پیاده روی اربعین، خیزش جهانی مستضعفین
این حرکت عظیم انسانی نه جنبشی است بر مبنای عقلانیت ابزاری که انسان ها در آن بر اساس محاسبه سود و زیان مادی به کنشگری بپردازند و نه حرکتی است توده وار و بی هدف و مبتنی بر احساس صرف و نه حرکتی ناشی از تضادهای طبقاتی. بلکه خیزشی است جهانی برای پاسخ به ندای فطری خداجویی و حق که نشان از شکل گیری یک فراجنبش اجتماعی در سطح جهانی دارد که بشریت را به آرمانشهری عینی فرا می خواند.
هومن راد/جشنواره 29 زیر ذره بین نقد؛
پایان‌نامه جنجالی کلاهداری
فیلم «پایان‌نامه»در بستر یک روایت دانشجویی و دید اکشن به طرح وقایع پس از انتخابات سال گذشته پرداخته و با رویکردی آسیب‌شناسانه، ظرافت‌هایی از این وقایع را به تصویر کشیده‌است؛ که البته این روایت و این نوع پردازش، باب میل طرفداران جنبش سبز و حامیان دو کاندیدای شکست‌خورده نبود.
به مناسبت سالروز صدور حکم ارتداد سلمان رشدی؛
سلمانِ نامسلمان
امروز 25بهمن است. در چنین روزی در سال 1968 میلادی تئودور هرتزل بیانیه‏ای در خصوص تشکیل دولت جعلی اسراییل منتشر کرد. در سال 2005 میلادی نیز رفیق حریری نخست وزیر لبنان ترور شد؛ اما 25 بهمن سال‌روز حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر اعدام سلمان رشدی نویسنده کتاب کفر آمیز آیات شیطانی است.حکمی که اجرایش می‏کنیم...
محمدرضا محقق/ نقدی بر فیلم سیدرضا میرکریمی در جشنواره 29؛
به شیرینی یه حبه قند
چه زیبا کارگردانی خدا را در فیلم «یه حبه قند» می‌توان در تک تک لحظه‌هایی دید که مخاطب در سکوتی پر ابهام اما جذاب خود را و جهان خود را و خوبی‌ها و بدی‌های خود را در آینه‌ی سینمایی می‌بیند که متعلق به این‌جاست، متعلق به این خاک، متعلق به این آدم‌ها، متعلق به این فرهنگ و متعلق به این مرز و بوم.
مروری بر مواضع برخی از اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی(2)؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی جوی این حقیقت است.
محمد آرمان/نقدی بر فیلم سفر سرخ؛
نفهمیدیم چرا جنگیدیم!!
فیلم«سفر سرخ» تصویری تلخ، تاریک و پر تردید از جنگ را نشان می‏دهد؛ تردید در این‏که چرا جنگیدیم؟ چگونه جنگیدیم؟ کجا جنگیدیم و متعلق به کدام آرمان‌ها بودیم؟ شاید نتیجه‌ی نهایی چنین اثری زیر سؤال بردن ارزش‌هایی باشد که این جنگ بر مبنای آن بنا شده و چه دیواری کوتاه تر از دیوار سینما‌!
دکتر قانعی از ادعای درمانگری عرفان حلقه می‏گوید؛
توهم فرادرمانی
در مورد فرا درمانی ادعاهایی مطرح می‌شود و بعضی معتقدند مواردی که در این روش درمانی از آن به عنوان ادعای بهبود یاد می‌شود، ممکن است بر اثر تلقین‌هایی باشد که به فرد القا می‌گردد با این وجود فرادرمانی در علم پزشکی معنا ندارد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری(بخش سوم)/مهدی جمشیدی؛
انقلاب را دریابید!
یکی از دغدغه‌های انقلابی علامه مطهری، مبتلا شدن انقلاب اسلامی به «استحاله‏ی درونی» بود؛ به این معنی که انقلاب اسلامی پس از مرحله‏ی پیروزی، به تدریج و گاه به صورت نامحسوس، «تغییر مسیر و ماهیت» بدهد و از نسخه اصلی‌اش فاصله بگیرد و منحرف شود.
«فرزند صبح» زیر ذره بین نقد؛
ببخشید امام!
فیلم فرزند صبح در تدارک چه بود و چه ارمغانی برای مخاطب به همراه داشت؟! جز تعجب، تردید، بهت و غم و ... فیلمی که هیچ نشانه‌ای از امام آشنای ما نداشت، فیلمی که نه از جهت سینمایی ارزش قابل بحثی داشت و نه از جهت متنی، بطنی و اندیشه‌ای می‌توان حتی از آن حرف زد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری (بخش دوم)/مهدی جمشیدی؛
پاسداشت آزادی
علامه تأکید می‌کند که آزادی، مطلق نیست و در درون ضوابط اسلامی قابل پذیرش است. به عنوان مثال، ایشان تصریح می‌کند که در منطق اسلامی، اندیشه‌ها و آرای آغشته به «اغفال» و «اضلال»، اجازه‌ی نشر در سطح عمومی جامعه را ندارند.
جشنواره‏ی فیلم فجر زیر ذره بین نقد؛
سیزده 59؛ روایت غم‏بار آدم‏های جنگ
در فیلم «سیزده 59» آن‌چه از آدم‌های جنگ و وضعیت‌شان برای مخاطب تشبیه می‌گردد، موقعیت تلخ و غم‌بار آدم‌هایی است که زندگی تاریک و تیره‌ای دارند و واقعیت اما چیز دیگری است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران