فرصت‌ها و قوت‌های کشور برای پیشرفت درون‌زا (قسمت اول)
چرا می‌توانیم بر روی پای خود بایستیم؟
مروری بر مهم‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی کشور می‌تواند مقوم خودباوری و اعتمادبه‌نفس ملی باشد و این حقیقت را آشکار کند که مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی با اتکا به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی ممکن خواهد بود.
واکاوی الگوی پیشرفت درون‌زا در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» در اندیشکده برهان برگزار شد
«اندیشکده برهان» همزمان با نقض عهد ایالات متحده آمریکا در توافق هسته‌ای، نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» را با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران از جمله آقایان دکتر ساسان شاه‌ویسی، عضو هیئت علمی دانشگاه، دکتر رضا سراج، مدیر اندیشگاه آفاق انقلاب اسلامی و محمدجواد اخوان، مدیر اندیشکده برهان برگزار کرد.
واکاوی الگوی پیشرفت درون‌زا در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی
برگزاری نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام»
همزمان با نقض عهد ایالات متحده آمریکا در توافق هسته‌ای، نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران در محل اندیشکده برهان در حال برگزاری است.
واکاوی الگوی پیشرفت درون‌زا در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام»
«اندیشکده برهان» همزمان با نقض عهد ایالات متحده آمریکا در توافق هسته‌ای، نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» را با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران برگزار می‌کند.
تحلیلی بر اوضاع اقتصادی ایران؛
نسخه‌ی واقعی برای درمان اقتصاد ایران چیست؟
در شرایط کنونی، اقتصاد به دلایل متعدد داخلی و خارجی، از جمله تحریم‌ها، فعالیت‌های رانت‌جویانه و واسطه‌گری رو به افزایش گذاشت که این امر باعث افزایش نابرابری‌ها و ایجاد فاصله‌ی طبقاتی شد و آثار متعددی بر عرصه‌های مختلف از جمله بخش تولید گذاشت. اما راه چاره برای برون‌رفت از این شرایط چیست؟ دولت چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد؟
پاسخ به یک شبهه‌ی متداول در جامعه؛
آیا فشارهای اقتصادی کنونی از دوران جنگ تحمیلی هم بیشتر است؟
تحقیقات نشان داده ‌است که تشدید فشار اقتصادی به کشور هدف، باعث افزایش شانس دستیابی به موفقیت نمی‌شود. برعکس، شواهدی وجود دارد که تحریم سبب ایجاد اثر پرچم (اتحاد و طرفداری از حکومت) می‌شود.
آیا امکان به وقع پیوستن پیمان دوجانبه‌ی پولی وجود دارد؟
گام‌هایی برای خروج از اقتصاد دلاریزه‌شده‌ی ایران؟
کشور ما با وجود تحریم‌های فراوانی که از سوی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا متحمل می‌شود، اما تاکنون اقدام جدی برای حذف دلار و یا سایر ارزها از مبادلات بین‌المللی و استفاده از راهکار پیمان پولی دوجانبه، انجام نداده است. در صورتی که این اقدام می‌تواند منافع زیادی برای کشور ما به‌همراه داشته باشد؛ همان‌طور که بسیاری از کشورها از جمله گروه بریکس، به این باور رسیده‌اند.
نقدی بر نظام‌های ارزی در ایران ؛
مناسب‌ترین نظام ارزی پیشنهادی برای اقتصاد ایران چیست؟
در این روزها که بازار دلار در حال نوسان است فعالان اقتصادی در هاله ای از ابهام و سردرگمی به سر می برند می خواهند بدانند آینده بازار دلار در صورت بروز اتفاقات متفاوت چیست ؟ قیمت دلار بر چه اساسی تعیین می شود؟ اظهارات دکتر مجید فشاری در رابطه با بازار دلار در حالت های مختلف خواندنی است ،در این مقاله با هم می خوانیم
آیا قیمت دلار بر نوسانات تورمی اثر دارد؟؛
قیمت دلار در ایران چگونه تعیین می‌شود؟
مهم‌ترین نظام‌های ارزی مرسوم چیست؟ پیشینه و روند نرخ ارز در ایران چگونه بوده؟ نظام ارزی در اقتصاد ایران در زمان‌های مختلف تاکنون از کدام نظام تبعیت نموده؟ چه آثاری بر اقتصاد ایران گذاشته؟

آیا افزایش نرخ ارز، راهکار رونق تولید ملی و افزایش صادرات کشور است؟
برای تولید و صادرات بیشتر، نیازمند تقویت بنیه‌ی تولید داخلی هستیم. عواملی همچون تغییرات ساختاری در نظام اعطای تسهیلات و اعتبارات، توسعه‌ی بیمه‌ها، سیاست‌های حمایتی از سرمایه‌گذاری‌ها، انضباط پولی و مالی، بهبود فضای کسب‌وکار و غیره می‌بایست در دستور کار قرار گیرد که این امر نهایتاً به توسعه‌ی صادرات نیز می‌انجامد.
پیش‌بینی اندیشکده برهان از اثر افزایش قیمت بنزین بر سطح عمومی قیمت‌ها ؛
اثر افزایش قیمت بنزین بر تورم چقدر است؟
با شنیده شدن زمزمه های افزایش قیمت بنزین، این نگرانی‌ها در اذهان عمومی به وجود می‌آید که موج جدیدی از افزایش قیمت‌ها در راه است؛ اما این افزایش قیمت‌ها چه تأثیری بر قدرت خرید مردم و رفاه دهک‌های مختلف درآمدی خواهد داشت؟ مقاله‌ی زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران