیز، خیلى مهم است.» این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان است ...
محمد جواد اخوان/ بحـرین در گذر رهـایی(5)؛
عقب‌نشینی دولت بحرین
رسانه‌ها خبر دادند حاکم بحرین مجبور شد که به مردم اجازه‌ی برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را بدهد و به نیروهای ارتش دستور داد تا از خیابان‌ها عقب نشینی کنند و نهایتا دستور آزادی تعدادی از دستگیرشدگان را صادر کرد.
مصطفی رئوف/ آینده‌پژوهی رویدادهای عربستان؛
کابوس نفتی واشنگتن در حال تعبیر است!
گردابی که حلقه‌ی اولیه‏اش تونس و مصر و حلقه‌ی بعدی‏اش یمن، لیبی و بحرین بود؛ به نظر می‌رسد اکنون به مرکز ثقل خود یعنی عربستان سعودی رسیده باشد؛ عربستانی که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی نفت خاورمیانه و بزرگ‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه است. موج اعتراضات مردمی، چه بر سر آینده عربستان خواهد آورد؟
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران