فرصت‌ها و قوت‌های کشور برای پیشرفت درون‌زا (قسمت دوم)
داشته‌هایی برای مقاومت اقتصادی
توجه به داشته‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و تلاش برای بهره‌برداری صحیح از این منابع، یکی از ملاحظات اساسی است که در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن باید موردتوجه قرار گیرد.
حسن فانی/پاسخی به شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
رادیو فردا بخواند!
با گذشت قریب به 2 ماه از عملیاتی شدن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، به 3 دلیل عمده، هیچ یک از اتفاقاتی که پیش‌تر از سوی این رسانه‌های وابسته، به عنوان عوارض اجرای قانون در کوتاه مدت ذکر می‌شد، اتفاق نیفتاده و به اذعان نهادهای اقتصادی آکادمیک غربی، اقتصاد ایران در مسیری روشن به سمت آیتم‌های هدف‌گذاری شده در حال حرکت است.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(4)؛
حیات الگو در ممات چیست؟
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مجموعه نظام‌مندی از مفاهیم، اصول موضوعه، قوانین و راهبردها اطلاق می‌شود که در ساختاری منطقی و مبتنی بر مبانی معرفت‌شناختی اسلام و در چهارچوب حقوق و اخلاق‌اسلامی به تحلیل وضعیت موجود ایران و تبیین وضعیت مطلوب آن و ارائه راهکار برای تغییر وضعیت موجود می‌پردازد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
پاسخی به صدای آمریکا
صدای آمریکا در مطلبی با عنوان «نگاهی به بی‏انضباطی پولی و مالی در ایران امروز»، اثرات بی‏نظمی موجود در اقتصاد ایران بر تورم را تحلیل کرده است. صحت و سقم این موضوع را در مطلب زیر بررسی می‏کنیم.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(3)
ظاهر و باطن نظام بانکی ایران
خیل عظیم اقتصاددانان غربگرای موجود در کشور تمام سعادت را در فرمول‏ها و مدل‏های ناقص غربی جستجو می‏کنند و سعادت دنیا و آخرت بانکداری ایران را نزدیک شدن به بانکداری غربی می‏دانند، در این بین، گروهی هستند که بانکداری غربی را ناقص و دارای عیوب فراوان می‏دانند.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(2)
ما فقط با تفکر وارداتی پیشرفت می‏کنیم!
پس از مطرح شدن الگوی پیشرفت به عنوان بر جسته ترین راه کار توسعه‏ی کشور، موضع گیری‏های جالبی از سوی برخی اقتصاددانان صورت گرفت. این عده معتقد بودند که اگر وضع کنونی ما این طور است به خاطر درست اجرا نشدن الگوی وارداتی است و نه فقدان الگوی بومی!
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(1)؛
دام حرکت زیگزاگی
نخستین نشست نخبگان که با حضور مقام معظم رهبری برای بررسی «الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت و عدالت» برگزار شد، از جهات متعددی قابل بررسی است؛ این اولین بار است که موضوع مدل پیشرفت مورد بازخوانی دانشمندان در یک سطح حکومتی قرار می‌گیرد. برهان در سلسله مقالاتی به کالبد شکافی این رویداد می‏پردازد.
بابک اسماعیلی؛
طرح اقتصادی یا نسخه‏ی امنیتی- سیاسی؟
اکنون در بحران اقتصادی دنیا و بی اعتبارشدن نهادهایی هم‏چون صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی کمترین تردیدی وجود ندارد. با این وصف طرح هیلاری کلینتون به عنوان یکی از اعضای متنفذ اجلاس سری بیلدربرگ برای توسعه‏ی سیاسی- اقتصادی آمریکا بایستی بسیار مهم باشد.
دکتر«مهدی طغیانی»، عضو هیأت علمی ‌دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام)؛
آیا سیل تورم، ما را خواهد برد؟
مفهوم تورم انتظاری، عبارت است از این‌ که مردم چه به عنوان مصرف‌کننده و چه به عنوان تولیدکننده به دلیل تصوری که در آینده از تورم خواهند داشت در رفتار مصرفی یا تولیدی خود تغییری ایجاد کنند؛ این مقاله به بررسی این نوع تورم در ایران پرداخته است.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:
هدفمندی دنبال شریک می‌گردد
سید کاظم دلخوش، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: «حمایت از اقشار ضعیف جامعه، کاهش مصرف، اعمال عدالت اقتصادی، واقعی شدن قیمت‌ها، ارتقای کیفیت کالاها و ثبات اقتصادی از اثرات مثبت اجرای هدف‌مند شدن یارانه‌هاست.»
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
مقاومت نکنید، مقصرید!
«محمدرضا خباز»، نماینده‌ی مردم کاشمر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) در مجلس هشتم است. وی که از منتقدان دولت محسوب می‌شود در این گفت‌وگو از اهمیت اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها و کم‌هزینه‌تر بودن آن در صورت اجرا در دولت‌های اصلاحات و سازندگی سخن گفته است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران