به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی؛
در نسبت دیانت و سیاست...
اسلام علاوه بر اینکه برای ساختار سیاسی شکل خاصی را پیشنهاد کرده، برای مدل حکومت و احکامی‌ که باید اجرا شوند نیز پیشنهادهایی را ارائه کرده است. اما به چه دلیلی وحی و دین باید در اداره‌ی جامعه حضور داشته باشند و میزان دخالت دین در اداره‌ی جامعه تا چه حدی است و این حد از کجا و به‌وسیله ی چه کسی مشخص می‌شود؟
سیدمهدی حسینی/ امام(ره) و آلترناتیو نظام شاهنشاهی(1)
تاج زاده: امام جمهوری اسلامی می‌خواست نه نظام ولایی!
«مصطفی تاج زاده» مدت‌هاست بر این موضوع تأکید می‌کند که امام(ره) زمانی که در «نوفل لوشاتو» به سر می‌بردند در صدد تشکیل «جمهوری اسلامی» بودند و البته این هدف امام نیز با پیروزی انقلاب محقق شده اما پس از رحلت ایشان عده‌ای با استحاله‌ی «جمهوری اسلامی» آن را به سمت « حکومت اسلامی» و «نظام ولایی» سوق دادند.
دکتر سید محمود نبویان/ پاسخی به نامه‏ی کدیور(3)
ماجرای آرای دزدیده شده!
معترضان سبز ایرانی «فتنه‌گر» نیستند، آن‌ها به‌دنبال رأی، بلکه«حق گمشده‌ی»خود هستند و راه برون رفت از این بحران، سرکوب و خفقان نیست، تن دادن به حاکمیت قانون است.
صفارهرندی درباره‏ی قرار ولنتاین جریان سبز، به برهان گفت:
عصای سبزها زیر قامت افتاده‏ی آمریکا
درنگی در تاریخ برگزاری راهپیمایی از سوی سبزها، نشان می‌دهد که آن‏ها از آن جهت روز ولنتاین (14 فوریه) را برای این کار انتخاب کرده‌اند که هدیه‌ای به دوستان دیرینِ آن‌ سوی مرزی خود داده باشند تا شاید تلخی اتفاقات اخیر در مصر را اندکی در کامشان شیرین کنند.
بررسی تحولات مصر در گفت‏وگوی عابدینی با برهان:
22 بهمن 89 در ایران؛ 26 دی 57 در مصر
این‌جا ایران است‌،‌22 بهمن 89؛ و آن‌جا مصر است،‌26 دی 57؛ این‌جا ایران است و مردم سی و دومین سالگرد پیروزی انقلابشان را جشن گرفته‌اند؛ و آن‌جا مصر است و مردم غرق در شادی از خروج فرعون از کشورشان هستند...
پاسخی به شبهه‏ی کدیور پیرامون اسلام تک ساحتی /بخش اول
کدام اسلام؟! کدام حقوق بشر؟!
آقای کدیور در اول مطلب خویش آورده‏اند، این مطلب از عنوان کتاب «انسان تک‌ساحتی» اثر «هربرت مارکوزه» از اعضای مکتب فرانکفورت، مکتب انتقادی و از شاگردان «هایدگر» و «هوسرل» وام گرفته شده‏است. مدعای این اثر که به نقد تکنولوژی و سرمایه‏داری می‌پردازد، این است که دستاورد مدرنیته، انسان تک‌ساحتی است.
پاسخی به مقاله‌ی «عرف در شرع» آقای عبدالعلی بازرگان/ بخش اول
عرف در محدوده‏ی شرع
اندکی بعد از دوم خرداد، اکبر گنجی در مقاله‏ی «خون به خون شستن محال آمد، محال» در روزنامه‏ی صبح امروز آقای حجاریان، عاشورا را تنها یک خون خواهی قومی- قبیله‏ای تفسیر ‏کرد. سال‏ها بعد، آقای بازرگان نیز شبیه همان مطالب را مطرح ساخته است.
تبیین بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و خلبانان نیروی هوایی ارتش/ صالح اسکندری؛
سر حرف خودمان ایستاده‏ایم
برخی پژوهش‌گران اجتماعی بر این باورند در فرآیند محتوم الیناسیون، انقلاب از محتوا تهی می‌گردد و ارزش‌های انقلاب به ضد ارزش تبدیل می‌شوند. دیالکتیک ثبات و تغییر در هم می‌آمیزد و فرزندان انقلاب، شعارها و ارزش‌های انقلاب خود را می‌خورند.
نگاهی آینده‏پژوهانه به تحولات منطقه در گفت‏وگو با رضا سراج؛
8 پیش‏بینی مهم از تحولات آتی منطقه
پس از گذشت چند هفته از تحولات رخ داده در کشورهای اسلامی، ‌دومینوی تغییر در خاورمیانه و آفریقای غربی گویای تغییر بنیادین در ساختار سیاسی است. مهم‌ترین سوال این است که این تغییرات برای منطقه و به‌طور خاص برای آمریکا و اسراییل چه دگرگونی‌های دیپلماتیکی در پی خواهند داشت.
موسوی دهه60، موسوی دهه80/ بخش دوم
پشت صحنه یک استعفا!
عده‌ای مدعی‏اند که جناح چپ از حمایت بیش‌تر امام(ره) برخوردار بود و به همین دلیل این جناح با کنار نهادن چهره‌های شاخص جناح رقیب در دولت، اقدام به تثبیت قدرت خویش نمود و جناح راست طی 8 سال در اقلیت ماند!
حسام‏الدین برومند/ پاسخی به یک شبهه حقوقی؛
آیین نامه ممنوعیت تجمعات مخل امنیت با امضای موسوی ابلاغ شده است
آیین نامه‏ی اجرایی قانون احزاب، در تاریخ 30 خرداد61، زمانی که آقای موسوی به عنوان نخست وزیر ریاست جلسه را برعهده داشت، به تصویب هیأت وزیران رسیده و با امضای خود موسوی ابلاغ شده است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران