گفت‌وگو با یعقوب توکلی پیرامون شبهه‌ی افکنی رسانه‌های معاند
واقعیت اعدام‌های سال 67
اکنون در ایام انتخابات شاهد شکل‌گیری موج رسانه‌ای جریان ضدانقلاب علیه نظام اسلامی با تیکه بر فایل صوتی سابقاً منتشرشده آقای حسینعلی منتظری در مورد اعدام‌های ۱۳۶۷ هستیم، این رسانه‌ها با دست‌آویز قرار دادن این موضوع و با شبه افکنی و خبرپراکنی‌های دروغ نسبت به مسئولین به دنبال کاستن از مشارکت مردم و ضربه زدن به انتخابات هستند، به همین منظور و در راستای روشن ساختن زوایای مختلف این موضوع اندیشکده‌ی برهان با استاد یعقوب توکلی، محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر و جریان‌شناسی سیاسی، به گفت‌وگو نشسته ‌است
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین دکتر ابوالفضل ساجدی؛
دین سیاسی یا سیاست دینی
اسلام علاوه بر اینکه برای ساختار سیاسی شکل خاصی را پیشنهاد کرده، برای مدل حکومت و احکامی‌ که باید اجرا شوند نیز پیشنهادهایی را ارائه کرده است. اما به چه دلیلی وحی و دین باید در اداره‌ی جامعه حضور داشته باشند و میزان دخالت دین در اداره‌ی جامعه تا چه حدی است و این حد از کجا و به‌وسیله ی چه کسی مشخص می‌شود؟
تحلیلی جامعه‌شناختی بر نام‌گذاری سال؛
همدلی و هم‌زبانی برای پر کردن شکاف دولت و ملت
رهبر معظم انقلاب جهت تحقق ظرفیت مورد نیاز برای اجرای الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، سال جدید را سال همدلی و هم‌زبانی ملت و دولت نام‌گذاری کردند تا با کم کردن شکاف‌ها و جلب اعتماد مردم نسبت به دولت و توجه دولت نسبت به توان ملت، مسیر اعتلای کشور هموار گردد.
تأملی در اهداف پنهان دشمن در مذاکرات
چگونه می‌توان راهبرد «تهدید، تحمیل و تحقیر» را خنثی نمود؟
اگر دشمن نیرنگ به خرج می‌دهد، جمهوری اسلامی نیز ابزارهای فشار متقابل را دارد. دشمن بسیار بیش از ما به مذاکره و توافق نیازمند است و اتفاقاً همین موضوع می‌تواند برگه‌ی برنده‌‌ی ما در این منازعه باشد.
حجت‌‏الاسلام دکتر مهدوی‏‌زادگان/ نقدی بر آرای حجاریان؛
تأملی بر تمنای عرفی‌سازی دین و سیاست توسط یک سکولار
حجاریان در برخی مقالاتش به مسئله‏ی «عرفی شدن فقه اسلامی» پرداخته که نگاهی عمیق به محتوای آن‏ها، اختلاف ذاتی و فرضیه‏های معارضشان را نشان می‏دهد. این مقاله تلاشی است برای نشان دادن ناکارآمدی پروژه‏های نویسندگان سکولار در تحقق فرآیند عرفی‌سازی دین و مجموعه‌های متعلق به آن.
راه روشن روشن‌فکری در نگاه مقام معظم رهبری؛
روشن‌فکری از موجودیتی ناقص‌الخلقه تا موجودیتی روشن‌بین و دردمند
رهبر انقلاب با تحلیل روند شکل‌گیری روشن‌فکری در ایران معتقدند این جریان از ابتدا بیمار و معیوب شکل گرفت و باعث انحطاط فرهنگی و اخلاقی جامعه و نیز منشأ خیانت‌هایی به منافع ملی و سیاسی شد.
تمایز نگاه شهید مطهری و روشن‌فکران پیرامون «روحانیت»؛
روحانیت مطهر
همواره جریان به‌اصطلاح روشن‌فکری برای تحقق جامعه‌ی سکولار و غربی‌شده در ایران، در تلاش بوده روحانیت را از کارویژه‌های خود در جامعه دور کند و در این راه، از هیچ رفتاری فروگذار نکرده است. از جمله آنکه همواره تلاش داشته با مصادره، قلب و تحریف اندیشه‌های مراجع فکری انقلاب اسلامی از جمله شهید مطهری، این پروژه خود را به پیش برد.
تفاوت‌شناسی «مردم‌سالاری دینی» با «مردم‌سالاری لیبرالی»
نظام‌سازی برمبنای عدالت یا آزادی
میان مردم سالاری دینی که نظامی ‌است برخاسته از دین است و دموکراسی لیبرالی که نظامی است با ماهیت سکولار، یک تفاوت عمده وجود دارد و آن اینکه در اندیشه ی سیاسی شیعی، «عدالت» در هسته ی تعاملات نظری و عملی قرار دارد؛ در حالی که در اندیشه ی لیبرالی، «آزادی» محور تمام نظریه‌ها و فعالیت‌هاست.
نگاه کلان به نام سال؛
فهم «زبان زمان» در نام‌گذاری سال‌ها
آن دسته از تمدن‌ها، فرهنگ‌ها، مکاتب، اندیشه‌ها و نهضت‌ها که نتوانستند پیوند خود را با زبان زمان امتداد دهند، «مانایی» و «پویایی» خود را از دست داده و بنابراین از جامعه و توده‌ها جدا گشته و محکوم به «زوال» و «انحطاط» شده‌اند.
جریان شناسی یک جریان کمتر دیده شده در تاریخ اسلام؛
چگونگی بروز جریان «اعتزال» از شعار «اعتدال» در حکومت علوی
جریان پیروز در حکومت حضرت علی (علیه السلام) هیچ کدام از جریان‌های قاسطین و مارقین و ناکثین نبودند. جریان پیروز در حکومت علوی، جریان اعتزال بود. شاهد این سخن، سی هزار نفر تماشاچی صفین و اندک اصحابی بودند که از خیل هزاران صحابه‌ی پیامبر در کنار ایشان ماندند.
چرا رهبر انقلاب بر اعتماد متقابل دولت و ملت تاکید دارند؟
همدلی و همزبانی برای ارتقاء سرمایه اجتماعی
اگر میان چشم انداز ترسیمی دولت و اولویت های ترجیحی مردم فاصله ایجاد شود؛ «اعتماد» به عنوان پایه اصلی سرمایه اجتماعی سلب خواهد شد و در اثر تشدید فزاینده فرسایش سرمایه اجتماعی، شاهد گسست دولت-ملت خواهیم شد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران